Kız Kulesi İle İlgili Sözler

Kız Kulesi İle İlgili Sözler

İstanbul şehrinin sembollerinden olan, adı efsanelere konu olmuş, aşkın ve sevdanın mekanı olsa da, boğazın ortasında yalnızlığın da simgesi olmuş Kız Kulesi ile ilgili sözlerden bir demet hazırladık.

 

 Denize düşmüş bir oyuncaktır kız kulesi. (Sunay Akın)

 

İstanbul Kız Kulesi’ne aşıkmış ama Kız Kulesi hep yalnızmış.

 

Yalnızlığım kız kulesi gibiydi, koca bir şehrin ortasında tek başına.

 

Bir yanıt veren olmadı bugüne kadar İnliyor Kız Kulesi (Erdem Bayazıt)

 

Bilirim ki Kız Kulesi doğum günü pastasıdır özgürlüğün. (Sunay Akın)

 

İstanbul’u özelleştiren, boğazı güzelleştiren, sevgilileri romantikleştiren Kız Kulesi.

Kız Kulesi çok mutluluklara şahit olmuştur,  çok ayrılıklara ev sahipliği yapmıştır.

 

Adamın konuşmadığı bir “Kız Kulesi ” kalmış,hala helalimi bekliyorum diyor. (Mehmet Yıldız)

 

Boğazın en yakıştığı yerinde gözlerini üzerimize dikmiş aşık bir kadındı kız kulesi. (Özlem Demirkan)

 

Kız kulesi ordadır işte, aşıklara konu olan, denizin ortasında sessiz gözyaşlarıyla yalnızlıktan saklanan.

 

Kız Kulesi bu aşka sen tanık ol, sana gelen aşıklara aşkımızı anlat, sakın onlara mutsuzluktan, yalnızlıktan bahsetme.

 

Sen her göreni kendine aşık edersin, sen kendinde aşk barındırırsın, sen aşkın, yalnızlığın simgesi Kız kulesisin.

 

Böylece Kız Kulesi mektuplar yazmaya başladı Galata’ya. Hiç gönderilmeyecek mektuplardı bunlar. (Eda Tezcan)

…Geliyor Boğaziçi’nden doğru/ Bir iskeleden kalkan vapurun sesi,/ Mavi sular üstünde yine/ Bembeyaz Kızkulesi (Ziya Osman Saba)

 

Sen akşamüstü güneşin batmaya yüz tuttuğu o romantik anların vazgeçilmezi, iki sevgilinin el ele tutuşup önünden geçmeden gidemediği mekansın Kız Kulesi.

 

Güneşin doğuşu bir başka, batışı bir başka, gecesi ayrı keder, gündüzü ayrı bir yer, sevgililerin vazgeçilmezi, gözyaşlarının sessiz adresi Kız Kulesi.

 

…Kız Kulesi Üsküdar’la bakışır/ Kubbe kubbe hilalinde gün ışır/ Dost ve düşman hep burada barışır/ Tarih tarih geziyorum İstanbul… (Yakup Kavas)

 

Kız Kulesi karşısında oturmak sahilde çay içmek, dostlarla muhabbet etmek, zamanın nasıl geçtiğini bir türlü anlayamamak, saat gecenin yarısı olmuş ama Kız Kulesi önü hala kalabalık.

 

İstanbul’daki Kız Kulesi ve Galata Kulesi evlenseydi bir sürü küçük kuleleri olurdu. İstanbul daha da güzelleşirdi. Beyazıt Kulesi de dede olurdu. (Mevlâna İdris Zengin)

 

İki sevgili için ayrılık çanları çaldığı vakit son vedayı yapmak için sözler boğaza düğümlenir de hiç konuşamazsın ya, sende İstanbul’un boğazındaki düğümsün Kız Kulesi.

 

İlk kez gitmiştik, Kız Kulesi’nde ” Beni ne kadar seviyorsun.” diye sordu, sustum, konuşamadım, dünyada sevgimi anlatacak kadar çay yoktu… (Hikmet Anıl Öztekin)

 

İstanbul deyince aklıma kuleler gelir, ne zaman birini çizsem öbürü kıskanır, ama şu kız kulesinin aklı olsa galata kulesine varır, bir sürü çocukları olur. (Bedri Rahmi Eyüpoğlu)

 

Güneşin son ışıkları minarelerin zirvelerinde kızılkırmızı oynaşıyordu. Birazdan mordan laciverde geçecekti gökyüzü. Kız kulesi koyu yeşil ortasında bir beyaz nokta.  (Mustafa Kutlu)

 

Kız Kulesi neler gördün sen; bir güzel prensese ecel oldun, balıkçılara iskemle, şarapçılara masa oldun, aşıklara samanlık, Ahmet Çelebi uçtu başından, Galata’ya sevdalandın, kaç gemi geçti önünden.

 

Bakma sen, Kızkulesi’nin aldırmaz tavırlarına.

 Her ne kadar ilgilenmiyormuş gibi de dursa,

 Aslında, onun da gönlü yok değildir hani Galata’da. (İbrahim Uğur Toprak)

 

56 metre yüksekliğinde olan ve 146 basamak çıkılan Galata kulesi , İstanbul’u kuşatan gökdelenler arasında boy fakiri olsa da Ceneviz ve Türk mimarisini karışımı kostümüyle Kız kulesinin kültürlü bir damat adayıdır. (Sunay Akın)

 

Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 arşındır. Yüzölçümü ise iki yüz adımdır, iki taraftan yerde kapısı vardır. (Evliya Çelebi)

 

Ben sıvaları dökülen galata kulesi, sen dalgalar arasında kız kulesi. Sırtını dönmüşsün bana, dalgalardan bahsediyorsun aramızdaki, oysa ben tüm dökülen sıvalarıma rağmen, yüzyıl sonra bile sana en yakın. Ben galata kulesi, sen kız kulesi.

 

Geceydi onu ilk gördüğümde saçlarını denize dökmüş, mağrur bir kadındı Kız Kulesi. Hüzündü aradığım yüzünde sevdaydı gördüğüm oysa anladım. Denizdi sevgilisi. Boğazın en yakıştığı yerinde gözlerini üzerimize dikmiş aşık bir kadındı kız kulesi. (Özlem Demirkan)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?