Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Mesajları

PAYLAŞ
Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Mesajları
  • 0
  • 195
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 12 Haziran 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Birleşmiş Milletler (BM) 2002 yılında 12 Haziran gününü Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü ilan ederek uluslararası topluma çocuk işçiliği sorununa odaklanma çağrısında bulundu. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nün temel amacı; çocuk işçiliğiyle ilgili hem uluslararası hem de yerel düzeyde farkındalık yaratmak ve sorunun çözümü için her bireyi harekete geçirmek.

12 Haziran, milyonlarca çocuğu oyunlarından, okullarından, akranlarından ayrı düşüren ve erken yaşta çalışmaya mecbur bırakan koşulların tanımlanması, kamuoyunda duyarlılığın artırılması ve ortadan kaldırılması adına önemli bir tarih.

2000 yılında 246 milyon olan çocuk işçi sayısının 2016’da 152 milyona gerilediği, ancak son yıllarda rakamların yavaş bir düşüş eğilimi sergilediği, “Bu hızla giderse 2025 yılında 121 milyon çocuk işçi olacağı” ifade ediliyor.

Dünya liderleri tarafından 2015’te kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, çocuk emeğinin 2025’te ortadan kaldırılmasını kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu günle ilgili paylaşılan mesajlardan bir derleme hazırladık…

 

Çocukların ellerinde kalem, yüzlerinde gülücükler olsun istiyoruz.

 

Çocuklar atölyelerde değil, parkta olsun!

Çocuklar tarlada ve sokakta değil, okulda olsun!

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde çocuk işçiliğine hayır diyoruz!

 

Çocuklar çalışmamalı!

Okumalı ve hayallerinin peşinden koşmalıdır!

 

Bugün Çocuk İşçiliği ile Mücadele günü.

Çocuk işçiliği insan hakkı ihlalidir, mücadele hepimizin görevidir.

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü

Vahşi kapitalizmin gölgesinde işçi çocuklar ve çocuklar diye bir ayrım olmasın! Çocuklar, çocukluğunu yaşasın…

 

Bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü… Çocuklar Oyun Oynasın, Çalıştırılmasın! Çocuk Emeği Sömürüsüne Son.

 

Bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Çocuk işçiliği insan hakkı ihlalidir. Çocuğun yeri okuldur. Çocuk işçiliği ile ve temel sebebi olan Çocuk yoksulluğu ile mücadele hepimizin görevidir.

 

Bugün, dünya çocuk işçiliğiyle mücadele günü.  Bugün, milyonlarca çocuğu içine çeken ve onların çocukluklarını, haklarını, geleceklerini, umutlarını un ufak eden ağır bir sömürü düzenine karşı yüzleşmenin ve mücadeleyi güçlendirmenin günü.

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü. Uygar, mutlu bir ülkenin göstergesi çocuklarıdır. Fabrikalarda, tarlalarda, lokantalarda ve her türlü çirkin sektörlerde çalıştırılan sömürülen çocuklar o ülkenin medeniyet haritasındaki yerini gösterir.

 

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde bir kez daha hatırlatıyoruz ki çocuk işçi diye bir şey yoktur. Ekonomik istismara maruz kalıp erken yaşta çalışmak zorunda bırakılan çocuklar vardır. Bütün çocukların yeri eğitim yuvası ve parklardır

 

12 Haziran “Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü”nü; daha güzel bir dünyada, daha güzel bir ülkede ve artık çocuk işçiliğinin olmadığı daha güzel yarınlarda, sadece geçmişin kötü bir anısı olarak hatırlayabilmek dileğiyle !..

 

Iqbal Masih

blank

1983 yılında Pakistan’ın en fakir bölgelerinden biri olan Mudrike’de dünyaya gelen Iqbal Masih, 4 yaşına geldiğinde diğer tüm akranları gibi 600 rupi (yaklaşık 16 dolar) karşılığında bir halı dokuma fabrikasına işçi olarak satıldı…

Haftanın 7 günü günde 14 saat çalıştırılan Iqbal 10 yaşında sadece 27 kg ağırlığında ve 6 yaşında gibi görünüyordu.

Tesadüfen çocuk işçiliğinin yasak olduğunu öğrendiğinde fabrikadan kaçtı ancak kısa sürede polis tarafından yakalanıp tekrar fabrikaya gönderildi…

Fakat o kaderine boyun eğmemekte kararlıydı tekrar kaçtı fakat bu sefer beraberinde 3.000 çocuğu da götürdü.

Iqbal Masih çocuk işçiliğine ve köleliğe karşı verdiği mücadele dünya çapında ses getirince, 1995 yılında 12 yaşında bir suikastla katledildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.