20 Ocak Katliamı Anma Mesajları

PAYLAŞ
20 Ocak Katliamı Anma Mesajları
  • 1725
  • +
  • -

Yazımız 31 Ocak 2024 tarihinde güncellenmiştir.

20 Ocak Katliamı Anma Mesajları…
Bugün, 19 Ocak gününü 20 Ocak’a bağlayan gece yaşanan Hüzün Günü, Kara Ocak, Karanfillerin Ağladığı Gece olarak da isimlendirilen 20 Ocak Katliamı (20 Yanvar) ‘nın 34. yıl dönümü

Rus tanklarının Azatlık meydanındaki sivil halka ateş ederek gayri resmi rakamlarla 600 kişinin şehit edildiği ve bunlardan sadece 200 ünün kimliği tespit edilebildiği, diğerlerinin ise isimsiz olarak defnedildiği kara günün yıl dönümü.

Şehitlerimiz Şehitler Bahçesi denilen yerde defnedilmiştir. Bu acı günün ateşiyle 1 yıl sonra Azerbaycan halkı Ebülfez Elçibey liderliğinde  bağımsızlığını kazanmıştır.

Bağımsızlık ve özgürlük uğruna şehit düşen başta 20 Ocak Katliamı şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz…

20 Ocak Katliamı Anma Mesajları

Karanfillerin ağladığı gece olan 20 Ocak Katliamında ölen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun.

 20 Ocak Katliamı Anma Mesajları

20 Ocak Katliamı’nda kaybettiğimiz Soydaşlarımızı rahmetle ve dualarla anıyorum. Mekanları cennet, ruhları şad olsun!..

 

Vatanını canından aziz bilen, bedenini siper ederek Azerbaycan Türkü´nün bağımsızlık yolunu açan vatanperver insanlar uyuyor Şehitler Hıyabanı´nda…. Ruhları şad olsun

 

1918´de Azerbaycan´ın bağımsızlığı için şehit olmuş Anadolu ve Azerbaycan Türklerinin toprağa verildiği  Şehitler Hıyabanında (Şehitler Bahçesi´nde) yatan  20 Ocak katliamında ölen aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz….

 

Rus tanklarının çelik zırhlı duvarına” karşı siper edilen “iman dolu göğüsleri” unutmamak, unutturmamak lazım gelir. Bağımsızlık uğruna şehit olan çoğu isimsiz olarak toprağa defnedilen aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

Vatan uğrunda bedenini siper eden ve bugün Şehitler Hıyabanı’nda ay yıldızın altında uyuyan, Azerbaycan Türkü´nün bağımsızlık yolunu açan kadın-erkek, yaşlı-genç vatanperver kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, onların manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ebulfez Elçibey Sözleri

 Onlar ölümden korkmadılar, ölümün üzerine yürüdüler, öleceklerini bile bile….

Onlar için vatan, millet, özgürlük her şeyden önemliydi….

O soğuk Ocak gecesi verilen canlar, Azerbaycan için son değil bir başlangıç olarak tarihe geçti

Cenabı Allah 20 Ocak şehitlerinin ruhların şad etsin ve milletimize bundan sonra acı göstermesin.

 20 Ocak Katliamı

Mehmet Emin Resülzade’nin dediği gibi : BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ! Azerbaycan halkı bağımsızlık yolundan vazgeçmez. Neye mal olursa olsun Azerbaycan bağımsız olacaktır. Her yerde 3 renkli bayrağımız dalgalanacaktır. Gün bağımsızlık günüdür. Sovyet imparatorluğu dağılıyor. Tek dişi kalmış canavardır. Yapacağı bir şeyi yoktur. Yaşasın bağımsız hür Azerbaycan!”  (Ebülfez Elçibey)

Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

20 Ocak Katliamı

Azadlığı istemirem zerre-zerre, qram-qram

Kolumdakı zencirleri qıram gerek,

Qıram! Qıram!

Azadlığı istemirem bir hap kimi, derman kimi,

İsteyirem sema kimi!

Güneş kimi!

Cahan kimi!

Çekil!

Çekil, ey qesbkar!

Men bu esrin gür sesiyem!

Gerek deyil sısqa bulaq.

Men ümmanlar teşnesiyem! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir