Galileo Galilei Sözleri

Galileo Galilei Sözleri

Bugün modern fiziğin babası lakaplı Galileo Galilei’nin vefat ettiği gün. İtalyan astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçi olan Galileo 15 Şubat 1564 de doğup 8 Ocak 1642 yılında vefat etmiştir.. Rönesans’ın bilimsel devrimine büyük katkıda bulunan bu bilim insanına “gözlemsel astronominin babası”, “modern fiziğin babası” ve “bilimin babası” gibi isimler takılmıştır.

Galileo’nun sözlerinden ve onun hakkında söylenmiş sözlerden bir demet hazırladık…

 

Kuşku bilimin babasıdır.

 

İki gerçek birbiriyle asla çelişmez.

 

Evrenin kitabı matematik diliyle yazılmıştır.

 

Kararsızlık ve gecikme, başarısızlığın iki önemli sebebidir.

 

Yıldızları çok sevdiğimden, gecenin karanlığından korkmuyorum.

 

Matematik Tanrının, dünyayı yaratmak için kullandığı alfabedir.

 

Hiçbir şey öğrenemeyeceğim kadar cahil birine hiç rastlamadım.

 

Felsefe onunla beslenmesini bilenler için gerçek bir besin kaynağı oluşturur.

 

Keşfedildikten sonra gerçekleri anlamak kolaydır. Mühim olan keşfetmektir.

 

İnsana hiçbir şey öğretemezsin; öğrenmeyi ancak kendi içinde bulacağını öğretebilirsin.

 

Şu ya da bu yazarı azarlayarak yeni bir felsefe aşılanabileceğine inanmak bir hayaldir.

 

Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi, tek bir kişinin mantıklamasından değerli değildir.

 

Ölçülebileni ölç, ölçülenmeyeni ölçülebilir yap. Doğanın kitabı matematiksel bir dille yapılmıştır.

 

Platon, önceden geometri okumamış, geometri bilgisi edinmemiş kimseleri felsefe dersine almazmış.

 

Hiçbir şey keşfetmeksizin büyük meseleleri uzun uzadıya anlatmak yerine, keşke bir tek olgu, hatta küçük bir şey keşfetseydim.

 

Şimdi biz teleskop sayesinde göğü Aristoteles’e olan uzaklığına kıyasla otuz kırk defa kadar daha yakına getirdik. Onun göremediği şeyleri görebiliyoruz. Bu şeyler arasında Güneş’in lekeleri var: bu durumda biz ona kıyasla daha emin konuşabiliriz.

Felsefe(Bilim) gözlerimiz önünde açık duran “evren” dediğimiz o görkemli kitapta yazılıdır.Ancak yazıldığı dili ve alfabesini öğrenmedikçe bu kitabı okuyamayız.Kitabın yazıldığı dil, matematiğin dilidir; harfleri üçgen,daire ve diğer geometrik şekillerdir.Bu dil ve harfler olmaksızın,kitabın bir tek sözcüğünü anlamaya olanak yoktur.

 

Ben şuna inanıyorum ki insan zihninin doğasından kaynaklanan yetenekleriyle öğreneceği şeyler arasında “Evren’in yapısını öğrenme çabası” ilk sırayı alır. Bu çaba, Evren’in her şeyi sinesinde barındırması bakımından büyüklükte kıyas kabul etmeyeceği gibi tüm şeylerin temeli ve her şeyi kucaklıyor oluşu nedeniyle de çabaların en soylusudur.

 

Her şeyi bilme şeklindeki bu kendini beğenmiş küstahlığın temeli hiçbir zaman hiçbir şeyi anlamamış olmaktan başka birşey değildir. Bir kerecik bile olsa, tek bir şeyi tam olarak anlama deneyimi olan ve bilginin nasıl elde edildiğini gerçekten duyumsamış olan bir kimse, kendisinin hiç anlamadığı, sonsuz sayıda başka hakikatlerinde var olduğunu fark eder.

 

Galileo Hakkında Söylenenler

Galileo Galilei (1564-1642) dinamiğin kurucusudur. Cisimlerin serbest düşme yasasını bulmuştur. İlk teleskobu yapar.

Bilim ve Ütopya Dergisi

 

Rönesans’ın büyük sanatçısı Michelangelo’nun öldüğü yıl dünyaya gelen, Newton’un doğduğu yıl dünyadan ayrılan Galileo, Francis Bacon, Descartes, Kepler ve Shakespeare gibi ünlülerle çağdaştı.

Cemal Yıldırım

 

Kutsal Engizisyon Mahkemesi’nce yargılandı; dinden sapmaktan suçlu bulundu, güneş merkezli evren teorisini açıkça ilan etti.

Bruce Stutz

 

 “Yaşamının son yıllarını Floransa yakınlarında Arcetri’deki evinde, Engizisyon Mahkemesi’nin verdiği ev hapsi cezasıyla geçiren Galileo Galilei, bu dönemde gözleri görmemesine rağmen bilimle olan uğraşısını son nefesine kadar sürdürmüştür.”

Akın Alıcı

 

Fizikçi, gökbilimci, matematikçi, fiIozof ve mühendis…1609’da Ay’a bir teleskop çevirdi ve tarihin akışını değiştirdi.

“Bu yıl,1610’da,Ocak ayının yedinci gününde, takip eden gecenin ilk saatlerinde, bir teleskopla göklerdeki takımyıldızları izlerken Jüpiter kendisini bana gösterdi.”

Popular Science Türkiye Dergisi

 

Galileo’nun üstün yetenekleri daha küçük yaşında belirginlik kazanmıştı. Sanata büyük bir yatkınlığı vardı: ut ve org çalmanın yanı sıra güzel resim çalışmalarıyla da dikkati çekiyordu. Ayrıca oyuncak türünden araç yapımında üstün el becerisine sahipti.

Cemal Yıldırım

 

“(E pur si muove.) Her şeye rağmen, dönüyor.” Bu sözleri neredeyse duyulmaz bir fısıltı gibi söyleyecekti Galileo Galilei 22 Haziran 1633’te Katolik Kilisesi’nin Engizisyoncu generalleri tarafından okumaya mecbur bırakıldığı tövbeyi okuyup bitirdikten hemen sonra.

José Saramago

 

“Epik tiyatronun kurucusu, oyun yazarı Bertolt Brecht’in (1898-1956) Galileo’nun yaşam öyküsünü çarpıcı bir şekilde anlatan oyununun ilk sahnesinden küçük bir bölüm:

1609 yılında, Padova’da Bilim alevi parladı küçük bir odada Şunu söyledi Galileo Galilei Güneş duruyor olduğu yerde Dünya dönüyor çevresinde”

Akın Alıcı

 

Bugün anladığımız anlamda fizik bilimi ise Galileo Galilei’yle başlar. O nedenle bütün dünyada üniversite birinci sınıfta fizik öğrenimine Galileo fiziğiyle başlanır ve hiçbir zaman Aristoteles fiziği okutulmaz.

Çünkü günümüzde Aristoteles ‘bilim’ olarak kabul edilmemektedir. Galileo ve sonrasının Aristoteles fiziğinden ayıran en önemli temel ilkesi ‘hareket ilkesidir.’

Daha sonra Newton’ın birinci yasası haline gelecek olan Galileo’nun hareket ilkesine göre asıl olan harekettir.

Stephen W. Hawking

 

“Bildiğiniz üzere birkaç yıl önce göklerde çağımızdan önceki dönemlerde bilinmeyen birçok şeyi bulup ortaya çıkarttım. Bu buluşların yeniliği ve akademisyen filozofların edindikleri fizik kavramlarıyla genellikle çelişen sonuçları, küçümsenmeyecek sayıda profesörün bana karşı vaziyet almasına yol açtı. Bu profesörlerin çoğu kilise adamlarıdır. Doğayı ve ona ilişkin bilimsel yasaları ters yüz etmek için göğe bu cisimleri sanki ben kendi ellerimle yerleştirmişim gibi bana kızıyorlar. Gerçeklerin gün ışığına çıkarak birikim yaratmasının çeşitli sanat kollarındaki araştırmayı ve gelişmeyi kamçıladığını unutuyor gözüküyorlar.”Galileo Galilei

Carl Sagan

 

Binlerce yıl boyunca yeryüzündeki birçok kültürde Güneş’in yaşam veren, kusursuz bir küre olduğuna inanılmıştır. Ancak yaklaşık 400 yıl önce, teleskoplu gözlemlerin başlamasıyla birlikte, bu inanış yıkılmıştır. İlk gözlemleri yapan Galileo Galilei, Güneş’in görüntüsünü kâğıt üzerine düşürmüş ve o görüntüde birtakım lekeler olduğunu görmüştür. Galilei’den bu yana Güneş lekelerinin gelişimi sürekli kaydedilir. Artık onlara ilişkin büyük bir bilgi birikimi oluştu ve bu lekelerin Güneş’teki başka olaylarla olan ilişkileri de anlaşılmaya başlandı.

Çağlar Sunay

 

Galileo Galilei

Bir Hollandaimm iki mercekli bir araçla görme gücünü arttırdığını duyar duymaz çalışmaya koyulan Galileo, çok geçmeden, daha güçlü kendi teleskopunu oluşturarak, gökyüzüne çevrir. Gözlemleri arasında en önemlisi Jupiter’in dört gezegeniydi. Her şeyi alt-üst eden öyle bir buluş doğru olamazdı. Çünkü resmi öğretiye göre, sabit yıldızlar dışında yalnızca yedi göksel nesneye (güneş, ay ve beş gezegen) olanak vardı. Galileo bir şarlatan, teleskopu şeytanımsı bir araçtı. Öyle bir araçla gökyüzünü incelemeye kalkmak bile bağışlanmaz bir günahtı. Galileo kendi ülkesinde sinsi bir kampanya ile karşı ·karşıya gelmişti artık. Ama onu ülkesi dışından duyulan bir ses sevindirmekte gecikmez: bu ses Galileo’nun gözlemlerini benimseyen dönemin ünlü astronomu Kepler’in sesidir

Cemal Yıldırım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank