Dünya Hiper Tansiyon Günü Sözleri

Dünya Hiper Tansiyon Günü Sözleri


 Bugün Dünya Hiper Tansiyon Günü. Bu gün bir kutlama değil farkındalık oluşturma günü. Dünya Hipertansiyon Günü, yüksek kan basıncından kaynaklanan önlenebilir hastalıklar olan inme (felç), kalp ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek ve halkı korunma, tanı ve tedavi konusunda bilgilendirmek amacıyla organize edilmektedir. Her yıl 17 Mayıs, Dünya Hipertansiyon Günü olarak kutlanmaktadır.

Covid 19 Salgını yaşadığımız bu günlerde kronik hastalıklardan olan Hiper tansiyona dikkat çekmek için Hiper tansiyon ile ilgili farkındalık oluşturacak sözlerden bir derleme hazırladık….


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…14 Mart Tıp Bayramı Mesajları için TIKLAYINIZ


Hipertansiyon hastasıysanız düzenli muayeneye gidin.

 

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile hipertansiyondan korunabilirsiniz.

Hipertansiyon; Aşırı tuz alımı,Hareketsiz yaşam,Obezite,Sigara,Stres ile yakından ilişkilidir.

 

Tansiyon yüksekliği, kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Sevdiklerimiz için kalbimizi koruyalım!

 

Yüksek tansiyondan korunmak için; egzersiz yapın, kilonuzu koruyun, tuz kullanımını azaltın ve sağlıklı besinleri tercih edin.

Hipertansiyon dünya genelinde tek başına inme, kalp krizi, böbrek hastalıkları ve diyabete neden olan en büyük ölüm sebebidir

 

Bütün vatandaşlarımıza mutlaka düzenli olarak tansiyonlarını takip etmelerini tavsiye ediyor sağlıklı bir ömür diliyorum.

 

Hipertansiyon kalp, böbrek yetmezliği, inme gibi birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarabilir. Tansiyonunuzu kontrol altında tutun.

Genetik faktörler, sağlıksız beslenme tarzı, hareketsiz yaşam, stres, obezite ve yaş artışı hipertansiyon oluşmasına neden olabilir.

 

Yüksek kan basıncı kontrol altına alınmaz ise kalp krizi, kalp yetmezliği, inme, böbrek yetmezliği ve körlüğe neden olabilir!

 

Düzenli kan basıncı ölçümü ve doktor kontrolleri ile hipertansiyonu erken tespit edip vücuda verebileceği zararları da önleyebiliriz.

 

Hipertansiyon tedavi edilmediğinde sağlığınız için ciddi problemlere yol açabilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürmeyi ihmal etmeyin

 

Yüksek tansiyondan korunmak için ideal kiloya ulaşılmalı, sağlıklı ve dengeli beslenilmeli, az tuzlu beslenilmeli, fiziksel aktiviteyi arttırmalı, sigara ve alkol tüketmemelidir.

Hipertansiyon oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Buna karşılık hastalığın farkında olma oranı oldukça düşüktür.Zamanında tanı ve tedavi için siz de en az yılda bir kez tansiyonunuzu ölçtürmeyi unutmayın.

 

Her yaşta görülebilen yüksek tansiyon, yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülmektedir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürülmelidir.

 

Düzenli kan basıncı ölçümü ve doktor kontrolleri ile hipertansiyonu erken tespit edip vücuda verebileceği zararları önleyebiliriz.Tedavi edilmezse;Depresyon,Kalp hastalıkları,Felç,Görme Kaybı,Böbrek Hastalıkları,Kemik Erimesi hastalıklarına yol açmaktadır


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?