George Washington Sözleri

George Washington Sözleri


Dört nesilden beri Virjinya’da yaşayan İngiliz kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Amerika’nın ilk başkanı olan , ülkenin bağımsızlığını elde etmesinde oldukça önemli bir rol oynadığı için “Amerika’nın babası” olarak anılmaktadır.

Kıta Ordusu Başkomutanı olan Washington adını aynı zamanda Amerika’nın başkenti olan Washington DC’ye de vermiştir. Amerikan başkanlık kurumunu şekillendirdi ve iki dönem, sekiz yıl sonra üçüncü dönem başkanlıktan vazgeçerek ülkesinde bir gelenek yarattı . Dönemi süresince Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nın taslağını oluşturan George Washington, hakkında en çok kitap yazılan 100 isim arasında 16. sırada yerini almaktadır. 1 dolarlık banknotlar üzerinde resmi vardır.

Bu yazımızda bu siyasi liderin sözlerinden bir derleme hazırladık…

 

Ayakta ölmek, diz üstü yaşamaktan daha iyidir.  

 

Barışı korumanın en iyi yolu, savaşa hazır olmaktır.

 

Herkese karşı kibar ol, fakat pek az kişiyle samimi ol.  

 

Acıların gün ışığına çıkarıldığı yerde eninde sonunda doğruluk hüküm sürecektir.

Benim ilk dileğim, insanlığın bu vebasının, savaşının yeryüzünden sürgün edildiğini görmektir.

 

Herkese karşı iyi davran, çok az insanla yakınlık kur; güven bağlayacağın insanları da iyice dene.

 

Eğer kendi ad-şanına saygı ediyorsan iyi kaliteli kişiyle otur-dur çünkü, tek olmak kötü dostluktan iyidir.  

 

Bir ülkede içki serbest olursa, içki kültürü olan aklı başında insanlar yetişir. Eğer içkiyi yasaklarsanız bol bol alkolik elde edersiniz.

 

Gelişi güzel güç kullanımı en kolay ahlaksızca kötüye kullanılarak yok edilen özgürlüğün yıkıntıları üzerinde tesis edilebilir.  

 

Himayemizi bilim ve edebiyatın geliştirilmesinden daha fazla hak eden hiçbir şey yoktur. Bilgi her ülke için halkın mutluluğunu getiren en kesin araçtır.

 

Umarım, ben hesap yaptığım tüm unvanlardan en gıpta edileni olan samimi adam karakterini koruyup tutmakta sarsılmazlık ve yeterince cömertlik elde edeceğim.

 

Özgürlüğün kutsal ateşinin idamesi ve cumhuriyetçi iktidar modelinin kaderi adaletle aynı derinlikte ve aynı derecede riske edilerek, bu tecrübe ABD halkının ellerine emanet edilmiştir.

 

Umarım, ben hesap yaptığım tüm unvanlardan en gıpta edileni olan samimi adam karakterini koruyup tutmakta sarsılmazlık ve yeterince cömertlik elde edeceğim.  


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?