Dünya Ruh Sağlığı Günü Sözleri ve Mesajları

Dünya Ruh Sağlığı Günü Sözleri ve Mesajları

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun bir projesi olarak doğmuştur. Ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim’de kutlanmaktadır. Bu  yazımızda bu günle ilgili kutlama mesajları, ruh sağlığı sözleri ve motivasyon arttıran alıntılardan bir derleme hazırladık.

 

Dünya ruh sağlığı günü kutlu olsun

 

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlu olsun!

 

“Yarın için kaygılanmayın. Yarının kaygısı yarının olsun.”

 

“Asla pes etme. Büyük şeyler zaman alır. Sabırlı ol.”

 

Ruh sağlığımızın güçlendiği daha güzel günlere..

 

“Zor yollar daima güzel yerlere çıkar.” – Zig Ziglar

 

“Başarı, tüm hayal kırıklıklarınızdan kurtulduktan sonra olan şeydir.”

Başta psikolojik danışmanlar olmak üzere tüm ruh sağlığı mensuplarının dünya ruh sağlığı günü kutlu olsun.

 

“İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür.” – Platon

 

Huzura erebilmek için bana ruh sağlığı gerek.  Fernando Pessoa

 

“Yere düşmeniz değil, ayağa kalkıp kalkmamanız önemlidir.” – Vince Lombardi

 

“Hedefinize odaklanın. Önünüz hariç herhangi bir yöne bakmayın.”

 

“Acı geçicidir. Fakat pes edersen, acı sonsuza dek sürer.” – Lance Armstrong

 

“Başarı, korkularınızdan daha büyük hayallere sahip olmaktan gelir.” – Bobby Unser

 

“Zor zamanlar kahraman yaratmazlar. Zor zamanlarda içimizdeki kahraman ortaya çıkar.” – Bob Riley

 

“Nerede olursanız olun, sahip olduğunuz her şeyle elinizden geleni yapın.” – Theodore Roosevelt

 

“Eylem her zaman mutluluk getirmeyebilir; ama eyleme geçmeden mutluluk olmaz.” – Benjamin Disraeli

 

Hayatın güzelleşmesi ruhun iyileşmesi ile mümkün olur. İnsanların ruhlarını iyileştiren bütün psikolojik danışmanlarımızın 10 Ekim Ruh Sağlığı günü kutlu olsun

 

“Başarılı bir adam, başkalarının ona attığı tuğlalarla sağlam bir temel oluşturabilen kişidir.” – David Brinkley

 

“Zihniniz oldukça güçlüdür. Olumlu düşüncelerle doldurduğunuz zaman hayatınız değişmeye başlayacak.”

 

“Ruh sağlığı olmadan sağlık olmaz”

Ruh sağlığı alanında çalışan tüm meslek elemanlarının  10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlu olsun.

 

“Harekete geçmek için duygularınızın değişmesini beklemeyin. Harekete geçin ve duygularınızı değiştirin.” – Barbara Baron

 

Meslektaşlarımız başta olmak üzere ruh sağlığı hizmetlerinin tarafı olan kişi ve kurumların 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününü tebrik ederiz.

 

Pozitif psikoloji demek olan ruh sağlığı bilimi insanlarda Özgür iradeye hedefleri ve toplumdaki değerlere bağlı işler.

Nevzat Tarhan

 

Ruh sağlığı için en önemli gerekliliklerden birisi kişinin duygularını ifade etmesidir. İfade edilmeyen duygular içeride birikmeye başlar, diğer davranışlarımızı da etkiler

Beyhan Budak

 

Bedenin sağlığı yemek içmeye bağlı olduğu gibi insanın ruhunun yaşaması da ilim ve hikmete bağlıdır. Bunlardan nasibi olmayan kalp, hasta veya ölüdür.

İmam Gazali

 

Kusur aramakla geçen yıllar kayıp yıllardır. Ve unutmamak gerekir ki, arandıktan sonra herkeste birçok kusur bulunabilir.

Bünyamin Çetinkaya

 

Harika şeyler başarmak için sadece hareket etmemekle kalmamalı, aynı zamanda hayal etmeliyiz, sadece planlamakla kalmamalı, aynı zamanda inanmalıyız.” – Anatole France

 

 “Dünyadaki en önemli şeylerin çoğu, hiç umut gözükmediği halde denemeye devam eden insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.” – Dale Carnegie

 

“Ruhsal bozukluklarla mücadelede gerekli kaynakların uygun şekilde kullanılması, bu zorlu dönemde hastaların tedavileri için yorulma bilmeksizin çalışan sağlık çalışanlarına destek sağlanmasıyla mümkündür.”

 

 

Ruhsal-zihinsel sağlığı iyileştirmek ve tedavi ettirmek yalnızca hastalara mahsus değil, koruyucu hekimlik tıbbın her alanında var. İyileşme yolunda “ne yapmalıyızı?” tesbit ederken, “ne yapmamalıyız?” prensipleri de gerekli. Ruhunuza iyi bakın, o size lazım

 

Kişisel ruh sağlığı kadar bireyler tarafından inşa edilen toplumun ruh sağlığı da çok önemlidir. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü vesilesi ile zor virajlardan geçtiğimiz bu dönemlerden ders alarak toplum ruh sağlığı politikalarına önem verilmesini bir kez daha hatırlatıyoruz. Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlu olsun.

 

Her ruh kendini dinleyebileceği boşluklara ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir zihin ve ruh sağlığı için bu çok doğal bir ihtiyaçtır. İçinize dönmek, kendinizi gözden geçirmek, hayattaki beklentilerinize ve hedeflerinize odaklanmak için kendinize zaman ayırmak istediğinizde bunu açık bir şekilde ifade edin.

Esra Ezmeci

 

Dopamin 1 Reseptörü’nün az çalışması kişinin sadakat ve vefa duygularını etkilemektedir. Hissettiğimiz tüm duyguların kimyasal reaksiyonların sonucu olduğunu ve bu kimyasal reaksiyonların ancak sağlıklı bir bedende, dengeli beslenme sonucu sağlanabileceğini düşünmeniz dileğiyle..

Akilah Azra Kohen

 

Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, ekranın en çarpıcı etkileri, 14-17 yaş gurubunda görülüyor. Günde 1 saatten sonra, ekranda harcanan zaman arttıkça, depresyon ve anksiyete tanısı, ruh sağlığı uzmanı görme gerekliliği ve psikolojik sebeplerle ilaç kullanımı artıyor.

Meltem Küskü Schmidt

 

İlk depresyonun yaşandığı yaşın çocukluk dönemine kadar inmesi de dünya çapında bir trend gibi görünüyor. Uzmanlardan bunun nedeni hakkında bir tahmin yapmalarını istediğimde, ortaya pek çok kuram atıldı. O sırada Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’nün yöneticisi olan Dr. Frederick Goodwin’in tahminine göre, “Çekirdek aile korkunç bir aşınmaya uğradı; boşanma oranı ikiye katlandı, ebeveynlerin çocuklarına ayırabildiği zaman azaldı ve coğrafi hareketlilik arttı. Artık çocuklar eskisi gibi geniş ailelerini tanıyarak büyümüyorlar. İnsanın kendi kimlik tanımının bu sağlam referanslarının kaybı, depresyona yatkınlığın artması demektir…”

Daniel Goleman

 

Ben Nesli’nin içinde bulunduğu vahim durum, yalnızlık yoksunluğunun taşıdığı tehlikelere dair ciddi bir uyarı olarak görülebilir. Farkında olmadan düşünceleriyle baş başa kalma alışkanlığını hayatından tümüyle çıkaran bir grup insan, ciddi ruh sağlığı sorunları yaşıyor. Bir an durup düşününce, insan bu duruma şaşıramıyor. Bu gençler duygularını gözden geçirip anlama, kim oldukları ve neye önem verdikleri üzerine düşünme, güçlü ilişkiler kurma yetilerini kaybettiler. Beyinlerini sosyalleşmeyle alakalı hayatı önemdeki devrelerine durup dinleme fırsatı tanımıyorlar, bu yüzden de diğer bilişsel görevlere ayıracak enerjileri kalmıyor. Dolayısıyla, bu eksikliklerin birtakım arızalara sebep olmasında şaşılacak bir şey yok.

Cal Newport

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank