Dünya Cerebral Palsy (Serebral Palsi ) Günü Sözleri ve Mesajları

PAYLAŞ
Dünya Cerebral Palsy (Serebral Palsi ) Günü Sözleri ve Mesajları
  • 0
  • 1208
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 9 Ekim 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Bugün Dünya Cerebral Palsy (Serebral Palsi ) Günü!( World Cerebral Palsy Day)

Cerebral Palsy, çocuklukta en sık rastlanan fiziksel engellilik durumudur. Gelişimini tamamlamamış beynin; doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesi nedeniyle oluşur.

Cerebral Palsy ilerleyici değildir. Travmaya uğramış beyne erken müdahale edilmesi ve hayat boyu rehabilitasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabilmektedir.

Prematüre doğum, düşük kilolu doğum, kanın pıhtılaşma problemleri, anne – bebek arasında kan uyuşmazlığı, gebelikte ya da doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması, beyin kanamaları, hamilelik döneminde annenin, bebeğin sinir sistemini etkileyecek, bakteriyel ya da viral enfeksiyon yaşaması, annenin hamilelik döneminde alkol, sigara, uyuşturucu ve/veya çeşitli ilaçlar kullanması, yaşadığı psikolojik sorunlar ve karın bölgesine gelen darbeler Cerebral Palsy’e neden olabilir.

CP hastası çocuğa eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarına işlevsellik kazandırmak mümkün olabiliyor. Böylece çocukların günlük yaşam kalitesi arttırılabiliyor ve yaşamlarını bağımsız sürdürmeleri sağlanabiliyor. Eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri; fizyoterapi, özel eğitim, iş uğraşı terapisi, konuşma terapisi, hidroterapi, spor, psikolojik destek ve sanat terapisi gibi birçok alanı kapsıyor.

Bu günle ilgili söz ve mesajlardan bir derleme hazırladık…

Bir gün değil her gün farkında ol, yarınlar da yeşersin

 

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü Kutlu Olsun

 

Bugün 6 Ekim. Sende farkındalığı filizlendirip yeşert

blank

Bugün Dünya Cerebral Palsy Günü sen de farkındalık oluşturmak için bloğunun logosunu yeşil yap. Destek ol.

 

(Muhteşem sözler olarak bloğumuzdaki tüm yazılarımızın içeriğini ve başlığını bugün için yeşil yaptık)

 

Farklılıklarımız bizi eşsiz yapar, farkındalıklarımız birleştirir. Cerebral Palsy’nin farkındayız!⠀

Bugün sen de yeşil giy, Cerebral Palsy’e yeşil ışık yak!

 

Bugün, Dünya Cerebral Palsy Günü! Tüm dünyada çocukluk döneminde en sık görülen fiziksel engellilik olan Cerebral Palsy’nin farkındayız!

blank


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…World Cerebral Palsy Day Quotes and Messages için TIKLAYINIZ


“Cerebral Palsy’nin farkındayım!” demek için, “Dünya Cerebral Palsy Günü”nde yeşil giyinmeye ne dersin? Yeşil ayakkabı bağcığı, yeşil t-shirt ya da yeşil etek… Haydi sen de destek ol, birlikte aşalım!

 

Ülkemizde her yıl 6000’den fazla bebekte teşhis edilen Cerebral Palsy çocuklukta en sık rastlanan fiziksel engellilik durumudur.  6 Ekim Dünya Serebral Palsi Günü’nde farkında ol,umut ol!

 

Bugün Dünya Cerebral Palsy Günü! Cerebral Palsy ilerleyici olmayan bir fiziksel engellilik durumu. Erken müdahale ve hayat boyu rehabilitasyonla önemli gelişmeler kaydediliyor.

blank

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy günü. Tüm dünyada 17 milyon insanın yaşadığı fiziksel engellilik durumu olan Cerebral Palsy konusunda engelleri önce azaltmak sonra da yok etmek için farkındalığı filizlendirip yeşertiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu Kutlama Mesajları

blank

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.