Dünya Uzay Haftası Mesajları

PAYLAŞ
Dünya Uzay Haftası Mesajları

Yazımız 31 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir.

10 Ekim 1967’de “Ay ve Gök Cisimleri Dahil Uzayın Keşfi ve Kullanımı için Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Antlaşması”nın ülkelerce imzalanıp yürürlüğe girmesi nedeniyle Birleşmiş Milletler 1999 yılında 4-10 Ekim Haftasını Dünya Uzay Haftası olarak ilan etti.

Uzay Haftasının ekim ayında kutlanmasının asıl nedeni uzaya başarıyla gönderilen insan yapımı ilk uydu olan Sputnik 1’dir. Sputnik 1’in Sovyetler Birliği tarafından 4 Ekim 1957’de fırlatılması uzay keşiflerini başlatan önemli bir km taşı olarak kabul edilmektedir.

Dünya Uzay Haftası, dünyanın dört bir yanındaki uzay ajansları, havacılık şirketleri, okullar, planetaryum, müzeler ve astronomi kulüpleri tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlanmakta; gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularında bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Her yıl farklı konseptle kutlanan Dünya Uzay Haftası bu yıl (Covid-19 salgını sebebiyle daha güvenle ve açık havada kolaylıkla yapılabilecek) uydu gözlemine teşvik etmek için “Uydular Yaşamı İyileştirir” teması ile kutlanacak.

Bu hafta ile ilgili mesajlardan bir derleme hazırladık…

Dünya Uzay Haftası Mesajları

Dünya uzay haftası kutlu olsun!

 

Uzay sadece uçmaktan korkanların sınırıdır.

Dünya Uzay Haftası

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ufo ile İlgili Sözler

“İstikbal göklerdedir.” (Atatürk) Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

 

Bilimin ve tüm insanlığın Dünya Uzay Haftasını kutluyoruz.

 

Yeni keşifler yapacağınız bir hafta olması dileğiyle Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

 

Atmosferin ötesine merak ve hayranlıkla bakan herkesin Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

 

Uzayın derinliklerini keşfetmeye bir adım daha yakınız. Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

 

Uzay keşiflerinde emeği geçen bütün bilim insanlarının 4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası kutlu olsun.

Oyuncak şirketi Mattel, Uzay Haftası’nı kutlamak için İtalyan astronot Samantha Cristoforetti ve Avrupa Uzay Ajansı ile işbirliği yaptı. Cristoforetti’nin taklidi olan astronot bebek, uzay üssünde, diğer astronotlarla birlikte sıfır yerçekimi deneyimi yaşadı. Cristoforetti, kız çocuklarına ilham vermesi için gelecek yıl oyuncak bebeğini de uzaya götürmeyi planlıyor.

 

Keşfetmeye ve öğrenmeye olan merakımızın daim olması dileğiyle… Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

 

Ülkemizin de uzay yarışında hak ettiği konuma yükselmesi dileğiyle, tüm insanlık için Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

 

Bilime, keşfetmeye, yeniliklere öğrenmeye merakımızın, tutkumuzun ve ilgimizin hiç bitmemesi dileğiyle. Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mars ile İlgili Sözler

Hiç bilinmeyeni keşfetmek için sonu gelmeyen çalışmalar yapıyorlar. Uzayın derin sırları bir bir ortaya çıkarılıyor. Tüm uzay meraklılarının Dünya Uzay Haftası kutlu olsun.

 

İnsanlığın ilk defa uzay serüvenine çıkmasının üzerinden tam 64 yıl geçti! Geleceğin keşfi her dakikasıyla heyecan vermeye devam ediyor. Dünya Uzay Haftası kutlu olsun!

[qsm quiz=1]

Bir cevap yazın