3 Mayıs’ın Dünya Basın Özgürlüğü Günü Mesajları

3 Mayıs’ın Dünya Basın Özgürlüğü Günü Mesajları

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1993 yılında aldığı bir karar ile tüm dünyada 3 Mayıs’ın Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

Günün amacı; basının demokrasiyi korumaktaki rolünü vurgulamak, etik gazeteciliği ön plana çıkarmak ve dünyada basının aşırı sansür edildiği ülkelere gerekli  mesajları  göndermek. Bunun yanında gün boyu çeşitli organizasyonlar ile görevini yaparken öldürülen basın çalışanlarını  anmak ve yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak.

Bu günle ilgili söz ve mesajlardan bir demet hazırladık….

 

Basınımızın değerli emekçilerinin, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.

 

Habercilik yapmaya çalışan ,iradeli, tarafsız basın emekçilerinin, Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu olsun.

 

“Matbuat hiç bir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz.”( M. Kemal Atatürk)  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

 

Kalemin gücünü hukuk, adalet ve yaşamdan yana kullanan tüm basın emekçilerinin Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.

 

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” ( Gazi Mustafa Kemal Atatürk) 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

Güçlünün değil haklının yanında olan ve her koşul altında doğruları dile getirmekten vazgeçmeyen tüm basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

 

Basın özgürlüğü belki de özgürlük düşüncesinin giderek aşağılanmasından en çok acı çekmiş özgürlüktür.” (Albert Camus.) 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

 

Özgür basın iyi ya da kötü olabilir, ama özgürlük olmayınca basın ancak ve ancak kötü olacaktır. (AlbertCamus)  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

 

Halka gerçekleri anlatan, araştıran, soran, eleştiren, meslek ilkelerine uygun ve nitelikli yayıncılık yapan tüm gazetecilerin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

 

Özgürlük olmayan ülkede ölüm, yıkılış vardır. Her ilerlemenin, kurtuluşun anası özgürlüktür.( Mustafa Kemal Atatürk) 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

Açlığa, felakete, savaşa, olaylara, tarihe, acıya, barışa ve umuda tanıklık ettiler… Dünyaya ‘haber’ verdiler. Bu özveri ve fedakarlık gerektiren mesleği ifa eden tüm çalışanların, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

 

Kalemini adaletten, doğrudan ve iyilikten yana kullanan, gerçekleri halka ulaştırmak tutkusuyla zor koşullarda büyük fedakârlıklarla çalışan tüm basın mensuplarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank