AOF Bahar Dönemi Online Vize Hakkında Bilgilendirme

PAYLAŞ
AOF Bahar Dönemi Online Vize Hakkında Bilgilendirme
  • 0
  • 733
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 4 Nisan 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Açık Öğretim Fakültesi (AOF) Bahar Dönemi Vize sınavları normalde 18-19 Nisan tarihlerinde yapılacaktı.

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen Corona Virüs salgını sebebiyle vize sınavları İnternet üzerinden yapılacak.  Yani sınav ertelenmedi. Evde Kal çağrıları yapılan bu günlerde insanların salgın yüzünden hasta olmaması için alınan bu karar sonrası aklımıza takılacak tüm konuların cevaplarını bu yazımızda vereceğiz. Ayrıca AOF resmi kanalları üzerinden resim ve video olarak  konu ile ilgili tüm sorulara cevap vermiştir. O ortamlara da bakabilirsiniz.

 

1) Sınav hangi tarihlerde olacak?

Sınav 18 Nisan-7 Mayıs arasında olacaktır. Yani toplam 20 gün süreniz var.

 

2) Sınav hangi saatlerde olacak?

Belirli bir saat yok. Yukarıda yazdığımız tarihlerde istediğiniz saatte sınava girebilirsiniz. Gece, gündüz fark etmez.

 

3) Sınavın tarih aralığı neden geniş?

Aof’ye kayıtlı yaklaşık 1 milyon öğrenci sınava girecek. Bu 1 milyon kişi aynı gün ve saatte sınava girmeye kalkarsa hiç bir sunucu bu yükü kaldıramaz. Sınav yapılacak site açılamayacağı için sınava girilemez. 20 gün gibi geniş bir tarih ve istediği saatte girme gibi bir esneklik olduğu için sınava giren öğrenci site kilitlenmesini yaşamayacağı için rahat bir şekilde sınavına girebilir.

 

4) Sınava hangi ortamlarda yapılacak? Bir uygulama indirmem gerekiyor mu?

Sınava internete bağlanan her cihazdan girebilirsiniz. Mobil telefon, tablet, laptop, masa üstü bilgisayar…Herhangi bir uygulama indirmeniz gerekmiyor.

www.anadolu.edu.tr  sitesine giriş yapınca Açıköğretim Sistemi Sınav Girişi butonuna tıklayarak sınav sayfasına girebileceksiniz.

 

blank

5) Sınavda kaç soru olacak?

Normal sınavda olduğu gibi 20 soru olacak.

 

6) Sınav süresi ne kadar?

Normal sınavda olduğu gibi her dersin sınavı için 30 dakika süreniz var.

 

7) Sınav süresi her soruya eşit mi dağıtılacak?

Hayır. Her sorunun süresi gibi bir kavram yok. Şöyle ki  sınavda 20 soru var. Her soruya 1.5 dakika düşer gibi DÜŞÜNMEYİN.  Toplam süreniz 30 dakika. Bu süreyi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yani bir soruyu okurken belli bir süre geçince soru kaybolmayacak. Diğer soruya otomatik geçmeyecek. Siz o sorunun cevabını işaretleyip diğer soruya geç demeden soru önünüzde olacak. Eğer soruyu boş bırakmak isterseniz işaretleme yapmadan diğer soruya geçebilirsiniz.

 

8) Boş bıraktığım soruya geri dönebilecek miyim?

Maalesef hayır. Boş bıraktığınız soruya geri dönemeyeceksiniz. O yüzden her soruyu dikkatlice okuyup cevaplayınız yada boş bırakınız.

 

9) Sınava başlayınca aldığım tüm derslerin hepsini yapmak zorunda mıyım?

Hayır. Mesela bu dönem 6 ders aldınız. 18 Nisanda bir derse girdiniz. Ve sınavınızı bitirdiniz. 2 gün sonra 20 Nisanda diğer dersinizin vizesine girebilirsiniz. Yani her dersi ayrı ayrı günlerde vizesine girebilirsiniz.

 

10) Sınav sırasında bağlantı kesilirse o dersten sıfır mı alacağım?

Hayır. Sistem sizin sorularınızı bitirmeden sistemsel bir arıza sebebiyle koptuğunu anlayacak. Tekrar girdiğinizde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

 

11) Tüm öğrencilere aynı sorular mı sorulacak.

Hayır her öğrenciye özel sınav yapılacak. Yani sorular herkes de farklı olacak.

 

12) Her öğrencide farklı soru olacaksa haksızlık olmaz mı? Ya bana kolay arkadaşıma zor sorular gelirse…

Böyle bir durum yaşanmayacak. Eşdeğer sorulardan sınavlar oluşturulacak. AOF nin soru havuzunda her ders için binlerce soru var. Ve bu sorular kolay-orta ve zor olarak kategorize edilmiş durumda. Her öğrenciye kolay, orta ve zor gruplardan eş sayıda sorular seçilip eş değer bir sınav hazırlanacak.

 

13) Sınava girecek araç gerecim yoksa ne yapacağım?

Bağlı olduğunuz sınav bürosunu 6-7-8 Nisan tarihlerinde arayıp sınav için randevu alacaksınız. Ve sadece sizin girebileceğiniz, aralarında mesafe olan mekanlar bu bürolarda hazırlanacak. Siz verilen gün ve saatte sınava gireceksiniz.

Arayacağınız telefon numarası 08502004610.

Burayı arayarak kendilerine en yakın büroda sınava girecek. Randevu için hangi büro ve hangi saate randevu verilmişse o gün ve saatte girmek zorunda. Alına randevu gün ve saati değiştirilemeyecek.

Ola ki randevu aldığınız gün ve saatte sınava gitmediniz ve randevunuzu kaçırdınız. Randevu şansınız kalmasa da online sınav hakkınız bakidir. Yani size verilen imkanı kaçırmış da olsanız online internetten sınava girme hakkınız hala bulunmakta.

 

14) Bu internetten yapılan vizeden aldığım not nasıl değerlendirilecek?

Bu sınavın etkisi yüzde 25 olacak.

 

15) Sınavımı bitirince hemen notumu öğrenebilecek miyim?

Hayır. Mevzuat gerei sınavların tarihi bittikten sonra 3 gün sonrasında açıklanacak. Yani son sınav tarihi 7 mayıs. En erken 10 Mayısta sonuçları öğrenebileceğiz.

 

16) 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürme durumu devam ediyor mu?

Evet aynı durum devam edecek.

 

17) Bu sınavda açık uçlu soru olacak mı?

Bu sınava has olarak bir kereliğine açık uçlu soru SORULMAYACAK.

 

18) Sınavla ilgili bir demo tanıtım olacak mı?

Evet. Yapılacak sınavla ilgili bir demo video hazırlanıp öğrencilerin hepsine gösterilecek. Öğrenciler o videoyu izleyerek sınav hakkında bilgi sahibi olacaklar.

 

19) Final sınavı da internetten mi yapılacak?

Hayır. Bu uygulama sadece vize sınavı çin geçerlidir. Gelişen duruma göre bu karar değiştirilebilir.

 

20) Sınav sorularına itiraz nasıl olacak?

Normal sınavda sınav sonrası sorular yyaımlanır ve öğrenciler yanlış olduunu düşündüğü soruları açılan itiraz modülünden yaparlardı..

Şimdi sorular kişiye özel olduğundan öğrenciler yanlış olduğunu düşündüğü soruyu mail yoluyla bilgilerini yazarak bildirecek.

Sınav başlamadan önce SINAVLA İLGİLİ UYARILAR metni olacak. Bu metni dikkatlice okumanız ve o uyarıları dikkate almanız gerekmektedir. Metnin altında okudum anladım butonuna basınca sınav başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank