Berat Kandili Mesajları

PAYLAŞ
Berat Kandili Mesajları
  • 5538
  • +
  • -

Yazımız 29 Şubat 2024 tarihinde güncellenmiştir.

Berat Kandili Mesajları…
Ramazan ayının müjdecisi sayılan Berat Kandili bu gece yani  24 Şubat Cumartesi gecesi. 

Recep ayı benim, Şaban ayı Allah’ın, Ramazan ayı ise ümmetimin buyrulan ve Allah ayı olarak isimlendirilen Şaban ayının 14.gününü 15.güne bağlayan gece Berat Kandilidir.  

İnsanın ve insanlığın bir yıllık kader programının; rızıklardan ecellere, doğumlardan hac yapacak hacıların sayısına kadar her şeyin belirlenip taksim edilmeye başlandığı bu gecede, günahlardan ve suçlardan affedilip Beraat belgesi, af belgesi alma anlamında Berat Kandili denmiştir.

Bu yazımızda bu değerli kandil gecesi ile ilgili kutlama mesajlarına ve yazının sonunda bu gece ile ilgili Hadis-i Şeriflere ulaşabilirsiniz.

Berat Kandili Mesajları

Leyle-i Berat’ınızı rûh u canımızla tebrik ederiz.

 

Berat Kandilinizi Tebrik Eder, Hayırlara vesile olmasını dileriz..

 

Allah’ım! azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum.. Hayırlı Kandiller

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Berat Kandili Resimli Mesajları

Allah’ım! Düşmanlıktan, nifaktan ve kötü ahlâktan sana sığınırım.  Hayırlı Kandiller.

 

Allah’ım sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni de affet. Berat Kandilimiz Mübarek olsun.

 

Berat Kandiliniz Mübarek, Günahlarımız Af Ve Dualarımız Kabul Olsun İnşallah. Hayırlı Kandiller.

 

 Ya Rabbi Ümmet-i Muhammed perişan, derbeder ve ızdırap içinde, Sen bizlere çıkar yol lütfeyle. (Amin) Hayırlı Kandiller.

Berat Kandili Mesajları

Bu mübarek gecenin;ülkemizin,tüm İslam aleminin,huzura barışa ve uyanışına vesile olması dileğiyle hayırlı kandiller.

 

 Niyet et, dua et, sebat et; sabret … Umudunu yitirme sakın … Sonra mı ? Sonrası; ‘Kun Fe Yekun’ ‘Ol ! Der ve Olur !’ Hayırlı Kandiller.

 

Bu Mübarek Günde Yüce Rabbimizin Affına Resulünün Şefaatine Cennetin En Güzel Yerine Kavuşmamız Dileğiyle Hayırlı Kandiller.

 

 Allah’ım.. Bizi ve bütün Müslümanları Berat Gecesi vesilesiyle bağışlayıp; kalplerimizi temizleyerek Ramazan’a ulaştır.. Hayırlı Kandiller.

 

Cenab-ı Hak bizleri Şaban ayının nurundan ve feyzinden en azami mertebe de istifade eden kullarından eylesin..  Berat Kandilimiz mübarek olsun.

 

Ey Yüce Rabbimiz! Evlerimizden bereketi, dillerimizden duayı, kalplerimizden imanı, hayatımızdan Resulünün sünnetini ve sevgisini eksik etme (Amin). Hayırlı Kandiller.

 

Allah’ım! Ne olur dualarımızı kabul buyur ve içine düştüğümüz günah ve hatalardan dolayı bizi azaba maruz bırakma. (amin) Berat Kandilimiz günahlarımızın silinmesine vesile olsun.

 

Ya Rabbi, bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalplerimizi iman ve itminanla doyur. (Amin) Berat Kandilimiz Mübarek Olsun.

 

Bu gece Cenabı Hakkın kendisine yönelip af dileyen müminleri bağışlayarak kurtuluş beratı verdiği bir gecedir. Hepimiz için hayırlı olsun. Berat Kandilimiz Mübarek Olsun.

 

 Beraat kandili  Allah’ın  rahmet ve bağışlamasının bol olduğu gecedir. Edilen dualar, tövbeler bu gece kabul olunur. Yürekler bin bir nurla doludur. Kandiliniz kutlu olsun..

 

Gufranla ufkumuzda tüllenen berat gecesinde bir kere daha dergahı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz. Ya İlahe’l-Alemin bizleri affet. (Amin) Berat Kandilimiz Mübarek Olsun.

 

 De ki, Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Zümer 39/53)  Berat Kandiliniz Mübarek olsun.

 

Ey günahları bağışlayan! Şu mübarek gece hürmetine bizleri bağışla. İçimizi sana döküyor, kusurlarımızı sana açıyor ve bize yeniden insan olma yollarını göstermeni diliyoruz Ya Rabbi! Hayırlı Nurlu Kandiller.

 

Ey Allah’ım! Sen ümit edeni ümitsizliğe düşürmezsin. Sen Sen’den isteyeni geri çevirmezsin. Ey ismi Deva, zikri şifa ve itaati zenginlik olan: sermayesi ümit ve dua olan bu kullarına maddi manevi şifa ol. Sana yönelen kalplerimizi boş çevirme (Amin). Berat kandiliniz mübarek olsun.

Shab e Barat Quotes, Wishes and Messages

Allah’ım! dünyada ve ahiretde Senden esenlik isterim; Allah’ım, dinim, dünyam, ailem ve malım konusunda Senden af ve esenlik isterim. Allah’ım, ayıplarımı ört. Korkularımdan beni emin eyle. Önümde, ardımda, sağımda, solumda, üstümde olanlardan beni koru. Altımdakilerden de Senin azametine sığınırım. Kandiliniz Hayırlı Olsun.

 

Bu mübarek Berat kandilinde Yüce Mevla’mızın önümüzdeki  bir yıl içinde olacak her şeyi yazdırdığı yani insan kaderinin gelecek bir yılının kayda geçildiği bu gece de kaderimizin güzel olması ümidi ve bilinciyle geceyi ibadet ve dua ile ihya etmek, yarını ise oruç desteği ile süslemek, kulun acziyetini belirttiği samimi dualarda bir kelime olmak ve dualarda buluşmak dileğiyle kandiliniz mübarek olsun. Hayırlı kandiller.

KANDİL SİMİDİ TARİFİ

blank

BERAT KANDİLİ HADİSLERİ

Hz. Peygamber şöyle buyurur:

“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” (İbn Mâce, Sünen, “İkâmetü’s-salât”, 191.)

 

“Muhakkak ki, Allah Azze ve Celle Şâban’ın on beşinci gecesinde rahmetiyle yetişip her şeyi kuşatır. Bütün mahlukatına mağfiret eder. Yalnızca müşrikler ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler müstesna.”(Hadis-i Şerif)

 

“Allah Teâlâ Şâban’ın on beşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar.” (Hadis-i Şerif)

 

Peygamberimizin Berat Gecesi Duası:

“Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, senden yine sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen kendini sena ettiğin gibi yücesin.”

 

Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:

Allah’ım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü sen buyurdun ki, ‘Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır.

said: cennetlik–şaki: cehennemlik demektir.

 

BERAT KANDİLİ  DİNİ MAHİYETİ

Berat Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in levh-i mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamberimiz (asm)’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

 

“O apaçık kitaba and olsun ki, biz onu gerçekten mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız. Bütün hikmetli işler o gecede tefrik olunur.”   (Duhan sûresinin 2., 3. ve 4. âyetleri)

 

İbni Abbas’tan rivayet edildiğine göre, hikmetli işlerin birbirinden ayırd edilmesi şu şekilde cereyan etmektedir:

Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Rızıklar, eceller, zenginlik, fakirlik, ölümler, doğumlar hep bu esnada kaydedilir. O yılki hacıların sayısı bile bu devrede takdir olunur. Herkesin ve her-şeyin o sene içindeki mukadderatı kaydedilir.


Yazımızdaki resimler http://vektorelcizim.net/ sitesinden alınmıştır.

 

Fahreddin er-Râzî”nin açıklamasına göre bu defterlerin düzenlenmesi Berat Gecesi’nde başlar, Kadir Gecesi’nde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir.1

Berat Kandili’nin “bütün senede bir kudsi çekirdek hükmünde ve beşer mukadderatının programı nev’inden olması cihetiyle Leyle-i Kadrin kudsiyetinde” olması bu manalara dayanmaktadır.

Yani Berat Kandili Kadir Gecesi kudsiyetinde olup çok iyi  değerlendirilmelidir.

Geceniz mübarek olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir