Dünya Türk Kahvesi Günü Mesajları

PAYLAŞ
Dünya Türk Kahvesi Günü Mesajları

Yazımız 31 Aralık 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Dünya Türk Kahvesi Günü Mesajları…
Bugün 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü oldu. Türk Kahvesinin 500 yıllık geçmişi olsada Dünya Türk Kahvesi günü  bugün itibari ile kutlanmaya başladı.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Türk kahvesinin bilinirliğini artırmak ve kahve seven toplumları birbirine yakınlaştırmak amacıyla kurulan Turkish Coffee Lady Vakfının girişimiyle 5 Aralık’ı ‘Dünya Türk Kahvesi Günü’ ilan etti.

Vakfın kurucusu Gizem Şalcıgil White da günde 400 milyon bardak kahve tüketilen Amerika’da Türk kahvesinin yeterince bilinmediğini belirterek “Tüm dünyaya kahve kültürünün yayılmasında büyük rol üstlenmiş olan 500 yıllık kahve kültürümüzü ve tarihsel değerini halktan halka iletişim ve gastro diplomasi aracılığıyla daha etkili şekilde anlatmamız gerekiyor” ifadelerini paylaştı.

Belediye Başkanı Muriel Bowser Dünya Türk Kahvesi Günü” sanal etkinliğine resmi bir beyanname ile kutlama mesajı gönderdi. “Washington’da yaşayan 706 bin kişi adına, Turkish Coffee Lady Vakfına bu zengin geleneği paylaştığı ve kültürlerarası köprüler kurduğu için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanarak 5 Aralık’ı “Dünya Türk Kahvesi Günü” ilan ettiğini duyurdu.

Hazırlanış ve sunuş biçimiyle dünya üzerindeki tüm kahvelerden farklı olan ve en eski kahve pişirme yöntemiyle hazırlanan Türk Kahvesi bundan 500 yıl önce Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirilmiştir.

Kahve sadece bize has olan bir yöntemle güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını aldı.

Çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyor. Tüccarlar ve gezginler sayesinde Türk Kahvesi önce Avrupa’ya sonra da tüm Dünyaya yayılması sağlandı.

Bu yeni özel günle ilgili söz ve mesajlardan bir derleme hazırladık….

Dünya Türk Kahvesi Günü Mesajları

Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

 

Tüm kahve severlerin Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

Dünya Türk Kahvesi Günü Mesajları

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı  vardır. Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kahve İle İlgili Sözler

”Dünyanın en güzel üç kokusundan biri, kesinlikle taze pişmiş kahve kokusudur.” (Buket Uzuner) Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

 

Onun sevgisi Türk Kahvesi gibiydi .Başı ve ortası güzel . Sonu acı doluydu. Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

 

“Türk kahvesi için; uyumayın. Okuyun, yazın. (Ölü Ruhlar, Abbas Maroufi) Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

blank

”Bana göre dünyanın en güzel icatlarından bir tanesi taze kahve kokusudur.” (Hugh Jackman)   Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

 

Bir fincan kahve: Cezvesinde kaynamış hatıralar, köpüklerinde sevgi parlayan, fincanında dostluk ile telve, bir yorgunluk kahvesi. En iyisi ben sana bir şiir ısmarlayayım Yanında da bir fincan acı kahve.” (Hasan Gezer) Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

 

Türk kahvesi kokusu,
Kitap kokusu,
Yağmurdan sonra toprak kokusu,
Yeni doğmuş bebek kokusu.
Kim bilir Cennet’in kokusu ne kadar güzeldir . .

Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajları

Pırıl pırıl bir sabahtı. Birlikteki üçüncü ayımıza başlıyorduk. Kos’taki son günümdü – önceki akşam almış olduğum bir çağrı nedeniyle. Gece yağan yağmur her şeyi nemlendirmişti; evin önündeki taraçada oturmuş Türk kahvesi içip portakal yiyorduk. Gün, dünyaya sızmaya başlamıştı. (Bu Ölümsüz, Roger Zelazny) Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

 

Behrens’in göğsü öylesine kabarmış ve öyle memnun olmuştu ki neredeyse coşku içindeydi. Sevinçten yüzü kıpkırmızı kesilmişti ve neredeyse gözlerinden gerçekten yaşlar dökülmeye başlayacaktı. “Memnuniyetle!” diye haykırdı. “Benim için büyük bir zevk olur. Arzu ederseniz hemen şimdi bile olur. Size fakirhanemde Türk kahvesi yaparım.” (Büyülü Dağ, Thomas Mann) Dünya Türk Kahvesi Günü kutlu olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirblank