Erik ile İlgili Sözler

PAYLAŞ
Erik ile İlgili Sözler
  • 0
  • 2473
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 9 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 15 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Meyveler ile ilgili yazılarımızda bugün Yaz mevsimi deyince aklımıza gelen kütür kütür yenen erik de sıra.

Değişik renklerde ve tatlarda olan ama akla gelince bile hemen damakta ekşimtırak bir tat bırakan bu meyve ile ilgili alıntılardan bir derleme hazırladık.

Erik ile İlgili Sözler

Baba koruk (ekşi, erik) yer, oğlunun dişi kamaşır

 

Ben seni, bahara aldanmış erik ağacı kadar utangaç da severim. Haberin olsun. Cemal Süreya

blank

Yaşadım!

Erik ağaçları şahidimdir

Yıldızlar şahidimdir

Bedri Rahmi Eyüboğlu

 

“Erik çiçek açtığında

 Cehennem donar.”  (Kobayashi Issa)

(Özgürlüğün Rengi Mavidir, Cem Seymen)

 

“Yeşil bir erik dalı yüreğim

Sen altın tüylü bir yemiş

Sallanıyorsun..”

Nazım Hikmet Ran

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiraz ile İlgili Sözler

Kent yaşamına alışmış. Koşulları hızlı bir gerçekçilikle benimsiyor. Oysa ben henüz taşra bahçelerinin erik ağaçları altındaki durgunluktayım.

Tezer Özlü

 

Ah! Birçok şeyler hatırlatan erik ağacı

Ve o ilk yolculukla başlayan hasret, zindan;

Atları çıngıraklı arabanın ardından,

Beyaz, keten mendilinde sallanan ilk acı.

Orhan Veli Kanık

blank

“Sanki bir erik dalına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum ama bahçe sahibi gelince cevizlerini neden yediğimi sormuştu.”

İskender Pala

 

Ölecektim.

Öyle yaşlanıp elden ayaktan kesilince değil üstelik, bugün yarın. Belki yeni bir mevsim göremeden, tek bir yeşil erik daha yiyemeden, kıymetli defterimin sonuna gelemeden…

Nermin Yıldırım

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Leyla ile Mecnun Sözleri

  “Bomboş bir insan olmak istiyorum bazen. Sabahtan akşama kadar deniz kenarında oturayım mesela, kışları bir dağ evinde kalayım. Sonbaharda dökülen yaprakları sayarım falan. İlkbahar gelir, yeşil erik yerim.”

Ahmet Batman

 

Çocuk sokakta büyümeli, balkonda değil. sokakta koşup oynamalı, bahçe duvarından atlamalı; çocuk odasında bilgisayar başında değil toprağa basmalı, asfalta değil.

Düşmeli, kalkmalı, toza toprağa bulaşmalı, dizi dirseği yaralanmalı, ağaçlara tırmanmalı, yeşil erik, kiraz koparmalı.

Mustafa Kutlu

 

Kanser tedavisi gören hastaların veya kanser hastalıklarından korunmak isteyenlerin hem düşük glisemik indeksli hem de yüksek antioksidan içeren taze böğürtlen, karadut, çilek, yeşil erik, taze çağla, ahududu, kiraz, vişne, taze yabanmersini gibi meyveleri tüketmeleri önerilmektedir.

Canan Efendigil Karatay

blank

Sevdiğin adam güldüğünde gözünün kenarında oluşan çizgilerden birini bile sen yapmadıysan, adını onun nefesinde duymadıysan, yeşil erik mevsimi gelmiş gibi bir neşeyle dudaklarını tadamadıysan, gözünün ışığı yüzüne vurmamışsa, susuz, rüzgarsız girdaplardan haberin yoksa…

O zaman hiç konuşmayacaksın aşktan.

Ebru Cündübeyoğlu

 

“Ben sanki hayatından hiç gelip geçmedim, bırakıp gitmedim seni, araya yollar hiç girmedi sanki. Erik ağacında yeşeren yaprak, aşerdiğin gözlerim değildi. Bulutta beliren utangaç tebessüm benim gamzelerim değildi sanki. Kahkahan çoktan eski rengini buldu. Ne çok güldün, güldürdün öyle.”

Mustafa Soyuer

 

Yaz aylarını pek sevmem, sıcağı da ama denizi severim. Daha doğrusu satın alınamayan şeyleri severim ben. Deniz gibi, gökyüzü gibi, ay ve güneş gibi…Toprağı da severim ama bir insan tarafından sahiplenilmiş toprağı sevmem. Sahipsiz olan şeyler güzeldir. Birinin bahçesinde olmayan bir erik ağacı mesela…Kimseden helallik istemeden yiyebildiğin…

Ahmet Batman

blank

Erik çekirdeği tektir. Onu attığınız toprağın kuraklığına, verimliliğine, güneşine, iklime, bakım şartlarına göre kimi zaman ekşi, kimi zaman tatlı, kimi zaman sulu, kimi zaman sert, kimi zaman yumuşak, kimi zaman kırmızı, kimi zaman sarı ve kimi zaman da yeşil erikler yetişir. İnsan, bir Erik ağacından çok daha fazlasıdır elbette.

Büşra Ümmühan

 

iyisi mi yeşil erik yeme artık, karnın ağrıyınca bana küsme

boğazını üşütürsen başkası yeşil fular alsın sana

ama unutma kimse benim kadar derinden söyleyemez

şu “yeşil ördek gibi daldım göllere” türküsünü

ben hiç söylemedim mi sana, demek ki görememişim

bir damla gözyaşı olsun acının yağmurunu kirpiklerinde

küs öyleyse, küs, bi da’a da bizim sokaktan geçme!

Haydar Ergülen

 

Çamurlu ve balgamlı kaldırımlardan, portakal, elma kabukları, üzüm salkımları topluyor ve bunları yiyorlardı. Dişleriyle yeşil erik çekirdeklerini kırıyorlar, içlerini yiyorlardı. Fasulye tanesi büyüklüğündeki ekmek kırıntılarını, kimsenin elma koçanı demeyeceği kadar kararmış ve pis elma koçanlarını topluyorlar, bu iki adam onları ağızlarına atıyorlar ve çiğneyip mideye indiriyorlardı. Ve bu Tanrı’nın 1902 yılının 20 Ağustosunda, saat akşamın yedisi  arasında dünyanın görüp görebileceği en büyük, en zengin ve en kuvvetli imparatorluğunun tam göbeğinde oluyordu.

Jack London

 

Bahçenin diğer taraflarına ve ekseriya kenarlara dikilen meyve ağaçları baharlarda çiçekleriyle ve yazın meyveleriyle bahçeyi süsler ve ev halkına o yemişleri elleriyle koparıp yemek zevkini verirdi. Sayısız beyaz çiçekleriyle bir gelin odasını andıran badem ve erik ağaçları, pembe çiçekleriyle gönle ferah veren kayısı ağaçları ve bunlar arasında uçarak dolaşan beyaz kanatlı kelebekler, kadife yapraklarıyla duvarları kumaşlıyan incir ağaçları, yeşil kümeler arasında yakut damlaları gibi parlayan kırmızı narlar, zümrüdü andıran yeşil erikler, bu bahçelere tezyinî bir levha mahiyetini veren şeylerdi.

Türk bütün bunları kendi tezyinî sanat işlerinde de tatbik etmek suretiyle harikalar yaratmıştır.

Türk kadınının böyle bir bahçede işlediği işlemeler de bu bahçeler kadar güzel olurdu.

Beşir Ayvazoğlu

blank

 

Bu ne hava, bu ne güneş, bu ne mevsim… Tatlı mı tatlı, ılık mı ılık bir rüzgâr esiyor ağaçların arasından. Ağaçlar meyve ağaçları. Zerdaliler, elmalar, erikler… Bütün tabiat yeşil sabahlığını giymiş işte. Sabahın ilk ışıldan erik ağaçlarının beyaz çiçekleri arasından süzülüp arık kenarındaki küçük papatyaların üzerindeki çiye düşüyor. Koskoca güneş, küçücük çiy tanesinin aynasında makyajını tazeliyor, üstüne başına çeki düzen verip güne merhaba diyor. Papatyanın yanında bir başka papatya var, yanında bir başka papatya… Papatya kümeleri arık boyu uzayıp gidiyor. Arığın suyunda yakamozlanan güneşi selamlıyor, güne merhaba diyorlar. Rüzgâr, bazı erik çiçeklerini hafif hafif okşamaya devam ediyor. Tatlı okşamalarıyla bazı yaprakları kandırıyor, alıp götürüyor. Yapraklar nazlı nazlı uçuşup ilerde yere düşüyorlar. Bazıları arığın suyuna düşüyor, geçen anlar gibi akıp gidiyor. Her nasılsa içinde bulundukları zamanı da baharın yeşil sabahlığını dalgalandırarak götürüşü gibi arkalarından sürükleyip, aynı suda iki defa yıkanmayı başarıyorlar. Bazıları arığın kenarına düşüp, papatyalara karışıyorlar sonra… Hey Allah’ım, bu papatyalar, bu erik çiçeklerinden mi yaratılır? Kumaşları ne kadar da benziyor birbirine…

Hüdayi Can

 

SARI ERİK

Çünkü ben sıkı bir Kant hayranıyım. Düşüncesinin, dehanın, kesinliğin ve deliliğin hayranlık verici bir

konsantresi olması ve düzyazısı her ne kadar Spartalılara özgü sertlikte olsa da anlamına nüfuz etmekte pek güçlük çekmemiş olmam gibi karmaşık nedenlerim var. Kant’ın metinleri çok büyük metinler. Bence bunun kanıtı da sarı erik testinden başarıyla geçmeleri.

Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery

 

Sarı erik testi Nedir?

Kirpinin  Zarafeti kitabında geçen bir kavram. Kitapta şu şkilde anlatılıyor.

“Sarı erik testi benim mutfağımda yapılır. Formika masanın üzerine meyveyi ve kitabı koyuyorum. Meyveyi kesip, kitaba girişiyorum. Birbirlerinin güçlü saldırılarına karşılıklı olarak direnirlerse, eğer sarı erik benim metinden kuşku duymamı sağlayamazsa ve metin de meyvenin tadını bozmazsa, o zaman önemli bir girişimle karşı karşıya olduğumu anlarım. Yaldızlı küçük topların olağanüstü tadı karşısında, gülünç ve beş para etmez bir halde eriyip gitmeyen pek az eser olduğunu da belirtmeliyim. Bu yüzden istisnai. “

Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery

blank

Sarı erik testi hakkında:

Test iyi bir kitabı anlamak için aslında, iyi bir kitap okuyorsak sarı eriğin tatlı sulu tadı bozulmayacak diyor. Bunu insan insanın kurdu mudur, yurdu mudur ya da başkaları bizim neyimiz olur meselesi için de kullanabiliriz bence.

Karşımızdaki kişiyle sohbete başlamadan önce elimize bir sarı erik alıp bulabiliriz belki. Sarı eriğin özellikle belirtilmesinin bir anlamı var mıdır bilmiyorum. Eğer ben bir erik seçecek olsaydım anjelika erik derdim. Sohbete başlamadan önce kırmızı, tatlı bir anjelika erikten bir ısırık alıp teste başlayabiliriz. Sohbet sonunda anjelika erik hala tatlı, sulu bir rayiha bırakıyorsa ağzımızda karşımızdaki kişi bizim için geçer not alabilir. Karşınızdakine de erik uzatmayı unutmayın ayıp olur, görgüsüzlüğün lüzumu yok hem.

 

Kitap okurken yapabiliriz ama herkesle erik yemek mümkün değildir, kabul. Lakin sevdiğimiz bir insanla sevdiğimiz bir konuşma yapınca birlikte yediğimiz yemeğin baldan tatlı olduğu, içtiğimiz kahvenin okkasına okka eklendiği de gerçektir.

F. Merve Şimşek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir