Giorgia Meloni Sözleri

PAYLAŞ
Giorgia Meloni Sözleri

Yazımız 2 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Giorgia Meloni Sözleri…
İtalya’daki genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) birinci parti çıktı. Sonuçlara göre aşırı sağcı FdI’ın lideri Giorgia Meloni, ülkenin ilk kadın başbakanı olacak.

15 Ocak 1977 doğumlu Meloni, çok erken yaşlarda ailesinden ayrılarak 1992 yılında henüz 15’indeyken, aşırı sağcı İtalyan Sosyal Hareketi’nin gençlik örgütlenmesi olan Gençlik Cephesi’ne katılıyor. O yıllarda siyasal arenada ve gençlik forumlarında içinde bulunduğu hareketinin gençlik temsilcilerinden biri olarak boy göstermeye başlayan Meloni, bir yandan da Roma’nın en ünlü gece kulüplerinden biri olan Piper Club’da dadı, garson ve barmen olarak çalışıyor.

2004 yılında partinin gençlik kanadının ilk kadın başkanı olan Meloni, İtalya’nın faşist diktatörü Benito Mussoli’nin mirasını taşıyan Sons of Italy’nin de lideri oluyor.

Takvimler 2006 yılını gösterdiğinde Meloni, daha sonrasında hakkında ortaya atılan cinsel taciz, tehdit, rüşvet, yolsuzluk gibi birçok suç ve skandallardan dolayı istifa etmek zorunda kalacak olan Silvio Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın bir milletvekili olarak Italyan Meclisi’nde kendisine yer buluyor. 2008 yılındaysa Berlusconi kabinesinin en genç bakanı olarak Gençlik Politikaları Bakanlığı koltuğuna oturuyor.

2010 yılında Forza Italia’nin The People of Freedom ile birleşme kararından sonra birleşik partinin gençlik liderliğini devarldı. Kasım 2012’de ise Berlusconi ile fikir uyuşmazlıkları başladı. Parti içerisinde yenilenmeyi isteyen Meloni, Berlusconi’nin liderliğine karşı Ignazio La Russa ve Guido Crosetto ile işbirliği içerisine girdi.

Aralık 2012’de, üçlünün liderliğinde aşırı sağcı yeni bir parti; ismini İtalyan Milli Marşı’nın ilk satırından alan, İtalya’nın Kardeşleri kuruldu. 8 Mart 2014’e kadar Ignazio La Russa’nın yönettiği partinin yönetimini 2014 yılında devraldı ve halen genel başkanlık görevini sürdürmekte.

25 Eylül 2022 tarihli seçim ile İtalya’nın yeni başbakanı oldu.

Giorgia Meloni Sözleri

“Biz Tanrı, vatan ve aileyi savunacağız” 

 

“Ben bir kadınım! Bir anneyim! İtalyanım! Hristiyanım”

 

Giorgia Meloni Sözleri

Bence Mussolini iyi bir siyasetçiydi. Ne yaptıysa İtalya için yaptı.”

 

Bangladeş’teki saldırı İslâmi kökten dinciliğin yoksullukla bağlantılı olduğu efsanesini çökertti. Dakka’daki teröristler eğitimli, refah içindeki kişilerdi, Bin Ladin gibi.

 

“Türkiye, Suriye’den mültecilerin ve Asya’nın geri kalanından gelen ekonomik göçmenlerin akışını engellemek için AB’den milyarlarca euro alıp Avrupa’yı göçmen şantajı altına soktu.”

 

Fransa nükleer reaktörleri için kullandığı uranyumun yüzde 30’unu Nijer’den çıkarıyor. Hal böyleyken Nijer nüfusunun yüzde 90’ı elektriksiz yaşıyor. ‘Bize ders vermeye kalkma Macron!’ Çünkü Afrikalılar senin politikan yüzünden kıtalarını terk etmek zorunda kalıyor. Çözüm Afrikalıların Avrupa’ya göç etmesi değil. Afrika’nın Avrupalılardan kurtulmasıdır.

“Doğal aileye evet, LGBT lobisine hayır! Haçın evrenselliğine evet, İslamcı şiddete hayır! Güvenli sınırlara evet, kitlesel göçe hayır! Halkın egemenliğine evet, Brüksel bürokratlarına hayır! Bizim medeniyetimize evet, onu yok etmek isteyenlere hayır!”

“(Onlar için) aile düşman. Ulusal kimlik bir düşman. Cinsiyet kimliği bir düşman. Bizi tanımlayan her şey onlar için bir düşman…Bu onların bir oyunu. Bizi ‘1 numaralı ebeveyn, 2 numaralı ebeveyn’ olarak, LGBT cinsiyetli, X vatandaşları olarak tanımlamak istiyorlar. Bizi kodlarla adlandırmak istiyorlar. Ama biz kod değiliz. Biz insanız ve kimliğimizi savunacağız. Ben Giorgia’yım! Bir kadınım! Bir anneyim! İtalyanım! Hristiyanım!”

Giorgia Meloni Quotes

“İtalya’nın dış politika geleneği, hükümetler değişse de, siyasi krizler olsa da, sağ ya da sol iktidar gelse de devamlılık ilkesine dayanır. Çünkü İtalya’da ‘geniş Akdeniz’ diye anılan bölgede geleneksel olarak komuta eden unsur, İtalya’nın ekonomik ve enerji çıkarlarıdır. Bu çıkarları korumak için ideolojik olmayan, tüm ülkelerle diyalog ve iş birliğine açık bir dış politikaya ihtiyaç vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir