Erzurum Kongresi’nin 100. Yılı Mesajları

Erzurum Kongresi’nin 100. Yılı Mesajları

Kurtuluş Savaşımının en önemli aşamalarından biri olan Erzurum Kongresi bundan 100 yıl önce 23 Temmuz 1919 da yapıldı. Bu önemli tarihi olayın yıl dönümünü kutlayan mesajlardan bir derleme hazırladık.

 

Erzurum Kongresi’nin 100. yılı kutlu olsun!

 

Cumhuriyetimizin temelinin atıldığı Erzurum Kongresi’nin 100.yılı kutlu olsun

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı yönünde atılan adımların en önemlilerinden olan Erzurum Kongremizin 100. Yıldönümü kutlu olsun.

Kurtuluş Savaşı’nın, TBMM’nin kuruluşuna giden sürecin ve bağımsız Cumhuriyet’in önemli merhalelerinden Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yılı kutlu olsun!

 

Erzurum Kongresi’nin 100. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm millî mücadele şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

 

Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür parçalanamaz’ kararıyla Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümü kutlu olsun

“Milli mücadele ateşinin yakıldığı Erzurum Kongresi’nin 100. yıl dönümünü kutluyor, başta Türk’ün son Başbuğu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün milli mücadele şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.”

 

Erzurum Kongresi, çağdaş Türkiye’nin kuruluşundaki en önemli kilometre taşıdır. Kararları;”kurtuluş rotasını” belirlemiştir. Milli Mücadele’nin 100.yılında kutlu olsun! Mustafa Kemal Atatürk ve Yol Arkadaşları’na minnetle!..

 

Milli mücadele yolunda en önemli safha olan, ulusal bağımsızlığa giden yolda her türlü manda ve himayenin reddedildiği ve vatanın bölünmez bir bütün olarak belirtildiği Erzurum kongresinin 100. yılı kutlu olsun.

 

Erzurum Kongresi milli birliğimizin, beraberliğimizin ve bağımsızlığımızın inşa edildiği çok önemli bir buluşmadır. Kongrenin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnet ile anıyorum.

 

 

‘Erzurum, ’1945 metreden Türk tarihine ve Türk coğrafyasına bakan şehir’’ Yakılan Kurtuluş Meşalesinin 100. Yılı kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk, kongre delegeleri, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum

 

Erzurum, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işgalcilere ve işbirlikçilerine rest çekerek çok sevdiği üniformasını çıkarıp Sine-i Millete döndüğü, Milli Mücadele ruhunu harekete geçirdiği, bağımsızlık meşalesini yaktığı yerdir. Erzurum Kongremizin 100. Yıldönümü kutlu olsun.

 

23 Temmuz 1919’da emperyalist güçlerin Osmanlı topraklarını paylaşmaya çalıştığı dönemde, Erzurum Kongresi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasını temin eden Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını şükran, minnet, özlem ve rahmetle anıyorum

 

 

Mustafa Kemal Atatürk’e yabancı gazeteci sorar:

– Başarısız olursanız ne olacak?

Atatürk cevap verir:

– “Başaramazsak mezar taşımıza; çalıştılar,  başaramadılar, fedâ oldular” yazmaları bize yeter!

Erzurum Kongresi’nin 100. yılı kutlu olsun!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?