Jane Addams Sözleri

PAYLAŞ
Jane Addams Sözleri
  • 0
  • 1196
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 28 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Jane Addams, 1860-1935 yılları arasında yaşayan, Amerikalı toplumsal reformcu, barış yanlısı ve kadın hakları savunucusudur.

Jane Addams’ın en belirgin özelliği savaş karşıtı duruşudur. Başta ülkesinin yaptığı savaşlar olmak üzere  tüm dünya üzerindeki savaşların durdurulması için eylemler ve sosyal aktiviteler yapmıştır.

1.Dünya Savaşı Başlarında Uluslararası Barış ve Özgürlük için Kadın Derneği’ni kurmuştur.

Doğuştan bir bel kemiği rahatsızlığı olduğu için yaşı ilerledikçe fiziksel sorunları arttı. Ancak, bir bel kemiği ameliyatı geçirdikten sonra, sorunu büyük oranda çözüldü. Tolstoy ile görüşmüş ve ondan çok fazla etkilenmiştir. 1898 İspanya-Amerika savaşına ve 1.Dünya Savaşı’na  karşı eylemlerde bulunmuş ve savaşları engellemeye çalışmıştır. En ünlü eseri “Savaş zamanında Barış ve Ekmek’tir” 12 tane eser bırakmıştır.

Ölümünden 4 sene önce Nobel Barış Ödülü kazanmıştır. Nobel Kurulu, onun için şu değerlendirmeyi yaptı: “Dünya barışını sağlamak için bize yardım edecek, kadına yakışan en iyi nitelikler Jane Adams’ta toplanmıştır.”

21 Mayıs’ta vefat eden Jane Addams’ın sözlerinden bir demet hazırladık.

 

Jane Addams

Medeniyet bir yaşam yöntemi ve tüm insanlara eşit saygı tutumudur.

 

En büyük insan; kendini en çok sayıda insanın yerine koyabilen insandır.

 

“Hanımlar, biz geleceğin muhafızlarıyız. Artık, hayatımızın saygısızca yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Uluslararası ilişkiler zorla değil, dostluk ve adaletle belirlenmelidir.”

Jane Addams

Kendimizi güvensiz ve belirsizlik içinde bulmak istemiyorsak tüm toplum ve ortak hayat için güvenliği tesis etmek gerekir.

 

“İnsan hayatını da, savaşı kuşattığımız kahramanlık ve hayranlığın aynısıyla kuşatırsak savaş imkansız olur diyebiliriz.”

 

“Biz kadınlar olarak savaşın boşunalığına ve zulmüne karşı ayaklanmak için özel bir ahlaki tutuma sahibiz. Kadınlar olarak biz çağlar boyunca yaşamı koruduk. Bundan sonrada onun düşüncesizce tahribine göz yummayacağız.”

 Jane Addams

Kadınlar da erkekleri dünyaya getiren ve onları büyüten cins olarak bu erkeklerin hangi ülkede doğmuş olduklarına bakmaksızın, onların savaştaki yıkımlarına karşı çıkmalıdır”

 

İnanıyoruz ki, hayatı besleme çabası ulusal sınırları aşmıştır. İnanıyoruz ki, amacına zor kullanarak ulaşmaya çalışan savaş, tüm insanlığı içermesi gereken işbirliği ve iyi niyet oluşumunu sadece durdurmakla kalmamış, aynı zamanda bozmuştur.”

 

Bugün karşılaştığımız pek çok mesele üzerinde diğerleriyle eşit şekilde ve birlikte çalışmak, çözümün tepeden inme olarak dikte edilmesinden çok daha yavaş ve aksak bir yol olsa da görece iyi ve tatmin edici sonuçlar vermesi daha olası.

 

Jane Addams

 

Kadınlar başka kadınlardan güç ve ilham alırlar. Kadınlar Hayatlar Dizisinin varlık nedeni, bu. Dünyada yalnız olmadığını fark etmek, bir kadının gelişmesi ve güçlenmesinin en önemli bileşenidir. Tanıdık ya da “tuhaf”, acı çeken, acılarla baş edebilen, korkularının üzerine gidebilen, arzularını ortaya koyabilen kadınların varlıklarını bilmek, hikâyelerini dinlemek, güç ve ilham verir. Çünkü onların varlığı ile bizimki arasında bağlar vardır. Kız kardeşlik, bu bağın adıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blank