7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı Mesajları

PAYLAŞ
7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı Mesajları
  • 0
  • 157
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 10 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Türk dili ve kültürü, millet olarak bizleri geleceğe taşıyan en değerli varlığımız. İnsanlar konuşarak anlaşır, iletişim kurarlar. Ama iletişim sadece bununla sınırlı değildir. Yazı dili, beden dili veya hal dili (lisanı hal) olduğu gibi işaret dili de bir iletişim aracıdır, engelleri aşmanın yoludur. İşaret dili ile konuşmak insanın kalbine dokunan, en etkili görsel ve sözsüz iletişim biçimidir. Bu sebeple Türk İşaret Dili’nin ilham kaynağı gönüldür, gönül dilidir.
7-8 Haziran 2007 tarihinde ilk kez düzenlenen ”Türk İşaret Dili Çalıştayı” nın açılış günü olan 7 Haziran, Çalıştayda yapılan oylamayla “Türk İşaret Dili Bayramı” olarak kabul edildi. 

Bu anlamlı farkındalık günü ve bayramı ile ilgili mesajlardan bir derleme hazırladık…

Türk İşaret Dili Bayramı Mesajları

Sevgi diliyle konuşan yürekler engel tanımaz

 

Türk İşaret Dili Bayramı‘nın 15’inci yıl dönümü kutlu olsun.

 

Her bir işaret sevginin simgesidir” “Türk İşaret Dili Bayramı Kutlu Olsun”

Türk İşaret Dili Bayramı

Kalpleriyle hissedip, parmaklarıyla konuşan tüm işitme engelli kardeşlerimizin 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nı kutluyorum.

 

Türk işaret dilinin toplumda yaygınlaşması amacıyla her yıl 7 Haziran’da kutlanan Türk İşaret Dili Bayramı kutlu olsun!

“Dil bir milletin hafızasıdır.” (Cemil Meriç)İşitme engellilerimizin kullandığı bize özgü işaret dili, hem hafızamız hem de aramızdaki köprüdür. Türk İşaret Dili Bayramı Kutlu Olsun

 

İletişim engel tanımaz Kimi zaman bir bakış, kimi zaman bir dokunuş ya da sadece tek bir nefes, bir küçük işaret 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı Kutlu olsun

 

Bazen bir bakış yeter birbirini anlamak için, bazen de küçük bir işaret… Kalbiyle hissedip, iletişimde engel tanımayan herkesin 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı kutlu olsun.

İşitme engelli vatandaşlarımızın iletişim kurma ve kendilerini dünyaya anlatma araçları olan Türk İşaret Dili Bayramlarını kutluyorum. Bu yıl 15’incisini kutladığımız bu bayramın, Türk İşaret Dili’nin gelişmesi, tanınması ve hakkındaki toplumsal farkındalığın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

 

Engelliler Kanunu’nun 15’inci maddesiyle resmen tanınan Türk İşaret Dili Bayramı‘nın yıl dönümünde, bedendeki her türlü engelin; yürek gücüyle, eğitimle ve iletişimde aslolan sevgi diliyle aşılacağına inanıyor, işaret dili farkındâlığında bir kez daha inancımı güçlendiriyorum.

Yıldız Demiral’a emekleri için teşekkür ederiz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank