Annie Besant Sözleri

Annie Besant Sözleri

1 Ekim 1847 Londra doğumlu olan Annie Besant bir çok ülkeler gezmiş  ve kitaplar yazmıştır.

Besant, İngiliz Sosyal Reformcu, Feminist Aktivist, Teozof, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesi liderlerinden.

Politik bir aktivist olarak Besant, gerek konuşmaları gerek de yazılarıyla, sağlıksız endüstriyel koşullarda çalışan işçilerin sosyal haklarından İrlanda’nın bağımsızlığına ya da doğum kontrolünden vejetaryenliğe kadar, radikal sol diyebileceğimiz bir çizgide ateşli mücadelelere girişmiştir.

Onun kitaplarında geçen sözlerinden kısa bir derleme yaptık.

 

Hakikat tek yaşamdır. Çeşitlilik ise aşmakta olduğumuz bir yanılsamadır.

 

Muhammed ile ilgili okuduğum her satırda, O’na karşı daha fazla hayranlık ve hürmet duyuyorum.

 

Harekete geçmeye hazır değilseniz, sessiz kalmak daha iyidir, hatta iyisi mi hiç düşünmemektir.

 

Hak etmediysek hiçbir şey bizi değil incitmek bize dokunmaz, hiçbir şey bizi yaralayamaz. Ve her şeyde olduğu gibi, ekilen bir hasadın toplanabilmesi için bir mevsim olgunlaşması gerekiyorsa, bizim de öyle olgunlaşmamız gerekir.

Tanrısal yolu takip eden ulu kişi, derin sadakatinin yanında eğer insanlık aşkıyla yanmıyorsa….Yalnızca insanlık mı dedim? Hayır, bu yeterli değil; eğer ilahi evrende ki canlı cansız, her şeye OLan sevgi ateşiyle yanmıyorsa, Yüce’ nin bir sureti olamaz.

 

Müteal (yüksek, yüce) varlık, ebedi ve tükenmez yaşamından yarattığı her şeye kendi yaşam ve sevgisini katmıştır.

” Hareketli veya hareketsiz hiç bir şey bensiz var olamaz ” der .

 

Zaman zaman kadının İslam’da Hıristiyanlıkta olduğunkinden daha hür olduğunu düşünüyorum. İslam’da kadın, tek evliliği vazeden inanç tarafından korunmuştur. El-Kuran’da, kadınlarla ilgili kanunlar daha adil ve liberaldir. Daha son yirmi yıldır Hıristiyan İngiltere, kadının mülk edinmesi hakkını kabul etmiş oluyorken, İslam bu hakkı her zaman tanımıştır.

Bitmeyen bir hayranlık, sürekli bir saygı, Arabistan’ın bu büyük Peygamberinin hayatını ve şahsiyetini inceleyen ve nasıl öğrettiğini, nasıl yaşadığını bilen herkesin bu güçlü Peygamber için ürpertici bir saygıyla dolmaması mümkün değildir. Kitabımda söyleyeceklerimin pek çoğu, çoklarının bildiği şeyler olsa da, ben onları ne zaman yeni baştan okusam, bu Arabistanlı Muallim için hep yeni bir hayranlık, yeni bir saygı duyuyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?