James Joyce Sözleri

PAYLAŞ
James Joyce Sözleri

Yazımız 1 Temmuz 2024 tarihinde güncellenmiştir.

James Joyce Sözleri…
Bugün 16  Haziran Bloomsday.Günü. Belirli bir romanı anmaya, kutlamaya adanmış günlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Hal böyleyken 16 Haziran günü, pek çok James Joyce okurunun ajandasında Bloomsday olarak işaretlenmiştir. O gün, Ulysses’in baş kişisi Leopold Bloom’un günüdür; çünkü okur, kitabın sayfaları boyunca Bay Bloom’la birlikte Dublin sokaklarını arşınladığı sırada takvimler hep tek ve aynı günü, 16 Haziran 1904 Perşembe gününü gösterir. Yazdığı kitabı eşi Nora Barnacle’a ithaf eden Joyce içinse bu tarihin “Nora’yla ilk kez çıkıp sevgili oldukları gün”ün tarihi olmak gibi çok özel bir anlamı vardır..

James Joyce yirminci yüzyılın en ünlü ve en tartışmalı yazarlarından biri. Yayımlanmasından itibaren birçok yerde eleştirilen ve hatta yasaklanan destansı romanı Ulysses ise Batı edebiyatındaki en büyük eserlerden biri olarak kabul ediliyor. Önemli eserleri arasında ise Finnegan Uyanması, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi ve öykü kitabı Dublinliler gösteriliyor. Dublin’de doğan James Joyce, İrlanda’da çok az zaman geçirmesine rağmen eserlerinde mekân olarak Dublin’i seçiyor. İşte James Joyce’un kaleminden çıkan önemli alıntılar:

James Joyce Sözleri

“Büyük dehalar deliliğe çok yakındır.”

 

“Hatalar yeni keşiflere açılan kapıdır.”

James Joyce Sözleri

“Hayat, kötü bir kitabı okumayacak kadar kısadır.”

 

“Milletlerin de bireyler gibi kendi egoları vardır.”

 

 “Sözlerimi karanlık buluyorsunuz. Karanlık bizim içimizde çünkü…”

 

“Kaçtığını sanırsın ve kendine çarparsın. En uzun dönüş yolu eve en kısa yoldur.”

blank

“’Tarih,’ dedi Stephen, ‘uyanmaya çalıştığım bir kâbus gibi.’” —Ulysses (1922)

 

“Shakespeare, dengesini kaybetmiş bütün akılların uğurlu yeri.”—Ulysses (1922)

 

 “Dünya denilen bu kokuşmuş çöplükte her şeyden şüphe edebiliriz; Bir annenin sevgisi hariç!”

 

“Ben sözcüklerim onun aklındaydı: Bataklığa saplanan soğuk cilalı taşlar.”— Giacomo Joyce (1968)

blank

“Ülkeyi değiştirmek olanaksız.

Gel konuyu değiştirelim.”

-Gözünü Kapat ve Gör

BABALAR GÜNÜ ile İLGİLİ YAZILARI için TIKLAYINIZ

“Zeki bir adam hata yapmaz. Düştüğü yanılgılar istemlidir ve keşfine açılan kapılardır.”— Ulysses (1922)

 

“Ruhunun bir şairin ruhu olup olmadığını anlamak için kendini ölçüp biçti.”— “Bir Küçük Bulut,” Dublinliler (1914)

 

Tam bir ay geçti sevgili Henry gökteki evine kaçalı ailesi yasını tutuyor umarak cennette rastlaşmayı

Ulysses ·

 

“Cesurca, bir tutkunun mutlak zaferiyle, öbür dünyaya geçmek, yaşlanarak solup çürümekten daha iyiydi.”— “Ölüler,” Dublinliler (1914)

blank

“Birkaç sıradan söz dışında hiç konuşmazdım onunla, ama ismi bile kaynayan kanıma bir çağrı gibiydi.”  — “Araby” Dublinliler (1914)

 

“Bir satırın et ile münasebeti gibi yaklaşırdı ahlaki meselelere, bu konuda da kararını vermişti.” —“Pansiyon” Dublinliler (1914)

 

Tolstoy’un dediği gibi, öncelikle “Ne yapmalıyız?” sorusu gelecektir. Öncelikle zihnimizi riyakârlıktan arındırmalı, destek olarak ortaya sürdüğümüz sahtekârlıklarımızı bertaraf etmeliyiz.

 

Karanlığa bakarken anlamsızlığın sürüdüğü ve alaya aldığı bir yaratık gibi gördüm kendimi; ve gözlerim aciyla, öfkeyle yandı.

Dublinliler ·

 

Bir insan hayatı boyunca bir başına yaşayabilir. Evet, yaşayabilir. Ama yine de ölünce üzerini örtecek birini bulması lazım, her ne kadar kendi mezarını kazabilirse de hepimiz böyleyiz.

Ulysses ·

blank

“Hoş geldin, ey hayat! Milyonuncu keredir yola çıkıyorum yaşantının gerçekliğiyle karşılaşmak ve ruhumun nalbantında ırkımın yaratılmamış̧ vicdanını dövmek için.” — Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi (1916)

Bloomsday Quotes, Messages and Wishes

“Sanatçı, yaratan Tanrı gibi, eserinin içinde ya da arkasında ya da ötesinde ya da üstünde kalır, göze görünmez, varoluşun dışına arınmıştır, ilgisizdir, bir kenarda tırnaklarını keser.” — Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi (1916)

 

Robinson Crusoe gerçeğe uygunmuş diyorlar. O zaman Cuma onu gömmüş demek ki. Aslında her cuma bir perşembeyi gömüyor olaya böyle bakarsan.

Ah , zavallı Robinson Crusoe!

Nasıl yaptın böyle bir falso?

Ulysses ·

 

Mrs Sinico düşüncelerini niçin yazmadığını soruyordu ona. Neye yarar? diye soruyordu o da, bilinçli bir aşağılamayla. Altmış saniye süreyle bir düşünceyi tutarlı bir biçimde geliştirmeyi beceremeyen laf ebeleriyle yarışmak için mi? Ahlakını polise ve sanatını galeri simsarlarına emanet etmiş budala bir orta sınıfın eleştirilerine kendini hedef etmek için mi?

Dublinliler ·

 

“Öyle günahlar veya (dünyanın onlara verdiği isimle) kötü hatıralar vardır ki insan onları ruhunun en karanlık köşelerinde saklar, onlar da orada yerleşip beklerler. Bazen bu insanın hafızası körelir, öyle şeyler hiç olmamış gibi davranır veya onların mevcudiyetini reddeder veya en azından kendisini onların o şekilde olmadığına inandırır. Ama tesadüfi bir kelime onları ansızın depreştiriverir ve en olmadık şerait altında, meselâ zevkle tef ile harp dinlerken veya bir akşam vaktinin serin kristal asudeliğinde veya bir ziyafette, geceleyin bir hayal veya bir rüya şeklinde onun karşısına dikiliverirler. O hayal onun üzerine feveran ederek, onu tahkir edercesine değil, intikam alıp onu insanlardan uzaklaştırmak için değil de, mazinin perişan kisvesiyle kefenlenmiş olarak sakin, uzak, sitemkârane bir şekilde gelir.” -Ulysses ·

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir