Meteor ile İlgili Sözler

PAYLAŞ
Meteor ile İlgili Sözler

Yazımız 11 Eylül 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Meteor ile İlgili Sözler

Başımıza  meteor mu düşecek, sokakları  atlar  mı basacak belli diyil.

Leyla ile Mecnun, Burak Aksak

Meteor ile İlgili Sözler

Mantıksız bir düşünce, mantıklı düşünce alanına bir meteor gibi küstahça dalıyordu.

Mahşer, Stephen King

 

Görkemimin zirvesinden hızla düşüşe geçtim.

Gece düşen parlak bir meteor gibiyim

Artık beni kimse görmeyecek.

William Shakespeare

Meteor ile İlgili Sözler

22 Ağustos 1888’de, o dönem Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yer alan Irak’ın Süleymaniye bölgesine düşen bir meteor nedeniyle bir kişinin öldüğüne dair raporların bulunduğu açıklandı.

Popular Science Türkiye Dergisi

 

Biliriz ki, rahmi toprak olan dünyanın sonu toprak yüzünden gelecektir. Ne bir filizkıran ne de meteor, ancak insanın kibri toprağı bitirecek güçtedir. Toprak, içinde ve üstündeki tüm canlılarla yok olacaksa, müsebbibi öz evladı insandır.

Toprak, Buket Uzuner

“Yıldızlarla bezeli gökyüzü uçsuz bucaksızdı. Arada sırada bir meteor ortaya çıkıyor, tıpkı bu yıldızlardan birinin gök kubbeden kopup gecenin karanlığında karşıdan karşıya geçmesine benziyordu; sonra karanlıkta aşağılara, vadilere, tepelere ya da uzaklardaki suya düşüyor, tıpkı yaşamlarımızın, bilinmeyen kaderlerimizin uçurumuna sürüklenmesi gibi kör bir güç tarafından sürükleniyordu.”

Kuş Kapanı ve Dönüşüm, Stefan Zweig

 

Dinozorların ortadan kalkmasıyla neticelenen 65 milyon yıl öncesi afetinin bir afet olarak anlaşılabilmesi, ancak bu afetin nedeni olduğu sanılan meteor çarpması olaylarının 20. yüzyılın ikinci yansında jeologlarca ayın ve diğer gök cisimlerinin incelenmeye başlaması sonucu mümkün olabilmiştir.

Bilgiyle Sohbet, Celal Şengör

Perseid Göktaşı Yağmuru

Senden önce hayatım tıpkı aysız bir gece gibiydi. Çok karanlık; ama yıldızlar vardı, sebepler… Ve sen, gökyüzüme bir meteor gibi girdin. Parlaklık vardı, güzellik. Sen gittiğinde ve meteor ufka düştüğünde, her şey simsiyah oldu. Hiçbir şey değişmedi ama gözlerim ışık yüzünden kör olmuştu. Yıldızları da göremiyordum. Ve artık hiçbir şeyin anlamı yoktu.

Yeniay, Stephenie Meyer

 

Göğün açık olduğu çoğu gece başınızı kaldırıp sabırla gözlerseniz, üzerinizde kısacık bir süre parıldayan bir meteor görürsünüz. Bazı geceler de meteor yağmuruna rastlarsınız. Bu geceler yılın hep aynı günlerindedir. Bu gecelerde doğal bir havai fişek gösterisi vardır: Cennet eğlencesi. Bu meteorlar küçücük tanelerden, hardal tohumundan daha küçük tanelerden oluşur. Düşenler yıldız değil, meteorlardır

Kozmos – Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan

Meteor Krateri Arizona

İlk bir milyar yıl boyunca, Güneş sistemindeki meteor bombardımanı bugünkünden çok daha yoğundu. O zamandan bu yana bu daha ağır bir tempoda sürüyor. Yerküre, Ay ya da güneş sistemindeki herhangi bir cisim kadar bombardımana uğradı. Ama jeolojik etkinlikler ve atmosferin aşındırması, yara izlerini çabucak siliyor. Yeryüzünde yaklaşık beş yüz büyük krater tespit edilmiştir ve her yıl yenileri keşfedilmektedir.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif

 

Meteorların oluşmasına yol açanlar, yıldızlar

değildir. Aslında meteor uzayda değil, atmosferde -yerden 75 km ile 100 km arası yükseklikte- gerçekleşen bir ışık olayıdır. Her gün Dünya’ya yüz tonun üzerinde uzay tozu

ve minik göktaşı “dökülür”. Bunların, çapı 10 m’ye kadar olanlarına meteoroit denir. Meteoroitler, asteroit ya da kuyrukluyıldızlardan kopan parçalardır. Bunların arasında birkaç milimetre ile birkaç santimetre çapında olanlar, saatte 10.000 km ile 70.000 km arasında bir hızla atmosfere

girip renkli ve çok parlak ışıklar çıkararak “yanar” ve buharlaşırlar. Atmosferin bir parçası olurlar. Geceleri “yıldız kayması” olarak gördüklerimiz, işte bu parlamalardır.

50 Soruda Evren, Çağlar Sunay

 

Eski kuyruklu yıldızlar Güneş’in yanından geçe geçe ısınıp parçalanır, buharlaşır ve zerreciklere ayrılırlar. Bu parçalar kuyruklu yıldız yörüngesini doldururcasına yayılırlar. O yörüngenin yerküre yörüngesiyle kesiştiği yerde meteor yağmuru vardır. Akın eden meteorların bir bölümü hep yerküre yörüngesinin aynı bölgesinde olduğundan meteor yağmuru her yılın aynı günün» de görülür. 30 Haziran 1908 Beta Taurus meteor yağmuru olduğu tarihtir. Bu meteor yağmuru, Encke Kuyruklu yıldızı yörüngesinden ötürü meydana gelmişti. Tunguska Olayı’na Encke Kornetinden gelme bir parçanın neden olduğu kabul edilebilir. Bu pırıl pırıl ve zararsız meteor yağmurunu oluşturan küçücük parçacıklardan daha büyükçe bir parçaydı

Kozmos – Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan

 

“Aaahhhhh, ukala odun, hanzo, hödük… İnşallah o las­tikler patlar, araba da senin üstüne düşer, sen de yere yapı­şırsın! Sonra da seni hiçbir güç oradan kazıyamaz! İnşallah!

Allah’ım sen dualarımı kabul et … Yok bu mantıksız diyorsan o zaman gökten bir meteor düşür başına bu herifin… Ya da, ya da bir ayı çıksın ve, ‘Vay efendim, sen benden daha ayı nasıl olursun,’ desin ve gurur meselesi yapsın, bu adamı bir güzel yesin … Evet evet, bunu sevdim …”

Yüzüne düşen gölgeyle gökyüzüne diktiği gözleri indire­rek karşısındaki adama baktı. Adam sanki denizin üstünde yürüyen bir ejderha görmüş gibiydi. Hayran mı kalsın, kork­sun mu, bilemiyormuş gibi…

Deli Divane, Nehir Erdem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir