Kut’ül Amare Zaferi Sözleri ve Mesajları

Kut’ül Amare Zaferi Sözleri ve Mesajları


Bugün 29 Nisan. Bundan 104 yıl önce 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusu’nun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir. Kut’ül Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür. Bu kutlu zaferin komutanı olan Halil Paşaya ilerleyen yıllarda Kut soyadı verilmiştir.

Bizde bu kutlu zaferle ilgili söz ve mesajlardan bir demet hazırladık.

 

29 Nisan; Türk irfanının İngiliz aklına galebe çaldığı büyük zaferin yıl dönümü. Kutlu Olsun…

 

Halil Kut Paşa’nın Kut’ül-Amare’de İngiliz Ordusu’nu esir aldığını müjdeleyen telgrafı, 1916

 

Kut’ül Amare  Zaferi’nin 104. yıl dönümünü kutluyor, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.

 

Irak’ın Kut bölgesinde kazandığımız büyük zafer Kutül Amare’nin 104. yılında, tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

 

“Türk milletinin tarih sahnesinde elde ettiği en unutulmaz başarılardan biri olan  Kut’ül Amare  Zaferi’nin 104. yıl dönümünü tebrik ediyorum.

Destanlarla dolu şanlı tarihimizin en büyük zaferlerinden  Kut’ül Amare  Zaferi’nin 104. Yıl dönümünde, aziz şehitlerimizi ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum.

 

Şanlı tarihimizin en büyük zaferlerinden Kut’ül Amare Zaferi’nin 104. yıl dönümünde istiklal ve istikbalimiz için şehit ve gazi olan ecdadımızı hürmetle ve minnetle yâd ediyorum.

 

“Bana cehennemi mi yoksa Kutül Amare’yi mi tercih edersin deseler seve seve cehennemi tercih ederdim” – General Townshend(İngiliz komutan)

 

“İngiltere 104 yıl önce iki büyük tokat yedi Türklerden; 1) Çanakkale’de 2) Kut’ül Amare’de. İkisini de hiç unutmadılar.”  -İlber Ortaylı  Kût’ül-Amâre zaferimiz kutlu olsun!

 

Tarihimizde çok az bilinen 1. Dünya Savaşı’nın en önemli muharebelerinden biri olan Kut’ül Amare savaşı, zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde düşman kuvvetleri karşısında gösterilen özveri, kahramanlık ile yüksek sevk ve idarenin neticesinde gerçekleşen eşsiz bir zaferdir. Bu vesileyle 104. yılı kutlu olsun..

 

En zor zamanlarda ve imkansız denen şartlarda bayrağı yere düşürmeyen ve Çanakkale’den sonra yeni bir kahramanlık destanı yazan ecdadı, Kut’ül Amare  Zaferinin 104. yılında hayırla yâd ediyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

“Bugün Türklere şân, İngilizlere kara meydân…” diyerek komutasındaki askerleriyle İngiliz Ordusu’nu teslim alan Irak Cephesi Komutanı Halil Kut Paşa’yı ve aziz şehitlerimizi  Kutül Amare zaferinin 104.Yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

29 Nisan 1916’ da,Türk Ordusu ingilizleri büyük bir yenilgiye uğratmış ve sömürgeci emperyalistlere tarihi bir ders vermiştir. Türk Bayrağı’nın Kut-ül Amare surlarında dalgalanmasının 104.yılında Aziz Şehitlerimizi minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?