21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Sözleri ve Mesajları

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Sözleri ve Mesajları


Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. 21 Mart tarihinin seçilmesindeki en önemli neden ise down sendromlu bireylerde 21’inci kromozomun 3 tane olmasından. Down sendromu, genetik bir farklılık sonucunda insanda 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozomun bulunması sonucunda ortaya çıkar. Kromozomlar çiftler halinde kümelenmiş olup, 23 çift kromozom bulunmaktadır. Yani toplam 46 kromozom olmalıdır. Down sendromlu kişilerde bu sayı 47 tanedir.

Down sendromu ilk kez 1866 yılında Dr. John Langdon Down tarafından tanımlanmıştır. Sendrom adını ünlü bilim adamının soy adından alıyor


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…Dünya Su Günü Sözleri ve Mesajları için TIKLAYINIZ


Birlikte Varız

 

Dünya farklılıklarla güzel.

Benzerliklerimizin farkında mısın?

 

Farklılıklarımızla hayatı renklendirelim

 

Hepimiz aynıyız.Hayata +1 değer katalım

 

21 Mart güzel insanların günü kutlu olsun

 

Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın?

Down sendromu bir hastalık değildir. Size bulaşmaz. KORKMAYIN!

 

Sizlerden biriyim. Dost canlısıyım, eğlenmeyi severim, birazcık inatçıyım.

 

Down sendromu hastalık değildir genetik farklılıktır. Farkında olalım..

Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.

 

Tek güne sığdırılmaya çalışılmayan, farkındalık  çalışmalarının sürekli yapıldığı günleri görme temennisi ile  Dünya Down Sendromu Günü kutlu olsun

 

Evet bizler farklıyız. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklıyız çünkü yargılamayız. Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur. Bu yüzden ben down sendromumla gurur duyuyorum.

Bu özel günde her daim baş tacı olan annelerimizin, hassaten down sendromlu evladının maddi manevi dertleri için insan üstü fedakarlıklar yapan, her türlü sıkıntıya göğüs geren annelerimizin ellerinden öperiz.

 

“down sendromlu çocukların annelerine…

bugün down sendromlu çocukların günü, farkındalık günü. bugün sayfalarımızda paylaştık, tebessüm ettik, kalplerimiz bi kaynadı, üzerinde biraz düşündük ve bizim için gün bitti. bu çocukların anneleri için her gün farkındalık günü… çocukların +1 farklı olduğunun farkındalar, bazı annelerin çocuklarını onlardan nasıl çekerek uzaklaştırdığının da farkındalar, “anneeeee bu çocuk niye böyle” diyen çocukların da farkındalar, en iyi ihtimalle onlara tebessümle selam verirken aslında gizliden gizliye sabır dilediğimizin ve kendi şansımıza gülümsediğimizin de farkındalar. hep söylerim, bize annelik yapmaya ne var… işler yolunda, çocuklar sağlıklı, ev bark öyle böyle dönüyor… asıl annelik onların yaptığı. hamileyken bebeğinin down sendromlu olduğunu öğrendiğinde boğazındaki düğümü nasıl yuttu acaba? nasıl vazgeçmedi? ilk kucağına aldığında ne hissetti? başka bir çocuğa cesaret edebildi mi? down sendromlu çocukları evlat edinen yürekli anneler var, allah onlara nasıl bir kalp verdi de bu büyüklüğü gösterdi?

biz pazartesi sendromuna tahammül edemezken onlar down sendromu ile yaşıyor! bugün biraz da o anneleri fark etmemiz gerekiyor ve çocuklarımıza o çocuklarla arkadaş olmayı öğretmemiz, kromozom saymamayı öğretmemiz gerekiyor. tabi önce kendimiz öğrenebilirsek.”

şermin yasar

 

 

https://www.downturkiye.org

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?