21 Şubat Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Mesajları

PAYLAŞ
21 Şubat Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Mesajları
  • 0
  • 1076
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 28 Şubat 2023 tarihinde güncellenmiştir.

21 Şubat Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Mesajları…
Ruslar 16 Şubat 1916’da Erzurum’u, 24 Şubat 1916’da da Aşkale’yi işgal ettikten sonra Bayburt’a yönelmiş ve 15 Nisan-16 Temmuz 1916 tarihleri arasında cereyan eden şiddetli çatışmalar sonucunda bu bölgeyi de işgal etmişlerdir. Bayburt’ta 16 Temmuz 1916 tarihinde başlayan Rus işgali ve onların desteğinde harekete gecen Ermeni-Rum çetelerinin katliamları bölgenin sosyal, ekonomik, idari, demografik ve kültürel yapısını altüst etmiştir. Öyle ki Bayburt işgalden önce 76.842 nüfusa sahip iken, göç ve katliamlar sonucu yaklaşık olarak yarı yarıya düşerek 41.962 seviyesine gerilemiştir. Yine bu işgal ve katliam surecinde yalnızca Bayburt merkez ve merkeze bağlı yerlesim yerlerinde; 2.000 hane, 4 cami, 7 mescit, 3 tekke, 50 medrese, 5 mahalle mektebi, 1 debbaghane, 6 otel, 130 kahvehane, 28 fırın, 50 ahır, 300 mağaza (büyük dükkân), 700 dükkân, 2 hamam, 1 un fabrikası, 4 değirmen ve resmi binalar yağmalanmış ve tahrip edilmiştir. Bayburt ve çevresindeki Müslüman ahali elindeki sınırlı imkânlarla Ermeni mezalimine karşı durmaya çalışırlarken, Osmanlı ordu birlikleri de harekete geçtiler. Yaklaşık iki yıl Rus işgali ve ardından Ermeni mezaliminde kalan Bayburt, 21 Şubat 1918’de Türk kuvvetleri tarafından kurtarıldı.

Bu yazımızda bu işgal ve mezalimin sona erdiği tarih olan 21 Şubat düşman işgalinden kurtuluş günü mesajlarından bir derleme hazırladık.

21 Şubat Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Mesajları

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. Yıl dönümünü kutlarız.

 

Bayburt’umuzun Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluşunun 105. Yılı dönümü kutlu olsun.

 

Tüm Bayburtluların 21 Şubat kurtuluş gününü tebrik ediyor, şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Kop Dağlarında, 6 ay Düşmana geçit vermeyen ve tarihte adına “2.Plevne Savunması” yazdıran kahramanlar yurdu Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 21 Şubat Bayramımız kutlu olsun

 

Bayburt’umuzu tekrar vatan yapmak için canını feda eden, başta dönemin Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşerilerimin 21 Şubat Kurtuluş Gününü kutluyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  24 Şubat Trabzon'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Mesajları

Türk Milleti’nin bekası uğrunda can veren şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımla yâd ediyor. Yüce Allah’tan, devletimize ve milletimize böylesine vahşet dolu günleri bir daha göstermemesi dileklerimle tüm halkımızın kurtuluş gününü kutluyorum.

 

Anadolu’nun işgal edilemeyecek bir vatan olduğu gerçeğini canlarını vererek haykıran ve bu kahramanlıklar ile büyük tarihimize silinmez bir iz bırakan aziz Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümünü kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Aziz Milletimizin tarihindeki şanlı destanlara 21 Şubat 1918’de bir destanın daha eklendiği Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105’inci yıl dönümünü hep birlikte gururla yad ediyoruz. Bayburt’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yılını kutluyor, başta milli mücadele Şehitlerimiz olmak üzere bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. “

 

Milli mücadele yıllarında tüm yurtta yakılan kurtuluş meş’alesi 21 Şubat 1918’de Bayburt’umuzu da aydınlatmış, Allah’ın izniyle aziz ecdadımız ve kahraman ordumuz bütünleşerek şehrimizi düşman işgalinden kurtarmıştır. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin 21 Şubat kurtuluş gününü tebrik ediyor, başta bu kutlu mücadelenin isimsiz kahramanları olmak üzere bu aziz vatan için seve seve şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah rahmet diliyorum.

 

Bu yıl 105. sini  sevinç, gurur ve coşku ile kutlamanın mutluluğunu yaşayacağımız Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşu bağımsız yaşama ülküsünün bir zaferidir. Ülkesini sadece imanına ve vatanseverliğine güvenerek koruyan, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden mevzilerde yüreğiyle çarpışan ve bu amaç uğruna kanlarını döken, canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyor, Bayburtluların 21 Şubat Kurtuluş Bayramının 105. yılını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir