Dünya Okyanuslar Günü Kutlama Mesajları

PAYLAŞ
Dünya Okyanuslar Günü Kutlama Mesajları

Yazımız 28 Aralık 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Dünya Okyanuslar Günü Kutlama Mesajları…
Dünya Okyanus(lar) Günü, 8 Haziran tarihinde kutlanan özel bir gündür.

1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Rio de Janeiro’da yapılan Yeryüzü Zirvesi’nde kararı alınmasına karşın, henüz resmi olarak kabul edilmemiş bulunan Dünya Okyanus Günü, okyanusların dünya üzerindeki yaşam ve vahşi yaşama olan katkısına dikkat çekmek amacıyla gündeme getirildi. Okyanus ve denizlerin, karbonların emilmesinde, iklim değişikliği ile mücadelede, güneş enerjisinin dağıtımında stratejik rolleri bulunduğu gerçeğinin vurgulandığı günde, insan varlığının sürdürülebilmesi için deniz ve okyanusların rasyonel kullanılması gerekliliği ön plana çıkarılmaktadır.

UNESCO okyanusları korumanın önemiyle ilgili dünya genelinde farkındalık oluşturabilmek için 2021-2030 yıllarını Okyanus Bilimleri On Yılı ilan etti.

8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nün bu yılki teması, okyanusların karşı karşıya bulunduğu tehlikelere dikkati çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla “Okyanus Gezegeni: Dalgalar Değişiyor” olarak belirlendi.

Dünya Okyanuslar Günü Kutlama Mesajları

Dünya Okyanus Günü Kutlu Olsun.

 

8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun

Dünya Okyanuslar Günü Kutlama Mesajları

Su yoksa hayat da yok! 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

 

Varoluşumuz için de muhtaç olduğumuz” okyanus ve denizleri korumak için harekete geçmeye başlamalıyız. Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

 

Canlıların %80’i okyanusta yaşar.  Okyanuslar yılda 3 milyar ton CO2 emerek dünyamızı korur. Bizim için çok çok önemli olan okyanuslarımızı koruyalım. Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

blank

Tükettiğimiz oksijenin % 80-90’ı yosun, deniz çayırı ve fitoplanktonlar tarafından okyanus ve denizlerde üretiliyor. Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

 

Okyanuslar, sayısız yaşam türünün yuvasıdır. Denizlerimizi, kıyılarımızı ve okyanuslarımızı koruyalım. 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü kutlu olsun!

blank

Okyanuslar; İklimi düzenler, Karbondioksit tutar, Oksijen üretir ve ısı değişimi ile hava durumu örüntülerini belirler. Deniz ve okyanuslarımızı koruyalım. 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

 

İyisiyle ve kötüsüyle insan çağında gezegeni bizler şekillendiriyoruz. Bu Çevre Günü ve Okyanus Günü’nde herkesi denizlerimizden başlayarak mavi gezegenimizi korumak için harekete geçmeye çağırıyorum.

blank

Sürdürülebilir bir gelecek için denizler ve okyanuslar büyük önem taşıyor. Denizler ve okyanuslar aynı zamanda iklim değişikliği etkilerini dengelemek için kritik rol üstleniyor. Bu dengeyi korumalıyız. 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

 

Dünya Okyanuslar Günü’nde Kanada Vancouver’da farklı bir etkinlik… Okyanus sahilinden toplanmış plastik atıklardan önce “heykeller” yapıldı, ardından bu plastik heykeller sahilde güneşlendi, voleybol oynayıp sörf tahtalarıyla arzı endam eyledi.

İklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin azalması ve plastik atıkların yüksek seviyelere ulaşması denizler ve okyanuslar için büyük tehdit. Bugünden başlayarak atacağımız ufak adımlarla denizlerimizi gelecek nesillere daha temiz bırakmak mümkün. 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

World Oceans Day Quotes, Messages and Wishes

Okyanuslar, Dünya’daki yaşam için bir ön koşuldur. Tatlı suyumuzun kaynağı olan okyanuslar, aynı zamanda soluduğumuz oksijenin yarısını üretmekte ve iklimimizi güçlü bir şekilde etkilemektedir. Ancak okyanuslar tehlike altında bulunmaktadır. Küresel ısınma, asit dengesindeki değişimler, kirlilik, yaşam özelliğini kaybetmiş bölgeler, zararlı alg oluşumları ve ekosistem dönüşümleri, insan faaliyetlerinin okyanuslarımızı ne boyutta etkilediğini göstermektedir. 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü Kutlu Olsun!

 

“Su hayattır. Okyanuslar ise sayısız yaşam türünün yuvasıdır. 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü’nde okyanusların, denizlerin ve kıyıların temizliğinin, dünyamız için hayati öneme sahip olduğunu bir kere daha hatırlayalım. Deniz ve okyanus, dünyadaki tüm ülkelerin ortak sınırıdır. Bu nedenle ortak bir vicdanla hareket etmemiz gerekiyor. Sıfır Atık felsefesini denizleri de kapsayan bir yaşam biçimi haline getirebilirsek, engin mavilikleri geleceğe taşıyabiliriz. Çocuklarımız, sularında balıktan çok plastiğin yüzdüğü bir geleceği hak etmiyor. Okyanuslar tabiatın döktüğü gözyaşları olmasın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir