Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

PAYLAŞ
Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri
  • 7365
  • +
  • -

Yazımız 30 Nisan 2024 tarihinde güncellenmiştir.

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri…
Kadir Gecesi, İslam dinine göre, Kur’an-ı Kerim’in vahiy yoluyla İslam Peygamberi Hz.Muhammed (s.a.v) e gönderilmeye başlandığı gecedir. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kim faziletine inanarak ve mükâfâtını sadece Allah’tan ümid ederek Kadir Gecesini ihyâ ederse geçmiş günahları bağışlanır.” (Hadîs-i Şerîf, Müttefekun aleyh)

Ramazan ayının 27.gecesi ittifakla Kadir Gecesi olduğu söylenir. Bu sene Kadir gecesi 5 Nisan Cuma gecesi idrak edilecek.

Bizde bu gece ile ilgili şair ve yazarlarımızın sözleri ile Kadir Gecesi kutlama mesajlarından bir demet hazırladık.

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

1- Biz o (Kur’ân) ı Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Melekler ve Ruh (Cebrail ) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5- O gece, tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.    (Kadir Suresi Meali)

https://www.youtube.com/watch?v=cgcbtBibfX4

Gecelerin de bir imamı vardır. Gecelerin imamı, en büyük imam Kur’an’ı Kerim’ı kalbinde taşıyan Kadir Gecesi’dir.             Sezai Karakoç

 

İmkanların Bittigi Yerde İman Vardır, derdin ne kadar büyük olursa olsun, derdinden büyük ALLAH  vardır. Selam ve Dua ile Hayırlı Kandiller.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elveda Ramazan Sözleri

Mübarek Kadir Gecenizi kutlar, her şeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim. Kandiliniz mübarek olsun. 

 

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Gün vardır, bin yıldan uzun gelir bize, bir yıl vardır bir günden kısa gelir bize. Bire bin yazılan bu gecede dua edelim Rabbimiz’e! Hayırlı kandiller.

 

Bin aydan daha hayırlı olan Leyle-i Kadir geceniz mübarek olsun. Allah bu ulvi geceyi İslam aleminin inşirahına vesile kılsın.

 

 Ya Rabbi! Hayatımızı Kur’an ve Sünnet çizgisinde Hak dostluğu, takva, azimet ve ihsan şuuru çerçevesinde yaşat. (Amin) Kadir Gecemiz Mübarek Olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elveda Ramazan Resimli Sözleri

Ey genç! Bütün geceler kadir gecesi değildir ama, her gecenin kadir gecesi olması ihtimali yok değil!                               Mevlana Celaleddin-i Rumi

 

Kuranın nazil olduğu bin aydan daha hayırlı bu gecenin size ve ailenize bereket ve huzur getirmesini diliyorum. Geceniz mübarek olsun.

blank

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Allah’ım! Gecemizi bin aydan hayırlı kıldığın gibi; Ömrümüzüde bin ömürden hayırlı kıl. Bizi salihler zümresiyle haşreyle. (Amin) Kadir Geceniz Hayırlı Olsun!

 

 Kadir gecesi’nin sabahında, hepimizin günahlardan temizlenmiş, Allah’ın rahmetine mazhar olmuş kullardan olmamız duasıyla hayırlı kandiller.

 

Kâ’b el-Ahbâr (r.a) buyurur ki: “Ulu Allah beldeler içinde Mekke’yi, aylar içinde Ramazan’ı, günler içinde Cumayı ve geceler içinde Kadir Gecesi’ni üstün kılmıştır.”            İmam Gazali

 

 Ömrümüzün bir muhasebesini yapabilmek ve hayatımızı ‘helal ve haram’ sınırlarını gözeterek bir istikamet çizebilme ümidiyle, Kadir Gecemiz Mübarek Olsun.

 

Kuran’ın nazil olduğu bin aydan daha hayırlı bu gecenin size, ailenize ve bütün İslam alemine hayır bereket ve huzur getirmesini diliyor ve dua ediyorum Kadir geceniz mübarek olsun.

blank

“Kadir gecesi aydınlıktır, ne sıcak ne soğuktur. Bulutsuz, yağmursuz ve rüzgarsızdır. O gecede yıldız kayması da olmaz. Kadir gecesinin gündüzünün belirtisi olarak güneş parıltısız olarak doğar.”         Ahmet Bulut

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Resimli Kadir Gecesi Sözleri ve Mesajları

Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.

 

Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin, büyüsüne kapılmanız dileğiyle Nice kandiller.

 

Kur’an gelmeseydi kainat ve varlık her türlü yaradılış, sırrı çözülemez bir tılsım, bir büyü gibi kalırdı. O, yaradılış bilgisinin ders kitabı olarak bir Kadir Gecesi’nde indi. İşte Kadir Gecesi, kainata anlamını getiren gecedir.               Sezai Karakoç

blank

Bugün unuttuğum kişileri hatırladığım gün değil, çok sevdiğim kişileri dua ile andığım özel bir gündür. ‘Ben beni seven ümmetimi almadan cennete gitmem’ diyen bir Peygamberin (s.a.v) ümmeti olmanın hakkını verebilmek duası ile kandilimiz mübarek olsun.

İngilizce Kadir Gecesi Sözleri ve Mesajları

Laylatul Qadr Quotes, Wishes and Messages

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Rahmet, mağfiret ve arınma ayı olan Ramazan-ı şerifin son günlerine yaklaşırken, her yıl kadrimizi yüceltmek üzere gelen mübarek Kadir gecesine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz… Hayırlara vesile olması dileğiyle Kadir gecemiz kutlu olsun…

 

En ağır hastaların bile hafifledikleri, öteye geçen Mü’minlerin bir kuş hafifliğiyle geçtikleri, yoksul sofralarının gökten gelme bir bereketle birdenbire zenginleştiği bir gecedir Kadir Gecesi.         Sezai Karakoç

 

“Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.” (Hadis-i Şerif)

 

Hazret-i Âişe (r.a.) “Dedim ki, ‘Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?’ Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam;

“Allahümme inneke afüvvün tuhibbü’l-afve fa’fu annî

(Allah’ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin.’ buyurdu.”

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır . Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı Kadir Gecesinde bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın.

 

Ey gözlerden gizli, fakat gönüllere âşikar, Kadir Gecesi! Zamanın kalbinde en doğru ve şaşmaz bir saat gibi çınlayıp giderken, yurdumun üstüne, vahyin geçmez izini ve yıpranmaz eserini, ölmez sesini bir kere daha işle!

Pas tutmaz güneşi bir daha getir, ey Kadir Gecesi.                                                           Sezai Karakoç

 

Sırtında çok hoşuna giden gümüşü redingotu, başında kalıplı fesi, ay ışığında yakası pırıl pırıl parıldayan kolalı gömleğiyle babam, hemen dışarıya çıkmaya hazır, annemle şöyle konuşuyordu:

– Ne olacak hanım, camiye gidiyorum. Size söylemiştim ya, bu gece, Kadir Gecesi… Bakınız nasıl gürül gürül ezanlar okunuyor.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

 

blank

“Rabbena atina fid-Dünya haseneten ve fil-ahireti haseneten ve kına azabennar.”

(“Ey Rabbimiz! Bize dünyada bir güzellik ve ahirette de bir güzellik ver ve bizi ateş azabından koru!”)

 “Rabbenağfirli ve li valideyye ve lil mü’minine yevme yekumul hisab.”

(“Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni, ana-babamı ve müminleri bağışla!”)

 

Ramazan-ı Şerifte herbir harfin on değil, bin; ve Âyetü’l-Kürsî gibi âyetlerin her bir harfi binler; ve Ramazan-ı Şerifin Cumalarında daha ziyadedir. Ve Leyle-i Kadirde otuz bin hasene sayılır.

Evet, her bir harfi otuz bin bâki meyveler veren Kur’ân-ı Hakîm, öyle bir nuranî şecere-i tûbâ hükmüne geçiyor ki, milyonlarla o bâki meyveleri Ramazan-ı Şerifte mü’minlere kazandırır.

(Risale-i Nur/29.Mektup)

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirblank