12 Eylül Darbesi Anma Mesajları ve Sözleri

PAYLAŞ
12 Eylül Darbesi Anma Mesajları ve Sözleri
  • 5343
  • +
  • -

Yazımız 1 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir.

12 Eylül Darbesi Anma Mesajları ve Sözleri…
Sonbaharın hafif serin rüzgarları esmeye başlar Eylül ayında. Biraz hüzün biraz sevda dolu. Her insanda farklı da olsa Eylül ayının hep gizemli bir yanı olmuştur. Ama tarihler 12 yi gösterdiğinde herkes de aynı acı ve aynı kabuk bağlamamış yaranın sızısı bir bıçak gibi saplanır gönüllere.

Sağcısından solcusuna, ülkücüsünden devrimcisine, öğretmeninden mühendisine hulasa tüm vatandaşları aynı şiddet ve acımasızlıkla vuran o darbe günü ve arkasından yaşananlar….

43 yıl önce bugün yaşanan bu kara gün ile ilgili anma mesajları ve sözlerden bir derleme hazırladık.

12 Eylül Darbesi Anma Mesajları ve Sözleri

Tükürün milleti alçakça vuran darbelere… / Mehmet Âkif Ersoy

 

12 Eylül Bu Ülkenin yiğit çocuklarının asıldığı utanç günüdür.

 

Kırlangıç fırtınası esmiş, fidanlar kırılmıştı.
Vefa Apartmanı, Sadık Yalsızuçanlar

 

12 Eylül darbesi “kardeş kanı dökülmesin” diye mi yapıldı; yoksa 12 Eylül darbesini getirmek için mi “kardeş kanı” döküldü.
Kara Kutu, Soner Yalçın

 

12 Eylül Faşizminde katledilen tüm yurtsever devrimcileri saygıyla anıyoruz.

12 Eylül Darbesi Anma Mesajları ve Sözleri

12 Eylül Darbesi Anma Mesajları ve Sözleri

Şerefli milletimizi sindirmeyi, itibarını zedelemeyi hedefleyenler, rezil ve zelil olmaya  mahkumdur

 

Celladından helallik isteyen güzel adamlar, düğüne gider gibi darağacına gitti. Ruhları şad olsun

 

Annelerin yüreğindeki sızının sol ve sağ diye ayrımı yoktur. Allah gençlerimizi her türlü beladan korusun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Eğitim Öğretim Yılı Kutlama Mesajları

Bu ülkenin sağcısı da solcusu da daha iyi bir Türkiye için uğraştı. Biz bunu anlayamadığımız için kaybettik

 

12 Eylül’de İşkence gören, hayatını kaybeden tüm gençlerimizi Sağcı, Ülkücü, Solcu demeden, saygı ve rahmetle anıyoruz..

blank

Utancın ihanetin kalleşliğin adıdır 12 Eylül. Sağcısı solcusu bu vatan için can vermiş bütün koca yürekli Kahramanları Rahmetle Anıyoruz.

 

12 Eylül’ün yıl dönümünde ülkesi, bayrağı ve milleti için ölenleri rahmetle anıyoruz. Milletimiz var olsun..

 

12 Eylül darbesinde hayatını kaybeden genç fidanları, belki de geleceğin doktorları, mühendislerini buruk yüreğimizle anıyoruz.

 

12 Eylül’de milletimiz darbe yaşadı. Siyasi kimliği ne olursa olsun, mağdur olan, hayatını kaybeden vatandaşlarımızı hayırla ve ibretle anıyoruz

blank

12 Eylül Darbesi Anma Mesajları ve Sözleri

12 Eylül 1980 darbesiyle ülkemizin kalkınmasına darbe indiren dış güçlerin iç Piyonlarını Lanetle! Mazlum ve mağdurları rahmetle anıyoruz!

 

1980 darbesi, “12 Eylül”, kapsamı, şiddeti ve amacı bakımından diğerlerini gölgede bırakıyor. Öncesindeki şiddet olayları ve onun adına uygulanan cezanın cumhuriyet Türkiye’si tarihinde bir benzeri daha yok.
İsyan Toprakları, Christopher De Bellaigue

1980 Yılında CIA eliyle gerçekleştirilen 12 eylül darbesi sonrasında Amerika’yla bir anlaşma daha yapıldı. Türkiye’deki 12 NATO üssü artık NATO adına Amerika tarafından kullanacaktı. BU ANLAŞMA HALA YÜRÜRLÜKTEDİR.
Hangi Dünya Düzeni?, Banu Avar

 

“İyi ki yapıldı 12 Eylül darbesi” diyen beyzadelere; Yaşamlarını yitiren binlerce insanın kanı var ellerinizde… Yaşamına kastedilen milyonlarca insanın, işkence gören yüz binlerce insanın çığlığı, idam sehpasında katledilen gençlerin son sözleri, zindanlardan yükselen iniltiler ve aç çocukların ağıtları ulaşmaz sizin kulaklarınıza.
Kaktüsler Susuz da Yaşar, Kolektif

 

12 Eylül 1980 darbesiyle, Türkiye yeni bir döneme girdi. Hukuk örtüsü altında, büyük zulümler yapıldı. 12 Eylül 1980 darbesi, hakkın, hukukun, adaletin, asaletin tepelendiği bir dönemin başlangıcı oldu. Demokratik nizam, altüst edildi: TBMM kapatıldı. Bütün siyasî partilerin ve derneklerin kapısına kilit vuruldu. 650 bin kişi gözaltına alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi. 517 kişiye idam cezası verildi. 50 kişi asıldı. 300 kişi, şüpheli şekilde öldü. 171 kişinin işkenceden öldüğü anlaşıldı. Cezaevlerinde 299 kişi hayatını kaybetti. 43 kişi intihar etti.
Tabuları Yıkmak, Yavuz Bülent Bakiler

 

Nasıl biri acaba işkenceci sokakta yürürken?  Farkı var mı herhangi birinden? Nasıl bir ruh hali taşır? Karşısında çaresizce oturana vururken, manyetonun kolunu çevirip elektriği verirken ne düşünür? Mahkûmun karşısında güçlü olduğunu bilerek ona eziyet etmenin, küfürler yağdırmanın nasıl bir açıklaması olabilir? Çoğu “Amirlerimiz yapmamızı istedi, bizi zorladı,” diye savunur kendini. Neden yaptın sorusunun en klasik cevabıdır bu, suçu tamamen amirine yıkmak. Aldığı üç kuruş maaştan vazgeçmeyecek kadar vicdan yoksunu olduğundan söz etmez “İyi bir insanım, kimseyi incitmek istemedim” derken.
Fidanların Büyütülmediği Mevsim, Kemal Yılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir