Lula da Silva Sözleri

PAYLAŞ
Lula da Silva Sözleri
  • 0
  • 374
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 8 Kasım 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Lula da Silva Sözleri…
Lula da Silva  tam adıyla Luiz Inácio Lula da Silva (27 Ekim 1945, Caetés) veya tanınan kısa adıyla Lula, Brezilyalı siyasetçidir. — Pernambuco eyaletinin Caetés kentinde doğdu. 1952’den itibaren São Paulo’da büyüdü. Sekiz çocuklu Aristides Inácio da Silva ve Eurídice Ferreira de Mello çiftinin yedinci çocuğuydu. Yoksulluktan dolayı okula çok az gidebildi ve 12 yaşından itibaren ayakkabı boyacılığı, postacılık, çamaşırhane işçiliği gibi çeşitli işlerde çalıştı. Çalışma hayatını birçok yerde geçiren Lula, 19 yaşında bir fabrikada çalışırken sol elinin serçe parmağını kaybetti. Yaşadığı bu kaza, Lula’nın işçi sendikalarına karşı ilgisini arttırdı. Bu deneyiminin ardından birçok sendikaya katıldı ve faaliyetlerde aktif olarak rol aldı.

2002’de Brezilya Devlet Başkanı seçildi. 1 Ocak 2003 tarihinde devlet başkanlığı görevini devraldı. Brezilya İşçi Partisi’nin (Partido dos Trabalhadores, PT) kurucu üyesidir. Portekizcede Kalamar anlamına gelen “Lula” takma adını daha sonradan resmi adına dahil etti. Görevini Ekim 2010’da devlet başkanlığı seçimlerinde yerini aday gösterdiği halefi Dilma Rousseff’a devretti.

1974’ten bu yana Marisa Letícia ile evlidir ve beş çocuk sahibidir.

Ekim 2022 tarihinde tekrar Brezilya Cumhurbaşkanı seçilen Lula da Silva’nın sözlerinden bir derleme hazırladık…

Lula da Silva Sözleri

“Kim hata yaparsa bedelini öder, bundan emin olabilirsiniz” 

 

Brezilya’da fakir bir adam hırsızlık yapınca hapse giriyor. Zengin bir adam hırsızlık yaptığında bakan olur.

 

Bir savaş belki tek başına kazanılabilir. Ancak barış – kalıcı barış – herkesin desteği olmadan sağlanamaz

 

“Bıraktığım yerden, ulaştığım yere, her zaman Tanrı’nın bana karşı çok cömert olduğunu düşündüm.

Lula da Silva Sözleri

“Birbirine zıt iki ülke planını karşı karşıya getiren bir seçimdi ve bugünün tek ve büyük bir kazananı var, Brezilya halkı.”

 

“Başta Amazon yağmur ormanlarını korumak üzere, Brezilya, iklim kriziyle mücadelede liderlik rolünü sürdürmeye hazır.”

 

“1 Ocak 2023’ten itibaren sadece bana oy verenleri değil, 215 milyon Brezilyalıyı yöneteceğim. İki Brezilya yok. Biz tek ülke, tek bir halk ve büyük bir milletiz.”

 

“215 milyon Brezilyalının hayatını etkileyen büyük siyasi kararlar, gizlice, gecenin karanlığında değil, toplumla kapsamlı bir diyalogdan kurulduktan sonra alınacak.”

 

“Bu ülkenin barışa ve birliğe ihtiyacı var. Halk artık savaşmak istemiyor. Asla kullanılmaması gereken silahları bırakmanın zamanı geldi. Silahlar öldürür ve biz hayatı seçiyoruz.” 

 

“Brezilya halkı bugün, hayatlarını kimin yöneteceğini seçme hakkını kullanmaktan daha fazlasını istediğini gösterdi, halk devlet kararlarında aktif rol almak istiyor.”

“Brezilya halkı iyi bir iş, her zaman enflasyonun üzerinde bir maaş, kaliteli bir halk sağlığı ve eğitime sahip olmak istiyor. Silah yerine kitap istiyor. Brezilya halkı umudunu yeniden kazanmak istiyor.”

 

“Ülkeyi tüm boyutlarıyla yeniden inşa etmek gerekiyor. Siyasette, ekonomide, kamu yönetiminde, kurumsal uyumda, uluslararası ilişkilerde ve en çok da halkın ihtiyaç sahibi kesimiyle ilgilenmekte.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Giorgia Meloni Sözleri

Görev süremin sonunda tüm Brezilyalılar kahvaltı, öğle ve akşam yemeği yeme olanağına sahip olursa, hayatımın misyonunu yerine getirmiş olacağım.

 

Brezilya kendini yeniden keşfetti ve bu yeniden keşif, halkının coşkusunda ve önümüzde uzanan büyük sorunlarla yüzleşmek için harekete geçme arzularında ifade ediliyor.

 

“En acil halletmemiz gereken şey açlığı sona erdirmek. Bu ülkede milyonlarca erkek, kadın ve çocuğun yiyecek hiçbir şeyinin olmamasını veya ihtiyaçlarından daha az tüketmelerini normal kabul edemeyiz.”

Lula da Silva Quotes

“Bazen, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin televizyonda konuşmasını ve Avrupalılar tarafından ayakta alkışlanmasını izliyorum. Ancak Zelenski, Ukrayna-Rusya savaşından en az Putin kadar sorumlu. Çünkü savaşta tek bir suçlu yok”

 

“Gezegenimize, hepimizin özel ilgi göstermesi gerekiyor. Ormanımıza, faunamıza, suyumuza bakmamız gerekiyor ama hepsinden önemlisi insanlarımıza bakmamız gerekiyor. Çünkü onlar mücadele ediyorlar, ihtiyaçları var ve onurlu bir şekilde yaşamaları gerekiyor.”

“Bu ne benim, ne İşçi Partisi’nin ne de seçim kampanyasında beni destekleyen partilerin zaferidir. Bu, demokrasinin zafere ulaşması için siyasi partilerin, kişisel çıkarların ve ideolojilerin üzerinde kurulmuş muazzam bir demokratik hareketin zaferidir.”

 

“Brezilya siyasetinde bir diriliş süreci yaşadığımı düşünüyorum. Beni diri diri gömmeye çalıştılar ama şimdi ülkeyi yönetmek için buradayım. Çok zor bir durumun içindeyiz ama eminim ki halkın yardımıyla bir çıkış yolu bulacağız ve barışı yeniden tesis edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir