Alfred Nobel Sözleri

Alfred Nobel Sözleri

Tam adı ile Alfred Bernhard Nobel 21 Ekim 1833 de Stockholm’de doğup  10 Aralık 1896 İtalya’da vefat etmiştir. İsveçli kimyager ve mühendistir. En büyük buluşu olan dinamitin mucididir. Vasiyetiyle Nobel Ödülleri’ni başlatmıştır.

1833’te varlıklı bir aileden gelen anne Andriette Ahlsell ile mühendis baba Immanuel Nobel’in üçüncü oğlu olarak Stockholm’de dünyaya geldi. Nobel, İsveççe, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Almancayı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. Fizik ve kimyanın yanı sıra, İngiliz edebiyatına ve şiire de ilgi duymaktadır.

1877 yılında Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barutu  tasarladı. 1879’da, Paris yakınlarındaki Servan’da bir laboratuvar kuran Nobel, buradaki çalışmaları sırasında dumansız barut adını verdiği ve eşit miktarlarda nitrogliserinle nitroselüloz karışımından oluşan, itici barutu buldu.

San Remo şehrinde 1896 yılında beyin kanamasından öldü.  Vasiyetinde, mirasının Nobel Ödüllerinin endüstrileştirilmesi yönünde kullanılmasını ve 33.200.000 Kronunun her yıl insanlığa hizmette bulunanlara sunulmasını istemiştir.

Nobel ödülleri, fizik, kimya, tıp veya fizyoloji, edebiyat ile  barışa hizmet olmak üzere toplam beş dalda verilecekti. Nobel’in bu vasiyeti önceleri büyük tartışma başlattı. Ancak 1900 yılında İsveç hükümetinin Nobel Vakfı’nı kurmasıyla, Nobel Ödülleri düzenli olarak verilmeye başlandı. Sentetik bir element olan Nobelyum onun anısına bu isim ile anılmıştır.

 

Mutluluk tek gerçek servettir

 

Tek başına iyi dilekler barışı sağlamaz.

 

Tarımdan sonra üç kağıtçılık çağımızın en büyük 2.endüstrisidir.

 

Umut gerçeğin çıplaklığını gizlemek adına doğal bir perdedir.

 

Eğer bin fikrim var ise ve sadece biri iyi çıkıyorsa, ben buna memnunum.

 

Hayallerimiz bir gün gerçekleşebilir. Zaten gerçekleşmiş bazı olaylar bir zamanlar hayaldi.

 

Ölen insanlar için muhteşem anıtlar yaptırmaktansa, fakir insanların karnını doyurmayı tercih ederim!

 

Kitapları ve mürekkebi olmayan, köşesine çekilmiş bir insan zaten bu dünyada ölü bir insandır.

blank

Ölümümden sonra barış fikrinin desteklenmesi için büyük bir fon bırakmak niyetindeyim ama sonuçları konusunda şüpheliyim.

 

Dinamit dünya sözleşmeleri için daha erken barış yolu açacaktır. Ordular tamamen yıkılıp son bulduğunda hiç kuşkusuz altın barışa uyacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank