5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajları

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajları


Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder.1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Söz ve Mesajları için TIKLAYINIZ

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün 85.yılı kutlu olsun.

 

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin 85. Yıldönümünü kutlu olsun.

 

Kadın güçlüyse, toplum da güçlüdür. 5 Aralık Dünya Kadınlar Hakları Günü’müz kutlu olsun

 

Ey Kahraman Türk Kadını! Sen yerde sürünmeyi değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın ATATÜRK  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.

Emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm kadınlar olarak 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun!

 

Bir kadın ne zaman kendisi için ayağa kalksa, tüm kadınlar için de ayağa kalkar. (Maya Angelou) 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun

 

Büyük Önderimiz Atatürk’ün göklerde yükselmeye lâyık olarak gördüğü kadınlarımıza eşitlik, özgürlük ve mutluluklar diliyorum.

 

Tüm dünyada kadın haklarına herkesçe saygı duyulduğu bir toplumda eşitlik,  adalet ve huzur olgularıyla bir arada yaşayabilmek dileğiyle… 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.

 

5 Aralık 1934, Ulu Önderimiz Atatürk’ün öncülüğünde, Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden önce tanındı. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün 85. yılı kutlu olsun.

 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, 5 Aralık 1934’de Türk Kadını genel seçimlere katılma, Milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştu… 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.

Bir toplumun kadına verdiği değer çağdaş haklar ve özgürlüklere sahip olmasının yanında siyasi, ekonomik ve kültürel hayatın içine katılımı ile ölçülür. Kadınlarımızın  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

 

Kadın haklarına herkesin saygı duyduğu,Kadınların meta olarak görülmediği, yalnızca cinsellikte, ev işlerinde ya da bilumum duygu yüklü işlerde sömürülmediği,eşitlik ve saygının olduğu bir dünya diliyorum. Ancak o zaman karanlıktan kurtulur bu dünya. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.

 

Bilgi: 1935 seçimleriyle TBMM’ye 17 kadın girdi. 1936 yılında boşalan milletvekillikleri için yapılan ara seçimde ise bu sayı 18’e çıktı.

Fotoğrafta ilk kadın milletvekilllerimizden Ferruh Güpgüp, Hatice Özgener, Şekibe İnsel, Nakiye Elgün, Sabiha Gökçül, Mihri Pektaş görülüyor.

 

ilk kadın milletvekillerinden biri de “Satı Kadın” olarak anılan Hatı Çırpan oldu.

Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın muhtarlarından biri de olan Satı Kadın bu fotoğrafta Ankara milletvekili olarak Meclis kürsüsünde konuşurken görülüyor.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?