Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

PAYLAŞ
Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

Yazımız 31 Aralık 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları…
Rum ve Yunanların, Kıbrıs Türklerine karşı 21 Aralık 1963’te başlattıkları ve tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen silahlı saldırıların yıldönümünde, Kıbrıs Türk halkının ortaya koyduğu varoluş mücadelesi ve bu şanlı direniş sırasında şehit düşenler anılıyor.

Bu acı gün ile ilgili mesajlardan bir derleme hazırladık…

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

Kanlı Noel’de yaşamını yitiren Kıbrıs Türklerini saygıyla anıyoruz.

 

“Şehitlerin önünde bir kez daha saygıyla eğilir, ruhlarının şad olmasını dileriz.”

 

Aziz şehitleri ve onların kutsal mücadelelerini minnet ve şükranla hatırlayacağız.”

 

“Türk halkının özgürlüğü için canını veren şehitlerimizi rahmetle, aramızda olan gazilerimizi şükranla anıyoruz”

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

Bu cennet vatanımız için toprağa düşmüş bütün şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet diler, gazilerimize de huzur ve sağlık dileriz.”

 

“21 Aralık 1963’te başlayan acı ve gözyaşı dolu olayların yıldönümünü büyük bir üzüntüyle hatırlıyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve dualarla yad ediyoruz

 

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftasında aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz, Allah şahadetlerini kabul eylesin.

 

Tarihe Kanlı Noel olarak geçen, Rum terör örgütü EOKA tarafından masum Kıbrıs Türküne yönelik saldırıların başlangıcının 60. yıldönümünde, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

21-26 Aralık 1963 tarihleri arasında Kıbrıs’da, Rumlar tarafından yapılan katliamlarda, hayatlarını kaybeden 364 Kıbrıs Türk’ü soydaşımızı rahmetle yâd ediyoruz. Ruhları şâd olsun.

 

21 Aralık 1963’de halkımıza karşı başlatılan, Rum-Yunan soykırımına karşı vermiş olduğumuz mücadelenin yıl dönümünde, tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum”

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

“60 yıldır yaşadığımız huzur ve barışın gerçekleşmesi için canlarını feda eden, savaşın değil barışın simgesi olan şehitlerimizi,  Milli Mücadele ve Şehitler Haftası’nda rahmet ve minnetle yâd ediyoruz” 

 

İçinde bulunduğumuz bu hafta münasebeti ile canı pahasına toplumsal direniş gösteren komutanlarımıza, silah arkadaşlarımıza ve kahraman halkımıza onurlu mücadeleleri için minnet ve saygılarımızı sunarız.

 

Beyaz renkten al bir renge bulanmış bir küvet.

Üç masum çocuk ve bir anne.

Çocukları can verirken kucağından ayırmayan bir anne.

Tarih sayfalarına ‘Kanlı Noel’ olarak geçen

Rum vahşetinin yaşandığı tarih

24 Aralık 1963

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

“Kıbrıs Türkü, baskılara karşı dik durarak; özgürlüğüne, milli kimliğine, mukaddesatına yönelik saldırılara karşı bütün gücüyle direnerek, ezan sesinin semalarda ebedi yankılanması için canı pahasına mücadele vererek bugünlere gelmiş ve  aynı şuurla tarihi yolculuğuna devam etmektedir”

 

Aziz şehitlerimizin Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde canlarını feda ederek gösterdikleri özveri ve azim, bugünlere ulaşmamızın başlıca dayanağı olmuştur. Onların vatan ve millet sevgisi, kırılmaz cesaretleri ve yılmaz kararlılıkları olmasaydı bugünlere gelinemeyeceğinin bilinci içerisindeyiz.

 

Bugün bayrağımız ve devletimiz çatısı altında egemen ve bağımsız bir şekilde yaşıyorsak, bu 21 Aralık 1963 yılında Rumların Enosis hayaliyle gerçekleştirdiği vahşi saldırılara karşı duran ve 11 yıl sürecek şanlı direniş ateşini yakan şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir.”

 

“Kıbrıs Türk halkı zor günlerden geçerek bu günlere geldi. Bir daha yaşanmasını asla istemediğimiz saldırılar, acılar yaşadık. Kıbrıs Türkü’nün 21-25 Aralık 1963 Kanlı Noel’inde Rum saldırılarına karşı Kıbrıs’ın dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en onurlu, kahramanca direnişlerinden biridir” 

 

“Kıbrıs Türkü özgürlüğe giden yolda çok bedeller ödemiştir. Bugün özgürce ve bağımsız yaşadığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde huzur içinde yaşıyor olmamızın mimarı, hiç şüphe yok ki bu vatan uğruna can veren şehitlerimizdir. Yaşadığımız o acı günler toplumsal hafızamıza kazınmış ve varoluş mücadelemizin mihenk taşını oluşturmuştur. Şehitlerin önünde bir kez daha saygıyla eğilir, ruhlarının şad olmasını dileriz.”

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

“Bağımsızlık ve özgürlük yolunda geçmişte tüm dünyaya göstermiş olduğumuz bu kararlılıktan güç alarak bugün de mücadelemize devam etmekteyiz. Anavatanımızdan aldığımız güçle, dün olduğu gibi bugün de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini sabırla ve kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. Bu anlamlı günde mücadelemizin kahramanları olan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.”

 

21 Aralık 1963 Milli Mücadele ve Şehitler Haftası dolayısıyla, Kıbrıs Türk Halkı üzerinde derin izler bırakan tarihte kara bir leke olarak yerini alan bu soykırım hareketinin bir daha asla yaşanmaması temennisiyle, vatan, millet sevgisiyle büyük bir cesaret ve fedakârlık göstererek Kıbrıs Türkleri’nin toplumsal varoluş mücadelesi uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor,  bu uğurda hizmet veren tüm kahramanlarımızın huzurlarında bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.”

 

“Tarihe Kanlı Noel ismiyle geçen 21 Aralık 1963 saldırıları ve sonrası, sayısız masum Kıbrıs Türk’ünün katledildiği, birçok Türk köyünün yakılıp yıkıldığı, binlercesinin göçe zorlandığı ve 1974 yılına kadar  Kıbrıs Türk halkının insanlık dışı yaşama mahkûm edildiği yadsınamaz bir gerçektir…
Eğer ki huzur ve barış içerisinde yaşam hakkı elde etmişsek bunu Kıbrıs Türk mücahidinin direnişi ve Türkiye’nin garantör devlet olarak müdahale hakkını kullanmasına borçluyuz. Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin gerçek kahramanları Şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyoruz…”

 

Kıbrıs tarihine “Kanlı Noel” olarak geçen 21 Aralık saldırıları sırasında şehit olan Kıbrıs Türkleri, Türk dünyasında derin yaralar ve acılar bırakmıştır.
Kanlı Noel saldırıları sırasında on binlerce insanımız göçe zorlanmış, 103 köy yakılıp yıkılmış ve 11 yıl süreyle halkımız göçmen duruma düşürülerek baskı altında insanlık dışı bir yaşama mahkum edilmiştir.
Bu efsanevi direnişte hayatını kaybeden şehitlerimizi minnet ve şükranla anarken, Kıbrıs Türk Halkı tek yumruk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiş, verilen mücadeleyi devlet kurarak taçlandırmıştır.
21 Aralık 1963 Milli Mücadele ve Şehitler haftası münasebetiyle, yaşanan bu katliam sonucunda can veren aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz.

Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Mesajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirblank