1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

PAYLAŞ
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları
  • 1169
  • +
  • -

Yazımız 8 Temmuz 2024 tarihinde güncellenmiştir.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları… Bugün 1 Temmuz. Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla bitirmiş, kendi meclisini açtıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuş bu millet denizlerdeki hâkimiyetini de tescillemiştir. 98 yıl önce bugün Kabotaj kanunu yürürlüğe girmiş ve denizlerimizdeki tüm hâkimiyet bize geçmiştir. Bu önemli gün ile ilgili kutlama mesajlarından bir derleme hazırladık.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

Unutulmaya yüz tutmuş Kabotaj bayramınızı kutlarım.

 

Kabotaj ( bir devletin denizlerinde egemen olması) Bayramınızı kutlarım.

 

Türkiye’nin, kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ettiği Kabotaj Bayramı kutlu olsun

 

Cumhuriyetimizin Önemli Kazanımlarından 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun

 

Türk Denizlerinde Türk’ün Egemen Olmasının Bayramı Olan 1 Temmuz Kabotaj Bayramınız Kutlu Olsun.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

Üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yılı kutlu olsun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Temmuz Ayı Sözleri

Kabotaj Bayramı kutlu olsun Denizlerimizde özgürce bayrak açan Donanmamızın leventlerine selam olsun

 

Denizlerimizin millileştiği, karasularımızın bağımsızlığını ilan ettiği günün yıl dönümünde Kabotaj Bayramı kutlu olsun.

 

Karasularımızın bağımsızlığının ve egemenliğinin tescillendiği Kabotaj Yasası’nın kabulü olan Kabotaj Bayramı kutlu olsun

 

Atamızın öncülüğünde 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu “Mavi Vatan”ımızın güvencesidir. Nice yıllara

 

Yerli ve milli gemilerimizle denizlerdeyiz. Kabotaj Bayramı kutlu olsun. Bu vesileyle bütün denizci şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum

blank

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

Denizcilik sektörünün gelişmesinde emeği geçenler ile tüm denizcilerimizin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

Kabotaj Kanunu ile kendi karasularımızda egemenlik ve bağımsızlığımızın ilanı olan, 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’mız kutlu olsun.

 

1926’da kabul edilerek yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Milli Mücadele’nin sonrasında kazanılan bağımsızlık ve hâkimiyetin yıl dönümünü kutluyorum

 

Bir dalgadan bir damla çıkarmak kolaydır, biz bir damladan bir deniz çıkarmalıyız. Yüreği denizden geçen tüm vatandaşlarımızın Kabotaj Bayramını gönülden kutlarım.

 

Denizcilikte istediğimiz seviyelere ulaşmak temennisiyle, tüm denizcilik camiasının ve halkımızın “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Büyük Önderimiz Atatürk’ün “Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız” sözünü rehberliğinde Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Yıldönümünü kutluyorum.

Kabotaj Nedir?

Temiz denizlerde güvenli denizcilik için, tüm kamu ve özel kuruluşların üzerlerine düşen sorumluluktan kaçınmayacağına olan inancımla,   Kabotaj ve Denizcilik Bayramınızı büyük bir onur ve gururla kutlarım.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Kendi limanlarımız arasında yük ve yolcu taşınmasının, bağımsızlığımızın en önemli göstergelerinden olduğunu ve ekonomi için küçümsenemeyecek bir potansiyel taşıdığını unutmamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm denizcilerimizin ve ülkemizin Kabotaj Bayramı’nı gönülden kutluyorum.

 

Hayatını denizlerde kaybeden deniz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, köklü geleneği ve büyük bir tarihi geçmişi olan Türk denizciliğinin gelişiminde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize en içten selamlarımı iletiyor, bütün vatandaşlarımızın ve denizcilerimizin “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Yıldönümünü kutluyorum.

 

Ülkemizin, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan etmiş olması münasebetiyle, 1 Temmuz tarihini “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlamaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, bütün denizcilerimize başarılar diliyorum

 

Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 43 üncü maddesinde ‘’ Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.’’ denmektedir. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yıl dönümünü kutluyorum.

blank

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

Çaka Bey, Turgut Reis, Piri Reis, Oruç Reis, Barbaros Hayreddin Paşa, Kılıç Ali Paşa, Seydi Ali Reis gibi büyük denizcilerimiz ile deniz savaşlarında veya kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, başta denizcilerimiz olmak üzere bütün halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum

 

Türk denizciliğinin dönüm noktası olan, ulaşımdan taşımacılığa, turizmden balıkçılığa üç tarafı kıymetli denizlerle çevrili ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan Kabotaj Kanunu’nun yıl dönümünü kutluyor, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda tüm denizcilik camiasını sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

 

Kurtuluş Savaşının denizlerdeki zaferi olan ve 19 Nisan 1926 tarihinde TBMM de kabul edilmiş ve 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren, 1.İzmir İktisat Kongresinde kabotaj hakkı kararını alan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere emeği geçen tüm vatan sevdalılarına şükranlarımızı sunuyor, Kabotaj Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum

 

1 Temmuz 1926 tarihinde kabul edilen Kabotaj Kanunu, Türkiye’nin karasularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ettiği, denizciliğimizin güçlenerek, ülkemizin ekonomik alandaki kalkınmasına çok önemli katkılarda bulunmaya başladığı tarihi bir gündür. Bu vesileyle kara sularımızda deniz taşımacılığı ve ticaret haklarının yabancıların kontrolünden kurtuluşunun yıl dönümü tüm denizcilerimize kutlu olsun.

 

Kurtuluş Savaşı sonrası denizlerdeki hâkimiyetimizin tasdiki niteliğindeki Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girerek denizlerimizde yabancı ülkeler tarafından kullanılan imkân ve zenginliklerimizin ülkemiz tarafından kullanılması sağlanmış, bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticari hâkimiyeti son bulmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle Kabotaj Bayramınız Kutlu Olsun

 

Denizcilik alanında tarihi başarılara sahip milletimizin, gemi inşası, deniz taşımacılığı, limanların modernize edilmesi ve büyütülmesi konusunda zorunluluğu vardır. Bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıklar manasına gelen kabotaj, 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren yasa ile ekonomimizin en önemli kazanımlarından birisi olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle Kabotaj Bayramınız Kutlu Olsun

 

Kabotaj hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin elde ettiği uluslararası önemli bir başarıdır. Bugün Türk denizcisinin rotasının, çağdaş ve müreffeh Türkiye idealine erişim rotası olduğunu takdirle izliyoruz. İnanıyoruz ki hiçbir rüzgar, hiçbir fırtına Türk denizcisini bu rotasından saptıramayacaktır. Kalbi, aklı ve ruhu aydınlık Türk denizcisi bu bilinçle her geçen gün daha da güçlenerek Türk Bayrağını, Dünyanın denizlerinde sonsuza dek şerefle dalgalandıracaktır. Bu duygularla Kabotaj Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum

 

Büyük denizci atalarımız Çaka Beylerin, Karamürsel Alplerin, Piri Reislerin, Barbaros Hayrettinlerin mavi, masmavi mirası bizimdir. Rotamız, pusulanın dört yönüdür. Kuzey, güney, doğu ve batı bize emanettir. Deryaları inleten, denizleri titreten Barbaros’tan, şahbaz leventlerimizden aldığımız güçle; nazlı hilal dünya denizlerinde sonsuza kadar dalgalanacak, ‘Büyük Türkiye Gemisi’ rotasına tam yol devam edecektir. Allah’ın izniyle hiçbir fırtına bu rotayı değiştirmeye güç yetiremeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm denizcilerimizin ve ülkemizin Kabotaj Bayramı’nı gönülden kutluyorum.

 

Ülkemizin, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan etmiş olması münasebetiyle, 1 Temmuz tarihini 98 yıldır “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlamaktayız.

 Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaçlayan Kabotaj Kanunu, aynı zamanda milletimizin denizlerimizdeki egemenliğinin sağlanması anlamında da büyük önem arz etmektedir.

 Bu duygu ve düşüncelerle, bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, bütün denizcilerimize başarılar diliyorum.”

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir