Kut’ül Amare Zaferi Sözleri ve Mesajları

Kut’ül Amare Zaferi Sözleri ve Mesajları

Bugün 29 Nisan. 2Bundan 103 yıl önce 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusu’nun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir. Kut’ül Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür. Bu kutlu zaferin komutanı olan Halila Paşaya ilerleyen yıllarda Kut soyadı verilmiştir.

Bizde bu kutlu zaferle ilgili söz ve mesajlardan bir demet hazırladık.

 

29 Nisan; Türk irfanının İngiliz aklına galebe çaldığı büyük zaferin yıl dönümü. Kutlu Olsun…

 

Halil Kut Paşa’nın Kut’ül-Amare’de İngiliz Ordusu’nu esir aldığını müjdeleyen telgrafı, 1916

 

Kut’ül Amare  Zaferi’nin 103. yıl dönümünü kutluyor, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.

 

Irak’ın Kut bölgesinde kazandığımız büyük zafer Kutül Amare’nin 103. yılında, tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

 

“Türk milletinin tarih sahnesinde elde ettiği en unutulmaz başarılardan biri olan  Kut’ül Amare  Zaferi’nin 103. yıl dönümünü tebrik ediyorum.

Destanlarla dolu şanlı tarihimizin en büyük zaferlerinden  Kut’ül Amare  Zaferi’nin 103. Yıl dönümünde, aziz şehitlerimizi ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum.

 

Şanlı tarihimizin en büyük zaferlerinden Kut’ül Amare Zaferi’nin 103. yıl dönümünde istiklal ve istikbalimiz için şehit ve gazi olan ecdadımızı hürmetle ve minnetle yâd ediyorum.

 

“Bana cehennemi mi yoksa Kutül Amare’yi mi tercih edersin deseler seve seve cehennemi tercih ederdim” – General Townshend(İngiliz komutan)

 

“İngiltere 101 yıl önce iki büyük tokat yedi Türklerden; 1) Çanakkale’de 2) Kut’ül Amare’de. İkisini de hiç unutmadılar.”  -İlber Ortaylı

Kût’ül-Amâre zaferimiz kutlu olsun!

 

Tarihimizde çok az bilinen 1. Dünya Savaşı’nın en önemli muhaberelerinden biri olan Kut’ül Amare savaşı, zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde düşman kuvvetleri karşısında gösterilen özveri, kahramanlık ile yüksek sevk ve idarenin neticesinde gerçekleşen eşsiz bir zaferdir. Bu vesileyle 103. yılı kutlu olsun..

 

En zor zamanlarda ve imkansız denen şartlarda bayrağı yere düşürmeyen ve Çanakkale’den sonra yeni bir kahramanlık destanı yazan ecdadı, Kut’ül Amare  Zaferinin 103. yılında hayırla yâd ediyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?