Karantina ile İlgili Sözler

PAYLAŞ
Karantina ile İlgili Sözler
  • 1926
  • +
  • -

Yazımız 4 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Karantina ile İlgili Sözler…
Covid-19 Salgınıyla başa çıkmaya çalışan insanlık bugünlerde sürekli karantina kelimesini duymaya başladı. Bilgisayarlarımızda anti virüs programında gördüğümüz bu kelimeyi şimdi sosyal hayatta duymaya başladık. Karantina sözcüğü kırk sayısının Latincesi olan “quadraginta”dan türemiştir. Kökeni ise veba salgını sırasında bulaşmayı engellemek için Dubrovnik Limanı’na gelen gemilerin 40 gün boyunca izole edilmesidir. Sosyal izolasyon olarak da tabir edilen salgını durdurmak için kendini eve kapatma yani gönüllü karantinaya alma uygulaması tüm ülkelerde yapılmaya çalışılmakta.

Sadece hastalığı kapanların 14 gün bir hastaneye kapatılması değil, sağlıklı olan bireylerinde hastalığı kapmamak yada potansiyel taşıyıcı ise bulaştırmamak için kendini eve kapatarak karantinaya alması gerekmektedir.

Bu yazımızda karantina ile ilgili sözlerden ve mesajlardan bir derleme hazırladık.

Karantina ile İlgili Sözler

 

“Mikrobu gönüllü olarak yaymamayı deneyin.”Albert Camus

 

Salgının durması için sen dur.  Kendini izole et, evde kal. Gönüllü karantina yap.

Karantina ile İlgili Sözler

“Bazen karanlıkta kalmamız gerekiyor ki ışıklar yandığında aydınlığın ne demek olduğunu anlayabilelim…”(Beyza Alkoç) Güzel, mutlu günler için evden çıkma kendini karantinaya al.

 

Nasıl bir his biliyor musun?
Oda çok geniş, ama sığamıyorsun!
Bak kapı orda, ama çıkamıyorsun!
Pencere açık ama, nefes alamıyorsun!

Cemal Süreya

 

“Bir yerde tâûn (veba)’un bulunduğunu işitirseniz oraya gitmeyiniz. Bulunduğunuz yerde meydana gelmişse oradan da ayrılmayınız.” (Hz Muhammed) Peygamberin sözünü uygula kendini izole edip karantinaya  al.

 

Otur ki sandalye hatırlasın

Sandalye olduğunu.

Masa da unutur masalığını

Elini komasan üstüne.

Cahit Sıtkı Tarancı

 

Demek istediğim bu karantina 40 günde sürebilir, 40 hafta da kırk ay hatta kırk yıl da önemli olan bu kişilerin kapatıldıkları yerden dışarı çıkmamaları.  José Saramago

blank

Karantina günlerinde;

Burda güneş açmıyor,

Ümit kuşu uçmuyor;

Yol yok, kervan göçmüyor;

Dakikalar geçmiyor.

Hüseyin Nihal Atsız

 

Benim tek istediğimse on dört günü kitap okuyarak, hayal kurarak ve rahatsız edilmeden uyuyarak geçirmekti; telefon ve radyo olmadan on dört gün, doğruyu söylemek gerekirse kendimle baş başa kalacağım bir on dört gün.  Stefan Zweig

 

Şu geniş dünyaya sığmayan gönül
Şimdi bir odaya kapandı kaldı
Bir dakka bir yerde duramaz iken
Oturduğu yerden kalkamaz oldu
Aşık Veysel

 

Veba salgınının karantina günlerinde Newton, yer çekimi kavramını kaçtığı çiftlik evindeki elma ağacını gözlemleyerek kaleme almıştı.

Shakespeare ise Kral Lear, Makbet ve Kleopatra’yı bu dönemde yazdı.

Günlerinizi sosyal medyada çürütmeyin! Okuyun, düşünün, kendinizi keşfedin!

Haluk Bilginer

 

(Pastör)ün mikrobu keşfedişinden sonra insanların öğrendiği (karantina) 1300 yıl evvel Mevcudatın Nuru ve iç ve dış bütün bilgilerin sahibi tarafından vaz’ olunmuştu:

“Bir mıntıkada veba olduğunu duyacak olursanız oraya girmeyiniz; hastalık siz oradayken patlak verecek olursa aynı yerden çıkmayınız.”

Necip Fazıl Kısakürek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir