Aşık Veysel Sözleri

PAYLAŞ
Aşık Veysel Sözleri
  • 5787
  • +
  • -

Yazımız 31 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Aşık Veysel Sözleri…
25 Ekim 1894 yılında doğan Aşık Veysel, tam adıyla Veysel Şatıroğlu bir Türk Halk ozanıdır. Veysel Şatıroğlu, Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.

Gönül gözü ile gören, gönüllerimizi titreten, değerli ozanımız Âşık Veysel Şatıroğlu’nu vefatının 50. yılında( 21 Mart 1973) rahmetle ve hürmetle anıyoruz.

Şiirleri dilden dile dolaşan ve bestelenen bu halk ozanımızın sözlerinden bir demet hazırladık.

 Güncelleme:2023, ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edildi

Aşık Veysel Sözleri

Cahil insan gül ise de koklama.

 

Dünyaya gelmemde maksat ne idi: Bir sadık dost.

 

 Güzelliğin ön para etmez bu bendeki aşk olmasa.

 

Taş olsam yandım idi. Toprak oldum da dayandım.

 

 Şu geniş dünyaya sığmayan gönül, şimdi bir odaya kapandı kaldı.

 

Ben bir insanoğlu sen bir dut dalı. Ben babamı sen ustanı unutma

 

Anlatamam derdimi dertsiz insana Dert çekmeyen dert kıymetin bilemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bahar ile İlgili Sözler

Veysel gönülden ayrılmaz. Kahi bilir kahi bilmez. Yalan dünya yarsız olmaz. İster saçı sırma gönül.

 

Uzun ince bir yoldаyım, Gidiyorum gündüz gece. Bilmiyorum ne hаldаyım, Gidiyorum gündüz gece.

 

Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında. Çay var içersen, Ben var seversen, Yol var gidersen.

 

Aldanma cahilin kuru lafına kültürsüz insanın kulu yalandır. Hükmetse dünyanın her tarafına arzusu hedefi yolu yalandır.

 

Sevgisi içimde yaşayıp duran. Nazlı güzellerin şirin İstanbul. Hayali kafamda hükümdar süren. Görmez gözlerime görün İstanbul.

 

Ben giderim sazım sen kal dünyada. Gizli sırlarımı aşikar etme. Lal olsun dillerin söyleme yada. Garip bülbül gibi ah u zar etme.

 

Gönüle delidir demiştik baştan. Üşenmez borandan ıslanmaz yaştan. Boğulmaz denizden yenmez ateşten. Ateşi kor közü kendinden olur.

 

Dünya geniş idi şimdi daraldı. Çıkıp gideceğin yer belli değil. Yetmiş altı yıldır alır satarım. Bakmadım deftere kar belli değil.

Herkim olursa bu sırra mazhar. Dünyaya bırakır ölmez bir eser. Gün gelir Veysel’i bağrına basar. Benim sadık yârim kara topraktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Sözleri ve Mesajları

Şu аlemi yаrаtаn bir

 Odur külli şeye kаdir

 Alevilik Sünnilik nedir

 Menfааttir vаrvаrаsı

 

Gönül sana nasihatim. Çağrılmazsan varma gönül. Seni sevmezse bir güzel. Bağlanıp da durma gönül. Yorulursun gitme yaya. Hükmedersin güne aya. Aşk denilen bir deryaya Çıkamazsın girme gönül.

 

Allah birdir Peygamber Hak. Rabbül alemindir mutlak. Senlik benlik nedir bırak. Söyleyim geldi sırası. Kürt’ü Türk’ü ve Çerkes’i. Hep Adem’in oğlu kızı. Beraberce şehit gazi. Yanlış var mı ve neresi?

Aşık Veysel Sözleri

Dokuz ay koynunda gezdirdi beni. Ne cefalar çekti ne etti Anam. Acı tatlı zahmetime katlandı. Uçurdu yuvadan yürüttü Anam. Anaların hakkı kolay ödenmez. Analara ne yakışmaz ne denmez. Kan uykudan gece kalkar gücenmez. Emzirdi salladı uyuttu Anam.

 

Beni hor görme kardeşim. Sen altındın ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz. Sen gümüşsün ben saç mıyım? Ne varise sende bende. Aynı varlık her bedende. Yarın mezara girende sen toksun da ben aç mıyım?

 

Aslıma karışıp toprak olunca. Çiçek olur mezarımı süslerim. Dağlar yeşil giyer bulutlar ağlar. Gök yüzünde dalgalanır seslerim. Ne zaman toprakla birleşir cismim. Cümle mahluk ile bir olur ismim. Ne hasudum kalır ne de bir hasmım. Eski düşmanlarım olur dostlarım.

blank

Ben öldükten sonra üzerimde otlar bitsin, çiçekler açsın. Taş kapatır, çimento kapatır, hiç kimse istifade edemez. Benim toprağımda milletime hizmet etsin. Oradaki biten otlardan koyun yesin et olsun, kuzu yesin süt olsun, arı götürsün bal olsun

 

Kurana bak İncile bak

Dört kitabın dördü de hak

Hakir görüp ırk ayırmak

Hakikatte yüz karası  …

 

Cümle canlı hep topraktan

Var olmuştur emir Haktan

Rahmet dile sen Allah’tan

Tükenmez rahmet deryası

blank

Bir cevap yazın