El Cezeri Sözleri

PAYLAŞ
El Cezeri Sözleri
  • 2
  • 3609
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 6 Ocak 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Ebû’l İzz  İsmâil b. Rezzâz El Cezerî, İslam’ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman mucit ve mühendis. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El Cezeri’nin Leonardo da Vinci’ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.  1136 yılında Cizre’nin Tor mahallesinde doğmuştur. Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim insanı El-Cezeri 1206’te Cizre’de öldü. Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri, öğrenimini Camia Medresesi’nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı. Bu büyük bilim insanı hakkında daha fazla bilgi için bu linke tıklayınız.

Cezeri’nin sözleri ve Cezeri hakkındaki sözlerden bir derleme hazırladık.

El Cezeri Sözleri

Zaman kılıç gibidir, kılıçla kesmesini bilmeyen kılıçla kesilir.

 

Her şeyin bir gücü var…Katı olsun, sıvı olsun, gaz olsun fark etmiyor.

 

Uygulamaya dönüştürülmeyen her teknik ilim, doğru ve yanlış arasındaki bir yerdedir.

 

“…insanlar önce hayal kuruyor, hayal kurduğu konuyu gerçekleştirmek için düşünmeye başlıyor. Düşündükçe de bir buluş yapıyor.”

 

Bu işe öyle meşakkatlerle koyuldum ki yolum uzadı, emeklerimin rüzgârın savurduğu şeyler gibi heba olmasından, çalışmalarımın gündüzün geceyi silmesi gibi silinmesinden korkarım.

 

lbn-i Cezeri’ye göre de vahiy tamamlanmıştır fakat içeriği tüketilmiş değildir, çünkü Kur’an’ın anlam bereketi tükenmezdir. Her kuşak Kur’an’da önceki kuşakların bilmediği yeni şeyler keşfedecek, yine de gelecek kuşaklara daha keşfedecek birçok şey kalacaktır.

 

CEZERİ HAKKINDA SÖZLER

 

Hiç şüphe yok ki, El- Cezeri en ufak bir keşfin dahi patent altına alındığı günümüzde yaşasaydı Steve Jobs’ın en büyük rakibi olurdu.

Beyazıt Akman

 

“Mühendislik tarihinde El Cezeri’nin bu çalışmasının önemini göz ardı etmek imkansızdır. Eser  bizlere tasarım notları, üretim ve makinelerin monte edilmesine dair servet değerinde bilgiler sunuyor.”

İngiliz mühendis Donald Hill

El Cezeri

El Cezeri

Adı Cizreli Eb-ül-İz olan bu mucit bundan 800 küsur yıl önce 1100-1200 yıllarında yaşadı. Dolayısıyla Eb-ül-İz bütün icatlarını Leonardo’dan(1452-1519) tam 350 yıl önce yapmış ve kitaplaştırmıştır.

Arif Doğan

 

Yaptığı buluşlar ve ortaya çıkardığı yeniliklerle, sibernetiğin kurucusu, bilgisayarın babası unvanını kazanan; su saatleri, su robotları, otomatik termos gibi yeryüzündeki ilk robot çalışmalarını geliştiren Anadolu’nun bu dahi mühendisi 1136-1208 yılları arasında yaşayan El Cezeri idi. (Ali Çimen)

 

CEZERÎ (1136-1206)

*İlk sistem mühendisi.

*İlk sibernetikçi.

*İlk elektronikçi.

*Sibernik üzerine çalışmalar yapan  ilk Müslüman bilim adamı.

*Cizre’nin Tor Mahallesi’nde doğmuştur.

*İsmini doğduğu ve büyüdüğü Bu şehirden almıştır. ( El-Cezeri)

Cuma Vural

 

blank

” El-Cezerî’nin, 13 yüzyılda tasarlanan , Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar/ El Câmi Beyn’el İlmî el-Amelî en Nâfi fî Sınâ’ati’l Hiyel kitabı, İskenderiyeli Heron’un (Heron, 1. yüzyıl) Mekanik’ini Bizanslı Philon’un (Filon, 2. yüzyıl) Sıkıştırılmış Havayla Çalışan Alet’ini çok çok gerilerde bırakır. El-Cezerî’nin bu eseri, Leonardo da Vinci’nin mekanikle ilgili tasavvurlarının temelini oluşturur. ”

Roger Garaudy

 

Leonardo da Vinci’nin çizimleri o kadar ileriydi ki günümüz belgeselleri bunun uzaylılar sayesinde olduğunu anlatır. Davinci ise bunları nereden aldığını şöyle yazar; “Bu çizimleri ismini hatırlayamadığım şarklı bir mühendisin çizimlerinden aldım.” Evet o ismini hatırlamayadığı şarklı mühendis ise Cezeri idi. Fakat Davinci’yi abartan tarih cezeriyi hatırlamıyordu bile.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir