Dünya Dağ Günü Sözleri ve Mesajları

Dünya Dağ Günü Sözleri ve Mesajları


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Aralık günü “Uluslararası Dağ Günü” olarak ilan edilmiştir. 2003 yılından beri, bu gün dağların yaşam için önemi hakkında farkındalık uyandırmak, dağların gelişimindeki fırsatlar ve kısıtları vurgulamak, dünya genelindeki kırsal nüfus ile çevreye pozitif etkiler sağlayacak ortaklıklar kurmak için düzenli olarak kutlanmaktadır.

Dünya kara yüzeyinin yaklaşık % 22’sini kaplayan dağlar, sürdürülebilir ekonomik büyümeye karşı dünyanın ilgisini uyandırmada önemli bir güce sahiptir. Şöyle ki, dağlar dünya genelinde 915 milyon kırsal nüfusa, gıda ve refah sağlamasının yanında şehirlerde yaşayan milyarlarca insana ekonomik, taze su ve enerji sağlanması açısından da önemli imkânlar sunmaktadır. Ayrıca dağlar dünya nüfusunun % 13’ünün evi konumundadır. Bununla birlikte dağlar kültürel ve turistik yerlerdir. Dağ turizmi küresel turizm endüstrisinin % 15-20’sini oluşturmaktadır. Dağlardaki kırsal nüfus kendi coğrafyaları için etkili toprak yönetimi stratejilerine katkı sağlayabilen eşsiz ve çok kıymetli bölgesel hafızaya, gelenek ve kültürel değerlere sahiptirler. Dahası dağ kaynaklı mal ve hizmetlerin geçim kaynaklarının çeşitlenmesi ve bölgesel ekonominin gelişmesi açısından önemli bir potansiyelleri vardır.

Dağlar olmasaydı fakirlik ve açlığı yok etmek için ortaya konan stratejilerin gerçekleşmesi mümkün olmazdı. Dünyanın birçok büyük şehri bunlara, New York, Nairobi, Tokyo ve Rio de Janeiro dahil içme suyu açısından dağlara bağımlıdır. Ayraca Dağlardan sağlanan temiz su pek çok tarımsal alanda çiftçiler tarafından kullanıldığı için, dağ kaynaklı sular küresel besin güvenliğinin sağlanması açısından hayati öneme sahiptir. Öte yandan dağlar özellikle güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve biyogaz yoluyla yenilenebilir enerji sağlamada anahtar bir role sahiptir. Özellikle kuru ya da tropikal iklim koşullarının yaşandığı bölgelerde dağlar güneş enerjisi üretmek elzem alanlardır.

Uluslararası Dağ Günü/ Dünya Dağ günü ile ilgili söz ve mesajlardan bir derleme hazırladık…

 

11 Aralık Dünya Dağ Günümüz kutlu olsun.

 

Dağlara gönül vermiş tüm dağcı dostların Uluslararası Dağ Gününü kutlarım…

Selam olsun dağlara, yol versin sevdalılarına, sırrına erenine, sırrının peşinden gidenine. Dünya Dağ Günümüz kutlu olsun

 

Gelecek nesiller için “dağlara saygının insana saygı olduğunu” unutmamanız dileğiyle. Dünya dağ günü kutlu olsun.

 

Yaşanabilir bir dünya için dağlardaki ekolojik yaşamın sürdürülebilmesi gerekmektedir. Uluslararası Dağ Günü kutlu olsun.

İklim değişikliğini yavaşlatmak, dağları ve kaynaklarını korumak, çözüm üretmek ve farkındalık yaratmak için el ele…

 

Tüm dağcılarımızın, dağ severlerimizin ve bilumum tabiat tutkunlarımızın dünya dağlar günü kutlu olsun. Sürdürülebilir bir dağcılık ve dağ habitatlarının korunması için el ele verelim.

Dağlar uzaklardan görünebilen devasa kütleleri ile bakan her göz için ilgi çekici, gidilesi yerler olarak karşımıza çıkar, insanın keşfetme duygusunu depreştirir. Dünyamızın muhteşem devlerini sevelim, sayalım, koruyalım.

 

Dağlar; bir bilge gibi sessizce düşünür durur, tarihten eskidir ve tarihle büyümeye devam eder. İçinde saklıdır bin bir define ama ararsan sorarsan gizlemez senden. Paylaşır sonuna kadar sırlarını, cömerttir.  Ne kadar yüceyse o kadar beyazdır başı; ne kadar beyazsa başı o kadar ermiştir göğe. Kötüyle iyi olur, çirkinle güzel. Can da yakar, can da verir. Gölgesi serindir, tepesi mağrur, pınarı candır, kuytusu yuva. Çobandır en kadim dostu. Kavaldır dinlediği, kavaldan yayılan büyüyle besler bağrındaki sırları. Sevdalısı kartaldır tepesinde süzülür durur, naz yapar yârine.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?