Corona Virüsü Bilgilendirmeleri

PAYLAŞ
Corona Virüsü Bilgilendirmeleri

Yazımız 4 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Corona Virüsü Bilgilendirmeleri…
Sitemizde sözler ve mesajlar paylaşılsa da tüm insanlığı ilgilendiren Corona Virüsü ile ilgili kısa bir bilgilendirme ile Dünyadaki gelişmeler hakkında KRONOLOJİK  bir derleme hazırladık.

Bu salgın sürekli devam edeceği ve güncellemeler olacağı için bu yazımızda kısa bir bilgi verip  vereceğimiz linklerden güncellemelere devam edeceğiz. Bu yazımızda virüsün görüldüğü günlerden ŞUbat ayına kadar olan bilgiler derlenmiştir.

Aşağıdaki  Linkte ise 27 Şubattan günümüze  kadar olan gelişmeleri gün gün okuyabilirsiniz. Yazımızın sonunda Hanta Virüsü hakkında bilgilendirme linki mevcuttur.

CORONA VİRÜSÜ GÜNCELLEMELERİ

CORONA VİRÜSÜNÜN ORTAYA ÇIKIŞI

2020 yılında yaşanan olumsuz haberlerin belki de en kötüsü Corona Virüsüdür.

2019 yılı biterken daha kimsenin bu salgından haberi yoktu. Bu son günlerde Çin’in Wuhan kentinde zatürre vakalarında artış görüldüğü Dünya Sağlık Örgütüne bildirildi.

2020 yılının ilk gününde zatürre hastalarının çoğunun balık pazarında çalıştığı haberi geldi. Bu yüzden pazar kapatıldı. Uzmanlar zatürre gibi gözüken bu rahatsızlığı tanımlamaya çalışırken bir önceki salgın olan SARS ile alakası olmadığı bulundu.

Ve 7 Ocak geldiğinde en azından virüsün ailesi bulundu. Corona Ailesine mensup 2019-nCoV ismi verilen yeni bir virüs bulundu. Corona ailesi grip gibi hastalıklara sebep olan bir çok türü olan bir aile

Corona Virüsü Bilgilendirmeleri

Maalesef 4 gün sonra 11 Ocak’ta Çin ilk ölümü açıkladı. 61 yaşındaki bir vatandaş vefat etti. Yaşamını yitiren kişinin, önceden kronik karaciğer hastalığı bulunuyordu.

2 gün sonra Tayland, 4 gün sonrada Japonya’da Corona virüs vakası bulundu. Çin dışındaki ilk vakaların Wuhan kentinden gittiği öğrenildi.

17 Ocak’ta Wuhan’dan ikinci ölüm haberi geldi.

20 Ocak’ta Dünya Sağlık Örgütü Corona virüsü raporunu yayınladı.

Vaka sayısı birden artmaya ve 278 rakamını görmeye başladı. Ölüm sayısı 6 kişi oldu.

Amerika başta olmak üzere tüm dünyada birçok Asya ülkesinde hastalığın ilk görüldüğü Wuhan kentinden gelen kişilerin kontrolden geçirilmesi için havalimanları ve gümrük kapılarında önlemler uygulanmaya başlandı.

21 Ocak’ta ABD’nin Washington eyaletinde, Wuhan’dan yeni dönmüş bir kişide Corona virüsü görüldüğü açıklandı.

22 Ocak’ta Çin’de ölü sayısı 17, vaka sayısı 550’ye çıktı.

22 Ocak’ta ülkemizden de salgınla ilgili ilk açıklama geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu an Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama bu anlamda da termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptığımızı özellikle söylemek istiyorum. Tedirgin olunmaması, şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

23 Ocak’ta Wuhan’dan çıkışlar yasaklandı; şehir dışına yapılacak uçuşlar ve tren seferleri durduruldu. Pekin, 25 Ocak’ta başlayacak tüm Çin yeni yılı etkinliklerini iptal etti.

Bu tür salgınlarda iletişim iyi kurulmazsa maalesef alınması gereken kararlar acil alınmıyor. 23 Ocakta bazı  ülkeler teyakkuza geçmiş iken Dünya Sağlık Örgütü yeni tip Corona virüsünün Çin dışındaki insanlara yayıldığına dair kanıt bulunmadığını belirterek, “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” oluşturmadığını açıkladı. O gün gerekli iletişim ve vaka sayıları tam olarak bildirilse 23 Ocakta alınan tedbirlerle bugün bu noktada olmayabilirdik.

DSO tam 7 gün sonra Acil durum ilan etti.

24 Ocak’ta Hubei eyaletinde karantina altına alınan şehirlerin sayısı 13’e çıktı. Karantinadan 41 milyon kişi etkilendi. 26 kişi vefat etti.

27 Ocak’a Çin’de yeni vaka sayısı 4 bin 500’ü aştı.

Corona salgını Avrupa ülkelerinde önce Fransa’ya ulaştı. Karantinaya alınan üç hastanın da Çin’e seyahat ettikleri açıklandı.

30 Ocak’ta Dünya Sağlık Örgütü’nden beklenen açıklama geldi. Örgüt küresel acil durum ilan ettiğinde Çin’de 31 bölgeye yayılan Corona virüsü 7 bin 700’den fazla kişiye bulaşmış, 170 can almıştı.

31 Ocak tarihinde Hindistan, Filipinler, Rusya, İspanya, İsveç ve İngiltere de virüsün görüldüğü ülkeler arasına katıldı.

Şubat ayına girildiğinde Çin’de vaka sayısı 12 bine dayandı. Ülkemizde vaka görülmedi

 

YAZIMIZI BURADA SONLANDIRIRKEN AŞAĞIDAKİ LİNKDEN DEVAM EDEBİLİRSİNİZ. VERECEĞİMİZ LİNKDEKİ FORUMDA DAHA GENİŞ KRONOLOJİK BİLGİLENDİRMELERE ULAŞABİLİRSİNİZ.

Bu salgından korunmanın birinci yolu kişisel temizlik. Elleri dirseklere kadar sabunla yıkamak. Bu yıkamanında 20-30 saniye arası sürmesi.

Ağza ve burna su çekilerek temizlenmesi.

Kalabalık ortamlara girmeme. Sosyal izolasyon.

Aşağıdaki linkte ise  2 Şubat ile 27 Şubat arası corona virüs ile ilgili gelişmeleri ve bu virüs ile ilgili ortaya atılan ilginç bilgileri ve teorileri okuyabilirsiniz.

CORONA VİRÜSÜ GÜNCELLEMELERİ 1 -SALGIN FİLMİ

Bu paylaştığımız 2 adet  linkte de gelişmeleri derleyen sayın hadronx’e gayretleri ve sitesinin linkini paylaşmamıza izin verdiği için teşekkür ederiz.

 

HANTA VİRÜSÜ BİLGİLENDİRMESİ

DÜNYA SU GÜNÜ MESAJLARI

EVDE KAL MESAJLARI

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir