Mart Sözleri

Mart Sözleri

Bahar mevsiminin ilk ayıda olsa kış mevsimi gibi insanı donduran dert ayı Marta geldik. Atalarımızın bu ay için söylediği deyim ve atasözlerinden bir demet sunuyoruz.

 

Mart havası gibi: Günü gününe uymayan, huyu sürekli değişebilir (kimse).

 

Mart havası gibi:Kararsız, huysuz (kimse)

 

Mart çıkmadıkça dert çıkmaz:“Kış hastalıkları, mart sona ermedikçe bitmez” anlamında kullanılan bir söz

 

Mart martladı, tavuk yumurtladı: Mart geldiğinde tavuklar yumurtlamaya başlar.

 

Martta sürmez, eylülde ekmezsen sabanı bırak: Çiftçilikle ilgili işleri vaktinde görmeyen kişi çiftçiliği bırakmalıdır.

 

Mart ayı dert ayı: “Mart ayında havalar sık sık değiştiği için insan kendisini koruyamaz ve hasta olur” anlamında kullanılan bir söz

 

Mart içeri, pire dışarı: Tedirgin edici biri geldiğinde  öteki tedirgin edici gitmek ister.

 

Mart kuruluk, nisan yağmurluk: Herkes, ortam ve koşulların işine uygun olmasını bekler veya ister.

 

Martta tezek kuruya, nisanda seller yürüye: Herkes, ortam ve koşulların işine uygun olmasını bekler veya ister.

 

Martta yağmasın, nisanda dinmesin: Martta yağmur yağması ekinde çok zarar getirir, nisanda yağarsa çiftçinin yüzü güler.

 

Martta yağmaz, nisanda dinmezse sabanlar altın olur: Kara kışta karlar, martta yağmaz, nisanda durmazsa değme çiftçinin keyfine.

 

Mart ayı dert ayı: Kışla ilgili sorunların son aşamasına vardığı ay mart ayıdır. Mart ayı türlü vergilerin ödeme zamanı olması nedeniyle, getirdiği sıkıntılar açısından yurttaşlar arasında bu biçimde dile getirilir.

 

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır:  Mart ayındaki şiddetli soğuklarda insanlar ellerine geçen her şeyi yakmak zorunda kalırlar. Mart ayının çok soğuk geçtiğini anlatır.

 

İstanbul’un meşhur Mart 1987 Kar Fırtınası

 

Mart yağar, nisan övünür; nisan yağar, insan övünür: Martta yağmur yağar, nisan kurak geçerse nisan ayında ekinler yine gelişmeye başlar. Ama en iyisi, çiftçinin yüzünü güldüren yağmurun nisanda yağmasıdır.

 

Mart dokuzunda çıra yak, bağ buda: “Mart ayının dokuzunda bağların kesinlikle budanması gerekir, bu iş gündüz yetiştirilemezse gece çıra ışığında yapılmaya değecek kadar önemlidir” anlamında kullanılan bir söz

 

Kara kışta karlar, martta yağmaz, nisanda durmazsa değme çiftçinin keyfine:Kara kışta kar yağar, martta yağış olmaz, nisanda da çok yağmur yağarsa o yıl bol ürün alınır; çiftçinin yüzü güler.

 

Mart dokuzunda çıra yak, bağ buda: Eski takvime göre martın dokuzu (yeni takvime göre martın yirmi ikisi) olunca gece ışık yakma pahasına bağ budama işinin savsaklanmadan yapılması gerekir.  Bu iş gündüz yetiştirilemezse gece çıra ışığında yapılmaya değecek kadar önemlidir” anlamında kullanılan bir söz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?