Lewis Carl Hamilton Sözleri

Lewis Carl Hamilton Sözleri


Formula 1’de yarışan ve dünya şampiyonu ilk siyâhi pilottur. 2006 yılında GP2 serisinde büyük başarı göstererek şampiyon olup ardından McLaren takımı’na transfer olmuştur.2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019 sezonlarında pilotlar şampiyonluğuna ulaştı. 174 cm boyundadır.

Formula 1’de İstanbul Park’ta düzenlenen Türkiye Grand Prix’sini müthiş geri dönüşe imza atan Lewis Hamilton kazandı. İngiliz pilot bu sonuçla 7. kez Dünya Şampiyonluğunu ilan ederek F1 efsanesi Michael Schumacher’in rekoruna ortak oldu.

Kendisi ile yapılan röportajlarındaki sözlerinden bir derleme hazırladık…

 

“İstanbul çok telaşlı bir şehir, herkes hareket halinde ve meşgul. Sanki hiç uyumayan bir şehir.  Newyork’a benziyor. Otelimden çıkıyorum çoğunlukla, çünkü herkes bir yerlere gidiyor. En çok sevdiğim şey Asya ve Avrupa arasındaki görüntü. Bu çok eşsiz birşey. Genellikle kız arkadaşımla deniz kenarına gidiyoruz. Orada yemek yiyoruz. Çok romantik bir şehir diyebilirim.”

 

İstanbul Formula 1 Yarışın ardından düzenlenen basın toplantısından

“Doğru yolda olduğumuzu biliyorduk ve elimizden gelenin en iyisini yaptık. Takım olarak işimiz bu. İleriye yönelik hamleler yapabilmek için iletişimimizi geliştirmeye devam ediyoruz.”

“Michael Schumacher’in şampiyonaları kazanmasını izlediğimi hatırlıyorum. Hayatım boyunca ben de bu kadar yüksek seviyeler için hayal kurdum ancak çok uzak gözüküyordu. Bu, hayallerimizin çok çok ötesinde.”

 

İstanbul’da 10 yıl önce kazanmıştım. Bu pistte sürüş yapmak inanılmaz. Burada tekrar bulunmak güzel. Yeni araçlarla İstanbul Park Pisti’ni deneyimlemek, özellikle de 8. virajı geçmek ilginç olacak.”.

Yedinci şampiyonluğu kazanmak tabii ki önemli ama mücadelemiz sadece bundan ibaret değil. Mücadele hep devam edecek, sadece sayılar değişiyor. Önemli olan insanlara, özellikle de bu sporu seven çocuklara bir mesaj iletebilmek. Hayal etmeliler ve hayallerini gerçekleştirebileceklerine dair girdikleri yolda inançlarını yitirmemeliler..

 

Yarış sonrası kendisine sorulan: “Artık size GOAT ‘Greatest of all time’ – tarihin en iyisi – diyebilir miyiz?” sorusuna verdiği cevap

““Ben hiçbir zaman kendimi en iyi olarak nitelendirmedim. Elbette yeteneklerimi ve neler yapabileceğimi, nerede durduğumu biliyorum. Babam 8 yaşımdan beri aynı şeyi söyler ‘piste çıktığında konuşmanı yap, kendini göster’ ve ben de öyle yapıyorum.”

“Aldığım sonuçlar, sonuçların ortaya çıkardığı gerçeklerle insanların aklında yer edinmek doğaldır ama Michael hala en çok yarış kazanan isim ve kabul etmeliyiz ki tarihin en iyisi hala o.”

“O sayıya ulaşmak için özel bir çabam yok. Elimden gelenin en iyisini yapacağım ama 91 yarış kazanmak gerçekten büyük bir olay. Birkaç yıl daha buradayım, umarım o sayıya yaklaşabilirim.”

 

F1 profilinde Süperman’in kahramanın olduğunu söylüyorsun. Senin için de F1’in Süperman’i diyebilir miyiz?

Aslında Süperman benim süper kahramanlar arasındaki favorim. Çocukluğumda Süperman olmayı hayal ederdim. Yeteneklerine hayrandım. Formula 1’in Süperman’i olmak olmak konusuna gelince, şu anda değilim ama üzerine çalışıyorum! Belki bir gün olabilirim.

 

“Bu, şampiyona açısından beni zorlayacak bir şeydi; ancak ben sözümün eriyim. Eğer Ferrari’leri geçemezsem pozisyonunu iade edeceğimi söylemiştim. Umarım dünya şampiyonluğunu bu üç puan nedeniyle kaybetmeyiz.”

“Yedi saniye gerilemek iyi bir şey değildi; fakat sırayı Verstappen’e kaybetmekten korkuyordum. Neyse ki öyle olmadı.”

“Telsiz bağlantısını kaybetmek iyi olmadı; ancak nihayetinde bağlantı tekrar sağlandı. Elimizden gelenin en iyisini yaptık.”

“Ferrari’nin neden yavaş olduğunu bilmiyorum. Lastiklerin yeterince dayanmayacağından endişelendiklerini düşünmüştüm. Öyle olsaydı sonradan hızlanabilirlerdi ama yapamadılar.”

“Tempom iyiydi; ancak Valtteri’nin arkasında sıkışıp kalmıştım ve Ferrari’leri yakalayacak hıza sahip olduğumu takımıma bildiremedim. Kaç tur gerideydim bilmiyordum; ancak lastiklerim bayağı aşınmıştı.”

“Geçişi yaptıktan sonra ise elimden gelen her şeyi yaptım.”

Macaristan’da beş yarış zaferi gördün. Hungaroring’i senin için bu kadar özel yapan şey ne?

Bu ülkeyi ve pisti seviyorum. Burada olmak beni mutlu ediyor ve bu da performansıma olumlu yansıyor diyebilirim. Budapeşte’de yaşayabilirim bile. Dünyadaki favori üç kentimden biri…

Diğer kentler hangileri?

Tokyo ve tabii ki Londra… Ama Budapeşte’nin romantizmine hayranım. Dün gece biraz dolaşma fırsatım oldu. Köprüler gerçekten etkileyiciydi. Pist de fantastik. Eski bir pist ve özellikle yenilenmiyor. Bu klasik havası çok hoş. Eski bir bina gibi. Karakteri ve tarihi var. Benim sürüş stilime uygun. Tribünlerin müthiş desteğiyle sonuç iyi oluyor.

Kentler demişken İstanbul’u ve Türkiye Grand Prix’sini sormanın zamanı geldi. İstanbul’un yarış takviminde olmasına ne diyorsun? 2010’da kazanmıştın ve sanırım güzel anıların var.

İstanbul’un takvimde olmaması bence utanç verici bir durum. Yeni pistler içinde en iyi pist olduğunu söyleyebilirim. Sürüş keyfi yüksek, kaliteli bir pist. Efsanevi 8. virajı hala hatırlıyorum. Hepimizi heyecanlandıran bir pistti. Ayrıca Avrupa’da Boğaz kıyısında kalıp, Asya’da yarışma fikri de havalıydı. Otelden manzaramız unutulmazdı. Kesinlikle F1’in İstanbul’a dönmesini isterim.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?