Bakü’nün Düşman İşgalinden Kurtarılmasının 100. Yılı Sözleri ve Mesajları


100 yıl önce bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü Ermeni ve Bolşevik işgalinden Kafkas İslam Ordusu’nun muhteşem zaferi ile kurtarıldı. Ordumuzun komutanı Nuri Killigil Paşa’ ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…Azerbaycan Cumhuriyet Günü Mesajları için TIKLAYINIZ


 

Bugün Azerbaycan topraklarında, Azerbaycan ve Osmanlı askerlerinin kanları birbirlerine karıştı. Bu Millet, Osmanlı’yı hiçbir zaman unutmayacak. Türk Ordusu’nu ve Nuri Paşa’yı unutmayacak.”

(Eski Azerbaycan Başbakanı Fetali Hoylu)

 

“Azerbaycan uğruna şehit olmak şereftir. Gerekirse yine savaşır, yine şehit oluruz.” (Nuri Paşa)

 

“Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 

Nuri Paşa at belinde Türkiye’den, Kars’tan gelir.

Azerbaycan diye diye yenilmeyen arslan gelir.

 

Rüzgarın şehri Bakü, Kurtuluş Günü’n Kutlu Olsun.

 

Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıldönümünü yürekten kutluyorum.

 

Bugün kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün kurtuluş günü, kutlu olsun.

 

Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu tarafından Bakü’nün Rus ve Ermeni güçlerinden kurtarılmasının 100. yıldönümü kutlu olsun..

 

TSK Bakü’nün kurtuluş gününü özel klip

 

Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutluyor, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

 

Kafkas İslam Ordusu 100 yıl önce Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte destan yazdı.

Nuri Paşa’nın ve askerlerinin ruhu şad olsun.

Kardeşliğimiz daim olsun

 

Çırpınırdın Karadeniz bakıp Türk’ün bayrağına” türküsünü yaktıran Kafkas İslam Ordusu’nun Kahraman Komutanı Nuri Paşa ve şanlı askerlerini saygıyla anıyoruz..

 

Dost ve kardeş ülkenin başkenti olan Bakünün düşman işgalinden kurtarılışının 100. yılı kutlu l-olsun. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

“15 Eylül 2018, kardeş Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilk kez 1918 yılında ilan etmesinden hemen sonra Osmanlı İmparatorluğu’ndan yardım talep etmesi üzerine derhal kurularak Azerbaycan’a gönderilen Nuri Paşa (Killigil) komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun öncülüğünde Bakü’nün kurtarılmasının 100’ncü yıldönümüdür.

 Birinci Dünya Savaşının son aylarında seçkin askerlerden kurularak Azerbaycan’a gönderilen Kafkas İslam Ordusu’nun kazandığı bu büyük zaferin yıl dönümü, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik ve dayanışmanın sembolü olarak müstesna bir yere sahiptir”

Kafkas İslam Ordusu ve bu anlamlı yıldönümü Türkiye ve Azerbaycan’ın ‘İki Devlet, Bir Millet’ özdeyişinde ifadesini bulan kader birliğinin en önemli kilometre taşlarından birini oluşturmaktadır. Bakü’nün kurtuluşunun yıldönümünün kutlu olmasını diliyor; bu uğurda hayatlarını feda eden bin 132 şehidimiz ile birlikte vatanları uğrunda şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.” (Türkiye Dışişleri Bakanlığı)

 

 

 

 

 

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?