20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

PAYLAŞ
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları
  • 6402
  • +
  • -

Yazımız 27 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları…
Eşitsizlik ve savaşların en ağır yükünü taşıyan çocuklara bir gün armağan etme fikriyle 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’nda ilan edildi.

Bu bildirge Birleşmiş Milletler tarafından kuruluşunda kabul edilmiş, 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi olarak güncellenmiş ve 20 Kasım 1989 tarihinde daha geniş olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile değiştirilmiştir.

Yazımızın sonunda Çocuk Hakları Sözleşmesi maddelerini bulabilirsiniz

Bu anlamlı günle ilgili mesajlardan bir derleme hazırladık…

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

 

Bütün çocuklar eşit haklara sahiptir. Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun!

 

Çocuk bugünün yarını, yarının umududur. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

Çocuklarımıza aydınlık bir gelecek sağlamak umuduyla Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun!

 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu olsun iyi ki varsınız

 

Tüm çocukların gülümseyebildiği bir dünya dileğiyle. Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

 

Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir.20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun.

 

blank

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

Çocuklar dünyanın en büyük servetidir. Çocuk haklarıyla çocuktur!20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

World Childrens Day Quotes and Messages

Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir. (Einstein) 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

 

Unutmayalım “Çocuklar geleceğe gönderdiğimiz ve asla göremeyeceğimiz mesajlardır.” 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır. (M.Kemal ATATÜRK) Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajları

Eğer ki gülüyorsa çocuklar, uzanmışsa şefkat elleri o minik ellere, güneş daha çok ısıtacak, yarınlar daha aydınlık olacak… 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

 

“İnsan haysiyetine yaraşır bir dünyaya götüren hiçbir kestirme yol yoktur…” Yarınlar için çocukların bugününden vazgeçmemeli. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları  Günü kutlu olsun.

blank

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk) 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

 

Her çocuğun ayrım gözetmeksizin yaşama, gelişme, kendisi ile ilgili süreçlere katılarak görüş bildirme ve üstün yararına uygun davranılmasını isteme hakkı vardır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

 

İsterimki

Zencisi, beyazı

zengini, fakiri

hıristiyanı, müslümanı

inananı, inanmayanı

bütün çocuklar kardeş olsun

hepsi okusun, aydın olsun

kin nedir, düşmanlık nedir bilmesin

mutlu olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü Söz ve Mesajları

 Ne zaman savaş ve acı olmadan anılacak çocukların adları?

Ne zaman içten bir gülümsemeyle ısınacak kalpleri çocukların?

Ne zaman çocuklar çocukluğunu yaşayacaklar?

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

**********

ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞME MADDELERİ NELERDİR?

1- Her birey on sekiz yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir.

 

2- Çocuk Hakları, bütün çocuklar içindir. Doğum yerleri, konuştukları dil ne olursa olsun fark etmez. Büyüklerinin inançları ya da görüşleri nedeniyle hiçbir çocuğa ayrım yapılmaz.

 

3- Çocuklarla ilgili bütün yasa ve uygulamaları oluşturanlar, önce çocukların yararını düşünmek zorundadır. Devlet, çocukların koruma ve bakımını üstlenenlerin sorumluluklarını yerine getirmeleri için önlemleri alır ve onların sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerine bakar.

 

4- ÇHS’de yazılı olan hakların uygulanması için gereken her türlü çabanın gösterilmesi gerekir. Devlet çocukların bu haklardan yararlanmasını sağlar.

 

5- Devlet, hakların uygulanması konusunda çaba gösterirken başta anne baba olmak üzere çocuktan sorumlu olan kişilerin haklarına karşı saygılı olur.

 

6- Yaşamak, her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır.

 

7- Her çocuğun bir isme ve vatandaşlığa sahip olma hakkı vardır. Devlet, çocuk doğduğunda bu ismi kaydeder ve çocuğa bir kimlik verir.

 

8- Çocuklara verilen isim, vatandaşlık hakkı ve aile bağları korunmalıdır. Tüm bunlar zorla değiştirilemez ve alınamaz, değiştirilmek istenir ya da çocuğun elinden bu haklar alınırsa devlet bu duruma karşı çıkmalıdır.

 

9- Her çocuğun ailesiyle birlikte yaşama hakkı vardır. Anne baba çocuğa bakamıyorsa, çocuk bu durumdan zarar görmesin diye ona başka bir bakım sağlanmalıdır. Bu durumda da her çocuğun, anne ve babasıyla düzenli olarak görüşebilme hakkı vardır.

 

10- Anne babası ayrı ülkelerde yaşayan çocukların aileleriyle birlikte olabilmeleri için devletler kolaylık gösterir.

 

11- Anne ve babalarının izni olmadan hiçbir çocuk başka bir ülkeye götürülemez. Çocukları bu şekilde başka yerlere götüren kişilere karşı mücadele edilmesi gerekir.

 

12- Her çocuk, görüşlerini serbestçe ifade etme, kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerinin dikkate alınmasını isteme hakkına sahiptir. Herkesin çocukları dinleme, onların fikirlerini öğrenme ve onlara saygı gösterme sorumluluğu vardır.

 

13- Her çocuğun duygu ve düşüncelerini istediği şekilde açıklama hakkı vardır. Çocukların da başka kişilerin zarar görmemesi için gerekeni yapmaları gerekir.

 

14- Her çocuğun, kendi düşüncesini geliştirme ve istediği dini seçme hakkı vardır. Bu konularda çocukları büyüten yetişkinlerin de onlara yol gösterme hakkı ve sorumluluğu vardır.

 

15- Çocukların arkadaşlarıyla barış içinde toplanabilme, dernek kurabilme ya da derneklere üye olma hakkı vardır.

 

16- Hiç kimse çocukların onurunu kıramaz, onları küçük düşüremez, özel hayatına karışamaz. Çocukların bu hakkı yasalarla korunur.

 

17- Devlet, kitle iletişim araçlarının, çocuğun gelişimi açısından önemini kabul eder. Çocuğun bunlarla çeşitli bilgi ve belgelere ulaşmasını sağlar, kendi kültürü ve dili bakımından bu araçlarla alabileceği gereksinimleri karşılar. Ayrıca kitle iletişim araçlarının verebileceği her türlü zarardan çocukları korur.

 

18- Çocukların yetişmesinden ve gelişmesinden sorumlu olan büyükler, bu sorumluluklarını en iyi biçimde yerine getirirler.

 

19- Hiç kimse, çocuklara karşı olan sorumluluklarını onlara zarar verecek şekilde kullanamaz. Devlet çocukların hiçbir zarara uğramaması için her türlü önlemi almakla yükümlüdür.

 

20- Her çocuğun ailesinden yoksun kaldığında ya da aile ortamı onun için uygun olmadığında devletten özel koruma ve yardım alma hakkı vardır. Anne babasıyla birlikte yaşayamayacak çocuklar için özenli bir araştırmayla iyi aileler bulunur.

 

21–22- Yaşadığı ülkenin dışında bir başka ülkeye gitmek zorunda kalan her çocuğun, gittiği ülke tarafından korunma hakkı vardır.
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajları

2 Comments

  1. Türk milleti olarak 23 nisanı dünya çocuklarına armağan etmekle gurur duyuyoruz. 20 Kasım kasım dünya çocuk hakları gününüz kutlu olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir