Adile Naşit Anma Mesajları

PAYLAŞ
Adile Naşit Anma Mesajları

Yazımız 31 Aralık 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Adile Naşit Anma Mesajları…
Adile Naşit, 17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul’da doğdu. Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit’in babası komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de tiyatro oyuncusu Amelya Hanım’dır. 

Babası öldükten sonra okulunu bırakan Naşit, 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Tiyatro kariyerine Muammer Karaca Tiyatrosu, Naşit Tiyatrosu ve Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü” tiyatrosunda devam etti. Tiyatro çalışmaları yanında müzikallerde de oynayan Adile Naşit 1947 yılında başladığı  Yara isimli filmden sonra oynadığı ve hepimizin bildiği siname filmleri ile gönüllerde taht kurdu.

1950 yılında evlenen Adile Naşit’in 1952 yılında bir oğlu oldu. Ahmet ismini verdiği oğlu, ilkokul 2. sınıfa geldiğinde rahatsızlandı, Ahmet’in kalbi doğuştan delikti. 1966 yılında yapılan operasyon sonrası da, küçük Ahmet bir daha gözlerini açamadı. Tek çocuğu Ahmet’i kaybettikten sonra iyice çocuklara yöneldi. Masalcı TeyzeTRT’de 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün (1946-2003) yapımcısı olduğu Uykudan Önce isimli çocuk programıyla birlikte masalcı teyze diye anılmaya başladı. Masal ve öykü anlattığı bu program tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Adile Naşit, 11 Aralık 1987’de doğduğu şehir olan İstanbul’da 57 yaşındayken yaşamını yitirdi. Cenaze töreni 13 Aralık 1987 tarihinde Şişli Camii’nde düzenlendi. Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedildi. İstanbul Karacaahmet mezarlığında ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner (1951-1966) birlikte yatmaktadır.

Adile Naşit

Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslubu ve kahkahası, onu Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirmiştir. Adile Naşit canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında Yılın Annesi seçilmiştir.

Vefat yıl dönünde anma mesajlarından bir derleme hazırladık…

Adile Naşit Anma Mesajları

Mekanın cennet olsun İnşallah.. Saygı ve duayla…

 

Kuzucukların seni hiç unutmadı… Saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

 

“Aslında Adile Hanım, siz gittikten sonra hiç gülmedik” Saygı, sevgi ve özlemle…

 

 

Bu kahkahaları nasıl unutur ki insan, evimizden biriydi, sevgi ve rahmetle anıyorum..

 

Yüzümüzdeki gülümsemesinin adıdır Adile Naşit.

Sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum.

 

Sen gideli tam 35 yıl olmuş. Gülen yüzümüze, masumiyetimize olan özlemimiz, ruhun sevinçle dolsun…

 

Gülüşüyle kalplerimizi ısıtan, evlerimize neşe getiren Adile Teyze’nin, bayram arifesinde küçüklere söyleyecekleri var.

 

Elindeki zili ve şen kahkahasıyla hatırladığımız Türk sinemasının değerli oyuncularından Adile Naşit’i ölüm yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyorum.

“Kuzucuklarım hadi uyuyun, uyuyun da büyüyün.”
Hafize Ana Yeşilçam’ın dünya tatlısı anası, kuzucukların seni çok özledi!
Özlem, sevgi ve saygıyla..

Yeşilçam ve Türk sinemasının güler yüzlü sanatçısı, büyük usta Adile Naşit’i, vefatının 35. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

 

Rıfat Ilgaz hocamızın kitabından uyarlanan Hababam Sınıfı’nın Hafize Ana’sı, Uykudan Önce’nin Adile Teyze’si, Yeşilçam’ın ve evlerimizin mutluluk kaynağı.. Saygı ve sevgiyle anıyoruz..

 

Keşke her ülkenin bir Adile Naşit’i olsa ve kendisinden sonraki kuşakları nefret yerine sevgiyle büyütse.. İYİ Kİ GEÇTİN BU DÜNYADAN HAFİZE ANA!

 

Türk sinemasının evimize neşe getiren koca yürekli Adile Teyze’si, Hafize Ana’sı Adile Naşit’i, aramızdan ayrılışının yıl dönümünde özlemle, saygıyla ve rahmetle anıyorum.

 

Çocukluğumuzun Uykudan önce programının tonton masalcı teyzesi! Hababam Sınıfının Hafize Anası! Kuzucukların seni unutmadı! Hafize Ana Aramızdan ayrılışının yıldönümünde saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz…

 

Üstlendiği roller ve unutulmaz filmleri ile neşe kaynağımız olan usta sinema ve tiyatro oyuncumuz Adile Naşit’i vefatının yıl dönümünde sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum.

Hababam Sınıfında Hafize Anamız, Neşeli Günlerde inatçı turşucu Saadet Hanım, ADİLE TEYZEMİZ, bir dönemin çocuklarını UYKUDAN ÖNCE MASALLARI ile büyütmüş, elma yanaklı tonton, Adile Naşit’i saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz…

 

Hafızalarımızda eskimeyen çok sayıda karaktere can vererek ailemizden biriymiş gibi hissettiren Adile Naşit’in aramızdan ayrılışının 35.yılında özlem ve saygıyla anıyor; bizlere yaşattığı binlerce güzel duygu için şükranlarımızı sunuyoruz.

Türk sinemasının şen kahkahası, sevgi dolu kalbi… Hayat verdiği karakterler ile çoğu zaman ailemizin içerisinden biriymiş gibi hissettiren kıymetli sanatçımız Adile Naşit’i vefatının yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

 

Çocukluğunda tiyatroculuğa başladıktan sonra sinema filmlerinde de oynayan, Hababam Sınıfı’nın Hafize anası olarak hafızalarımıza kazınan, acı olaylar yaşamasına karşın bizi güldürebilmek için gülüşünden ödün vermeyen; değerli sanatçı Adile Naşit’i saygıyla anarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirblank