Asgari Ücret ile İlgili Sözler

PAYLAŞ
Asgari Ücret ile İlgili Sözler
  • 1200
  • +
  • -

Yazımız 31 Aralık 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Asgari Ücret ile İlgili Sözler…
Asgari ücret veya minimum ücret, yasal bakımdan işçilere ödenebilecek en düşük seviyedir; işçilerin belirlenen sınırın altında emeğini satamayacaklarını belirtir. Çoğu ülke 20. yüzyılın sonuna doğru asgari ücret mevzuatını uygulamaya başlamıştır.

İşçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılayacak biçimde hesaplanır. Ülkelere göre asgari ücret açıklamaları değişkenlik gösterebilir; kimileri sadece saatlik bazda açıklarken diğerleri doğrudan belirli bir saatlik çalışmanın karşılığı olarak aylık bazda açıklar. Asgari ücret çalışma süresiyle yakından bağlantılıdır.

Her yıl sene sonunda konuşulmaya başlanan ve milyonlarca insan merakla sonucunu beklediği asgari ücretle ilgili akıntılardan bir derleme hazırladık…

2024 yılı için, Ailelerini asgari ücretle geçindiren tüm vatandaşlarımızın döktükleri alın terinin karşılığını yani hak ettiği miktarı almaları dileğiyle…

Güncel Ekleme:

 1 Ocak 2024’ten itibaren asgari ücret yüzde 49 zamla 17 bin 2 liraya çıkacak. Yıl boyunca geçerli olacak bu rakamın 700 lirası asgari ücret desteği olarak belirlendi. 

Asgari Ücret ile İlgili Sözler

Asgari ücret gibisin, kimse seninle geçinemiyor!

 

Başkana da asgari ücret verin ki o da anlasın nasıl bir şey olduğunu.

Yürüyen Kelimeler, Eduardo Galeano

 

“Hangi zıkkımın kökünü alır insan o aylıkla? İskambil oynamaya bile yetmez bu para…”

Durgun Don, Mihail Şolohov

 

Kapitalistler, ücretlerdeki artışın zararını, pazarda metalarının fiyatının artışıyla kapatacaklardır.

Karl Marx

 

İnsanların çoğu hayatlarını zar zor sürdürebilecekleri bir asgari ücret karşılığında çalışmaya mecbur kalır.

Albert Einstein

 

Kendiniz için yeterli görmediğiniz bir şey, başka insanlar için de yeterli değildir; işte o kadar.

Jack London

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pahalılık ve Zam Sözleri

Asgari Ücret ile İlgili Sözler

Asgari ücret arttı diye

Her şeye zam gelecekse eğer

Olmaz olsun

Ümit Yaşar Oğuzcan

 

Aldığım asgari ücret, bundan sonra ihtiyaç duyacağım yılların terapisini karşılamaya yetmeyecekti.

Ashley Poston

 

Ekmek pahalıydı emek ucuzdu,

kazandığı ancak boğazlarına yetiyordu..

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Tolstoy

 

Aslında eğer Asgari ücret yasalarının bir etkisi varsa, bu etki açıkça ancak yoksulluğu artırmak olabilir.

Kapitalizm ve Özgürlük, Milton Friedman

 

“Özetle asgari ücret emeğin alım gücünü korumakla birlikte daha az sayıda istihdama yol açarak işsizliği arttırıcı etki yaratabilmektedir.”

Türkiye Ekonomisi, Mahfi Eğilmez

 

Asgari ücret yasalarına yönelik desteklerin büyük bir bölümü kendi çıkarlarını gözetmeyen, iyi niyetli kişilerden değil de çıkarları olan taraflardan gelmektedir..

Kapitalizm ve Özgürlük, Milton Friedman

 

Asgari Ücret :basit emek gücünün maliyeti işçinin varoluş ve üreme giderlerinin toplamıdır. Bu varoluş ve üreme giderlerinin fiyatı ücreti oluşturur. Bu biçimde belirlenmiş ücrete asgari ücret denilmektedir. .

Karl Marx

 

Senlik-benlik bitip de kuruldu muydu Bizlik,

Asgari ücret değil, hür ve günlük güneşlik

Bir Türkiye olacak aldığın son gündelik.

Halk kalacak geride, gidince bu zalım sel.

Ölüm ve Oğlum, Can Yücel

 

Halk, ağır vergiler altında eziliyordu. Asgari ücret de çok gülünçtü..

“Uzun yıllardır, bu geçici durum sürüyordu, yaşam sınırsız oranlarda pahalılanmıştı ve birkaç genel zam yapılmasına karşın, Grand’ın maaşı hâlâ gülünçtü.”

Albert Camus

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enflasyon ile İlgili Sözler

Asgari Ücret ile İlgili Sözler

Sabahtan akşama kadar zehirli havayı soluyarak ter döken,

pazar günleri dışında güneş yüzü görmeyen ve bütün bunlara sessizce katlanan fabrika işçileri, muhtemelen geçmiş zamanlardaki pek çok köleden daha kötü yaşıyordu.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin

 

Kendisini halkçı zanneden beyler

Gelin görün halkı kendi içinde

Kulüp içlerinde hüküm sürülmez

Gelin görün halkı kendi içinde

Bir işe yarayın bin yara sarın

Yarasız adama sorarlar yarın

Aşık İhsani

 

Tüm bu sefalete çözüm olarak akıllara zarar “Asgari Ücret” komedisi… Sefaletin asgari düzeyde yasal hale getirilmiş hali, hangi çılgının aklına geldiyse bu asgari ücret, vallahi o, son dişi kalmış canavardır…

İks Kuşağı Öyküleri, Birol Öztürk

 

Tütün işçisine, pamuk işçisine, hele devlet 10 lira asgari ücret tespit ettiği halde, 3-5 liradan fazlasını alamayan zeytin işçisine, zeytin ekmekten başka, soğan ekmekten başka şeyler de yiyebilmek, on binlerce dönüm toprak sahibi bir Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı’nın yiyebildiği yemekleri yiyebilmek imkânını, gücünü verdiğiniz gün, onun ekmek tüketimi kendiliğinden azalır.

Bülent Ecevit

 

Fakat en kötü durumlarda bile her işçi hayatta kalabilmek için küçük bir lüksünden vazgeçmeyi tercih eder; barınaksız kalacağına bir domuz ahırında yaşamayı, çıplak dolaşmaktansa paçavralar içinde gezmeyi, açlıktan ölmektense patates perhizini uygulamayı tercih edecektir. Hiçbir işi olmayan birçokları gibi sokağa düşüp dünyanın gözleri önünde ölmektense, yarım bir ücret ve iyi günlerin umuduyla yetinecektir. Hiçbir şeyin biraz fazlası demek olan bu küçük şey asgari ücrettir.

İngiltere’de Emekçi Sınıfların Durumu, Friedrich Engels

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emek ve Alın Teri Sözleri

Asgari Ücret ile İlgili Sözler

…basit emek gücünün maliyeti işçinin varoluş ve üreme giderlerinin toplamıdır. Bu varoluş ve üreme giderlerinin fiyatı ücreti oluşturur. Bu biçimde belirlenmiş ücrete asgari ücret denilmektedir. Bu asgari ücret, metaların fiyatının genel

olarak üretim maliyeti tarafından belirlenmesi gibi, tek tek bireyler için değil, ancak insan ( species) için geçerlidir. Tek tek işçiler, işçilerin milyonlarcası, varolabilmek ve kendilerini üretebilmek için yeterli ücret alamaz; ama tüm işçi sınıfının ücreti, kendi dalgalanmaları içerisinde, bu asgaride eşitlenir.

Ücretli Emek Ve Sermaye, Karl Marx

 

Asgari ücret günde 3 dolarlık bir seviyeye yükseltilmişse de, buna pek aldırış eden yoktu. 2002’de Endonezya nüfusunun tahminen %52’si günde 2 dolardan az bir gelirle yaşıyordu ki bu da birçok perspektiften bakıldığında modern zamanlar köleliği olarak kabul edilebilir. Üç dolar gündelik bile çoğu işçinin ve ailesinin hayatını kolaylaştıracak temel öğelere yetmez.

Endonezya’nın kendi halkına öylesine ağır yük bindiren politikalara boyun eğmesi tesadüf değildir. Ülkenin elitlerinin servetlerini büyütmek için alınan muazzam borçlar başka seçenek bırakmaz.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2, John Perkins

Asgari Ücret ile İlgili Sözler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir