Gönül Gözü ile İlgili Sözler

PAYLAŞ
Gönül Gözü ile İlgili Sözler
 • 7244
 • +
 • -

Yazımız 14 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Gönül Gözü ile İlgili Sözler…
Ten gözü denen baştaki göz ile görünen alem dediğimiz Dünyayı görürken  kalp gözü de denilen gönül gözü ile görünenin arkasını da müşahede edebiliriz.

Bu yazımızda kalp/gönül gözü ile ilgili söylenmiş sözlerden bir demet hazırladık…

Gönül Gözü ile İlgili Sözler

Kalp gözüyle bakan, gözyaşıyla görür. Tuğrul Özdemir

 

Dünya gözü ile bakan, yüzü; Gönül gözü ile bakan, özü görür…”

( Hz. Mevlâna )

 

İnsan kalbinin gözü miyoptur, uzağı görmez.

(Selma ve Gölgesi, Peyami Safa)

 

Haberdar olan uzaklar yakında; gönül gözü kapalı yakınlar uzakta!”

(Karun ve Anarşist, İskender Pala)

 

Gönül Gözü ile İlgili Sözler

“Körler aydınlık bir dünya görürler karanlıkta

Gönül gözü açılır, dünya gözü kapandığında.”

(Uçurumun Dibindeki Doğrular, Victor Hugo)

 

Birisine gözlerinize baktığınız zaman nasıl biri olduğunu anlayamazsınız kalbimizle bakmamız gerekir.

(Gölge Ateşi, Karen Marie Moning)

 

Hakikati en iyi kalp gözüyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni göremez.

(Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry)

 

Çölün ateşi nihai bir sınavdır.Göz bağını yakar ve o zaman gönül gözü açılır, mucize ortaya çıkar.

(Masallarla Yola Çık, Judith Malika Liberman)

 

Kalp gözü parıldayan bir insanın bir şeye bakıp da içinde hikmet görmemesi mümkün değil.

(Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu)

 

Asıl gaye Allah’tan varlıklara iniş değil, varlıklardan Allah’a yükseliştir. Kalp gözü açık olan ârif, eşyada Allah’ı görür…

(İslam ve İnsan / Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçu)

 

 Hak Teala insana 4 göz verdi. İkisi baş gözü ikisi gönül gözü. Baş gözü halkı görür gönül gözü Hakkı görür… ( Ahmet Ümit)

 

Kalp gözü açıldığında,eşyanın yapay dış görünüşünün İlerisini görebiliriz; kalbin kulağı açıldığında sözlerin ardında gizlenen hakikati duyabiliriz..

(Kalp Nefs ve Ruh, Robert Frager)

 

Bakmak ve görmek farklı şeylerdir. Ancak kalp gözü açık olan insanlar görmeyi başarabilir. Kalp gözü açık olan insan ise ağlamadan duramaz. Baktığı her yerde Mevla’yı görür. (Tuğrul Özdemir)

 

Sevgili Sanço! Allah daima iyilerin yanındadır.Kötü gibi gördüğümüz hadiselerin arkadaşında öyle güzel neticeler saklıdır ki,bunu ancak kalp gözü açık olanlar görür.

(Don Kişot, Miguel De Cervantes)

 

“Boyu posu, kaşı gözü bir tavada eritmeli takva ölçeğine dökmeli dedi sessizce. Tüm beşerin gözlerini bir zindana hapsedip, hadi gönül gözlerinizi açın diye bağırmalı. “

(Metropol Bedevisi, Ayşegül Genç)

 

Hikmet kimsenin tekelinde değildi, ne filozofların, ne adlı sanlı düşünürlerin. Hikmet gönül gözü açık insanların gönül gözüyle görüp, akıl terazisiyle tarttıkları şeydi belki de.

(Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy)

 

Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler kör olur.

(Hacc Suresi/46, Türkiye Diyanet Vakfı)

 

Bir bardak suda okyanus saklıdır çünkü kalbinde gözü olana. Ve dahi bir bardak suda fırtına koparır kalp gözü kapalı olan. Yine de bir bardak su bütün sularla aynı özellikte bir şeydir. Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi ay’ın cazibesinin etkisindedir? Bu yüzden mi içimiz gel git halindedir?

(Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu)

 

“Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın.”

(Pinhan, Elif Şafak)

 

Hırs insana özgüdür, onun mayasında vardır. Aç gözlüdür insan, hoyrattır. Ödediği bedel her defasında artsa da unutkandır. Onun doğasında mevcut olan bu şeytanî enerjiyi durduracak yegâne ise hikmettir. Hikmet, varlığın özündeki düzeni görebilme ve o uyumun dışına çıkmama basireti. Mektebi medresesi yok bunun. Basiret. Yani gönül gözü. Sezgi.

(Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu)

2 Comments

 1. “Akıl yanılır, gönül yanılmaz, sezgin yazgındır, fikrin değişebilir”.”Zamanla senin değişebileceğin gibi kaçınılmaz olarak fikirlerin de değişecektir”. ”Bazen öyle durumlar olur ki; çözüm bulma konusunda akıl çaresizliği ve acizliği ile gönlün gerisinde kalır”. “Akıl her şey olduğunu zannedecek kadar hiç bir şey; hiç bir şey olduğunu bilecek kadar her şeydir”.”Akıl, akıl olsaydı adı gönül olurdu. Gönül, gönlü bulsaydı bozkırlar gül olurdu”.”Gönül vermedikçe gönül bulamazsın”.”Gönlün gıdası sevgidir, sevginin kaynağı yüce Allah’tır, daimi huzur yüce Allah iledir”.“Gönül sevgiyi bulmuşsa, kuru dal bile çiçek açar”.
  “En iyi düşünceler gönülden gelenlerdir”.“İnsana büyüklük veren şey düşünceleridir”. “Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur”. “Sadelik aklın özüdür”. “Gönül sadelik ister, doğruluk ister ve gönül her zaman sevgi ile yorulmayı ister“.“Sevgi ile yorulmadan ilerleriz. Sevgi ile başkaları için fedakarlık yapabiliriz”. ”Dünyada her şeyin bir ölçüsü tartısı vardır, sevginin de tartısı fedakarlıktır. Fedakarlık yapmayanın sevgisine inanılmaz”.“Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları; asla gönül kapınızdan içeri sokmayın”. ”Gönül bir binadır ki, mimarı muhabbettir”. “Gönle girmek nasiptir. Ora da kalmak marifet”.
  “Gönlümüz bize daima aklımızdan daha yakındır”.”Akılda olan değil, gönülde olan kalıcıdır”. ”Kalem; aklın, dil; gönlün tercümanıdır”.“İnsan dilinin altında gizlidir”.“Dil gönlün, gönül ruhun, ruhta insan hakikatinin aynasıdır”.”Kendini tanımak istiyorsan kendi sözlerine bak”.“İnsanın değeri özünde, ruhu ise sözünde hayat bulur”.“Ruhu herhangi bir biçimde karartan ne varsa, günahtır”. “Başkalarının yanlışlıkları ve kötülükleriyle uğraşarak ruhunu karartma. Düzeltilmesi gereken biricik insan kendinsin”.“Kendine değer ver gönlünü olgunlaştır, çünkü sen; bedeninle değil, ruhunla insansın”.“Gönlü olgunlaştırmanın yollarından biri de diğer gönüllere değer vermektir”.
  “Gönül bir yokluktan (eksiklikten) dolayı ağlasa, can Hak Teâla’ yı bulmaktan güler”.“Akıl hep dahasını ister, gönül ise “aşk” ve “vefa” der. Ondandır; dahasını elde ettikçe yetinmeyiş, dahasına ulaştıkça, eskisini özleyiş”.“Eski geldiği zaman, yeni kapıyı kapar. Akıl yüz vermez, gönül eskiye sahip çıkar”.“Sahip çıkmak en büyük sevgi belirtisidir”.
  “İnsan sevmek istemezse, akıldan gelir, bin bir bahane. İnsan sevmek isterse, gönül bulur, bin bir çare. Zira nefret aklın işidir, sevmek, gönlün erdemi”.“Sevmek yürümektir gönüllerde”.“Sevmeyen, sezmeyen; anlamayandır. Akıl doğruyu gösterir; iyi ile kötüyü ayıran: gönül”.”Göz görür, gönül sever ama, akıl yol gösterir. Sevgiyi yaşatan, besleyen akıldır”.“Sevgi gönlün nasibi aklın nasihatidir”. “Sevginin olmadığı yerde akıl da arama”.
  “….Gönül karanlığı aşk nuru ile aydınlanır”.“Aşk gönül işidir, vazgeçmek akıl işi”. “Aşk mücadelesi içinde olma, mücadele aşkı içinde ol”.“Aşk cesaret ister”. “Aşk; arzu etmekle hayale, cesaret etmekle mücadeleye, güçlenmekle sahipliğe, doyumsuzlukla esarete dönüşür”.”Cesarette aşk gibi ümitle beslenir”.”Ümitsiz bir aşkın panzehiri ise nefrettir”.“Aşkın gözü kördür geçekler olmadıkça”. “Gerçeğe ancak tek yoldan gidilir, ama ondan uzaklaştıran binlerce yol vardır”.”Gönül, gerçeğe ulaşmakta yol göstericidir. Akıl duygu bilgisinin; gönül irfanın kaynağıdır”.“Gönül olmadan; akıl, irfan olmadan; ilim eksiktir”.“Gönle girmeyen şey akılda kalmaz”.“Duygu; akılın esiridir fakat bil ki, akılda; ruhun esiridir”.“Aklı ve duyguları birbirine uyumlu bir insan birçok şeyi değiştirebilir”.
  “İnsan ne için yaşıyorsa onun büyüklüğü ve önemi kadar yükselir”.“İnsan ne kadar yükselirse gönlü o kadar alçalmalıdır”.“Gerçek olgunluk ve erdem; alçakgönüllülükle oluşur”.”Alçakgönüllülük gururun perhizidir”.“Mutlu olmak istiyorsan gururu bırak, gönüller almaya bak”.“Gönül; insanın kıblesidir. Kırmayın!”. “Gönülden süzülmemiş akıl yalnızca incitir”. “Gönül’ e dokunmak, gönülden dokunmak bir başkadır”.
  “Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir”. “Akıllarını iyi bilenlerin hepsi, gönüllerinden haberdar değildirler”. “Akla, ne işle uğraşacağını gönül öğretir, gönül gelişmezse akıl kötülüklerle uğraşır. Onun için düsturumuz BİLİM+ GÖNÜL’ dür.

  Derleyen : İsmail UYSAL

 2. GÖNÜL,AKIL VE RUH İLİŞKİSİNDE SEVGİ+
  FEDAKARLIK+ AŞK+ VEFA VE İRFANIN ÖNEMİ
  “Akıl yanılır, gönül yanılmaz, sezgin yazgındır, fikrin değişebilir”. Mustafa Murat Güngör
  ”Zamanla senin değişeceğin gibi kaçınılmaz olarak fikirlerin de değişecektir”. (……….)
  ”Bazen öyle durumlar olur ki; çözüm bulma konusunda akıl çaresizliği ve acizliği ile gönlün gerisinde kalır”. (……….)
  “Akıl her şey olduğunu zannedecek kadar hiçbir şey; hiç bir şey olduğunu bilecek kadar her şeydir”.Abduaciz
  “Akıl, akıl olsaydı adı gönül olurdu. Gönül, gönlü bulsaydı bozkırlar gül olurdu”. Necip Fazıl Kısa Kürek
  “Gönül vermedikçe gönül bulamazsın”. Hz. Mevlana
  “Gönlün gıdası sevgidir, sevginin kaynağı yüce Allah’tır, daimi huzur yüce Allah iledir”. S. Saki Elhü
  “Gönül sevgiyi bulmuşsa, kuru dal bile çiçek açar”. Hz. Mevlana
  “En iyi düşünceler gönülden gelenlerdir”. Luc Vauvenarques.
  “İnsana büyüklük veren şey düşünceleridir”. Blaise Pascal.
  “Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur”. Lev Tolstoy
  “Sadelik aklın özüdür”. William Shakespeare
  “Gönül sadelik ister, doğruluk ister ve gönül her zaman sevgi ile yorulmayı ister“. Hz. Mevlana.
  “Sevgi, yorgun olduğunda bile seni gülümsetebilen şeydir.” Paulo Coelho .
  “Dünyada her şeyin bir ölçüsü tartısı vardır, Sevginin de tartısı fedakarlıktır.
  Fedakarlık yapmayanın sevgisine inanılmaz”. Abdülaziz Bekkine.
  “Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları; asla gönül kapınızdan içeri sokmayın” Hz. Mevlana.
  “Gönül bir binadır ki, mimarı muhabbettir”. A.Hamit Tarhan
  “Gönle girmek nasiptir. Ora da kalmak marifet.”. Serdar Tuncer
  “Gönlümüz bize daima aklımızdan daha yakındır”. Von Goethe
  “Akılda olan değil, gönülde olan kalıcıdır”. Semih Bilgiç
  “Kalem; aklın, dil; gönlün tercümanıdır”. Ahmet Gürlek
  “İnsan dilinin altında gizlidir”. HZ. MUHAMMED
  “Dil gönlün, gönül ruhun, ruhta insan hakikatinin aynasıdır”. Hz. Hüseyin
  “Kendini tanımak istiyorsan kendi sözlerine bak”. Senem Altan
  “İnsanın değeri özünde, ruhu ise sözünde hayat bulur”. Remzi Karakuş
  “Ruhu herhangi bir biçimde karartan ne varsa, günahtır”. André Gide
  “Başkalarının yanlışlıkları ve kötülükleriyle uğraşarak ruhunu karartma. Senem Altan
  Düzeltilmesi gereken biricik insan kendinsin” R.W. Emerson
  “Kendine değer ver gönlünü olgunlaştır, çünkü sen; bedeninle değil, ruhunla insansın”. Hz. Mevlana
  “Gönlü olgunlaştırmanın yollarından biri de diğer gönüllere değer vermektir”. Hz.Mevlana
  “Gönül bir yokluktan (eksiklikten) dolayı ağlasa, can Hak Teâla’ yı bulmaktan güler”. Süleyman Darani
  “Akıl hep dahasını ister, gönül ise “aşk” ve “vefa” der.
  Ondandır; dahasını elde ettikçe, yetinmeyiş, dahasına ulaştıkça, eskisini özleyiş” Mustafa Murat Güngör
  “Eski geldiği zaman, yeni kapıyı kapar. Akıl yüz vermez, gönül eskiye sahip çıkar” Gönül Erenler
  “Sahip çıkmak en büyük sevgi belirtisidir”. Remzi Karakuş
  “İnsan sevmek istemezse, akıldan gelir, bin bir bahane. İnsan sevmek isterse, gönül bulur, bin bir çare. Zira nefret aklın işidir, sevmek, gönlün erdemi”. Mustafa Murat Güngör
  “Sevmek yürümektir gönüllerde” İmam-ı Gazali
  “Sevmeyen, sezmeyen; anlamayandır. Akıl doğruyu gösterir; iyi ile kötüyü ayıran: gönül”. Cemil Meriç
  “Göz görür, gönül sever ama, akıl yol gösterir. Sevgiyi yaşatan, besleyen akıldır”. Meva
  “Sevgi gönlün nasibi, aklın nasihatidir” . H.Hüseyin Gözütok
  “Sevginin olmadığı yerde akıl da arama”. Dostoyevski
  “…Gönül karanlığı aşk nuru ile aydınlanır”. Hacı Bektaş-i Veli
  “Aşk gönül işidir, vazgeçmek akıl işi” . Gülşah Elikbank
  “Aşk mücadelesi içinde olma, mücadele aşkı içinde ol”. Peyami Sefa
  “Aşk cesaret ister! “ Esra Saydam
  “Aşk; arzu etmekle hayale, cesaret etmekle mücadeleye,
  güçlenmekle sahipliğe, doyumsuzlukla esarete dönüşür”. Atakan Korkmaz
  “Cesaret de aşk gibi ümitle beslenir”. Napolyon
  “Ümitsiz bir aşkın panzehiri ise nefrettir.” Peyami Safa
  “Aşkın gözü kördür geçekler olmadıkça” Nevzat Tarhan
  “Gerçeğe ancak tek yoldan gidilir, ama ondan uzaklaştıran binlerce yol vardır”. Jean de La Bruyère
  “Gönül, gerçeğe ulaşmakta yol göstericidir. Akıl duygu bilgisinin; gönül irfanın kaynağıdır”. Muammer Yılmaz
  “Gönül olmadan; akıl, irfan olmadan; ilim eksiktir”. Veli Tuna
  “Gönle girmeyen şey akılda kalmaz” . ( Anonim )
  “Duygu; akılın esiridir fakat bil ki, akılda; ruhun esiridir” Hz. Mevlana
  “Aklı ve duyguları birbirine uyumlu bir insan bir çok şeyi değiştirebilir”. ( Bloğdan Alıntı)
  “İnsan ne için yaşıyorsa onun büyüklüğü ve önemi kadar yükselir”. Horace Walpole.
  “İnsan ne kadar yükselirse gönlü o kadar alçalmalıdır” Çiçero
  “Gerçek olgunluk ve erdem; alçakgönüllülükle oluşur”. Murat Ertan.
  “Alçakgönüllülük, gururun perhizidir”. Voltaire
  “Mutlu olmak istiyorsan gururu bırak, gönüller almaya bak”. Hz. Mevlana
  “Gönül; insanın kıblesidir. Kırmayın !”. Yunus Emre.
  “Gönülden süzülmemiş akıl yalnızca incitir”. Ali Tufan Kıraç
  “Gönül’ e dokunmak, gönülden dokunmak bir başkadır”. Yesevi dervişleri
  “Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir”. Doğan Cüceloğlu
  “Akıllarını iyi bilenlerin hepsi, gönüllerinden haberdar değildirler”. La Rochefaucauld
  “Akla, ne işle uğraşacağını gönül öğretir, gönül gelişmezse akıl kötülüklerle uğraşır. Onun için düsturumuz BİLİM + GÖNÜL’ dür.” Oktay Sinanoğlu

  Derleyen : İsmail UYSAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir