Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Sözleri ve Mesajları

PAYLAŞ
Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Sözleri ve Mesajları

Yazımız 31 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Sözleri ve Mesajları…
Amaçlarından biri yoksullukla mücadele olan Birleşmiş Milletler (BM), küresel yoksulluğun azaltılması ve dünya çapında yoksulluk konusuna dikkat çekmek amacıyla farkındalık oluşturmak için 22 Aralık 1992 tarihinde 17 Ekim’i Dünya Yoksullukla Mücadele Günü olarak ilan etti.

BM 2015 yılında gerçekleşen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bildirgesinde 2030 yılına kadar dünyada yoksulluğu bitirmeyi hedefleyen bir deklarasyon yayımladı. Buna göre gelişmiş ülkelerden; açlığa, susuzluğa ve hastalığa bağlı ölümlerin önüne geçilmesi, yolsuzluğun engellenmesi, az gelişmiş ülkelerin yer altı ve yerüstü kaynakları kendi toplumlarının gelişmesi için kullanılması, gelir eşitsizliğine sebep olan uygulamalara son verilmesi, adalet, vergi, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğü, kadın ve çocuk haklarının iyileştirilmesi gibi maddelerde az gelişmiş ülkelere destek verilmesi istendi.

Uluslararası Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Günü ilk kez 1993’te BM tarafından resmî olarak kutlandı.

Bu günle ilgili söz ve mesajlardan bir derleme hazırladık…

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Sözleri ve Mesajları

“İsrafa son ver, Açlığa Son ver!”

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Sözleri ve Mesajları

Dünya Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Günü Kutlu olsun!

 

Gözü doymayan bazı zenginleri doyurabildiğimiz ve israfı durdurduğumuz gün, yoksul insan kalmayacak…

 

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü’nü anmak zorunda kalmayacağımız günlere ulaşmayı temenni ediyorum.

 

Dünyada 2 milyarı aşkın insanın güvenilir, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişiminin olmadığını biliyor musunuz?

 

“Yoksulluğu adalet, eşitlik, şeffaflık, kapsayıcılık gibi kavramlar üzerinden bir insan hakları ihlali olarak ilişkilendirebiliriz.”

 

Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz.

Biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk.

O yüzden anlaşamıyoruz.

V.hugo

 

Yoksulluğun bir insan hakları ihlali olduğunu kabul ederek ve hak temelli bir yaklaşımı benimseyerek, yoksulluk üzerine düşünebilmek, tartışabilmek dileğiyle…

 

Yoksulluk doğru yönetilemeyen bir ekonominin sonucudur. Herkesin karnının doyduğu eşit, adil bir ülke, dünya özlemiyle ve mücadelesiyle “Dünya Yoksullukla Mücadele Günü” yolumuza ışık tutsun.

Ben her zaman şuna inanmışımdır her birimiz hiç olmazsa yoksulluğun bir parçasını sona erdirebilmek için az da olsa bir şeyler yapabiliriz. Albert Schweltzer

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ekmek ile İlgili Sözler

Birleşmiş Milletler, aşırı yoksulluğu günde 1 dolar 25 cent’ten az bir para ile geçinmek olarak tanımlıyor. Bugün 800 milyondan fazla insan yeterli beslenemiyor.

 

Bu günü bir gün hiç hatırlamamak için çalışıyoruz.17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü’ ünde yoksulluğun yok olduğu, herkesin varlık içinde yaşadığı mutlu bir dünya diliyoruz.

 

Kamu kaynakları yoksullukla mücadele için kullanılsın! Bugün 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü: Dünyanın en zengin % 1’lik kesimi 6 milyar 900 milyon insanın toplam gelirinden iki katına sahip…

 

Açlık ve sefaletle yürek dağlanıp mücadele edilirken.. Bizse yenilebilir durumda olan yiyecekleri beğenmeyip çöpe atmaktayız.. Peki… İyi durumdayken minnettar mıyız ? Yoksa kaybedince mi değerini bileceğiz?

 

Eşitsizliklerin giderek arttığı bir dünyada ekonomik ve sosyal krizler, yoksul insanların gıdaya, sağlık ve eğitim hizmetlerine ulaşmasını engelliyor. Dünya Yoksullukla Mücadele Günü’nün, yoksulluğun ortadan kalktığı bir dünyaya vesile olmasını diliyorum.

 

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü, bizi biz yapan paylaşma ve dayanışmanın önemini hatırlatsın. Bugün ve her gün çevremizde yardıma ihtiyacı olan biri olduğunun bilincinde olalım. Yaşamların değerli olduğunu benimseten imkânları el ele verip yarattığımız bir dünya olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir