Paul Dirac Sözleri

Paul Dirac Sözleri

Bugün ünlü fizikçi Paul Dirac’ın doğum günü. Tam adı Paul Adrien Maurice Dirac olan bu dahi kişi, Einstein tarafından söylenen  “dahilikle delilik arasındaki ince çizgi ” lafının muhatabıdır.

“Atom teorisinin yeni ve üretken biçimlerinin keşfi” nedeniyle 1933 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü¨ alan İngiliz fizikçi, çok konuşmayan hatta asosyal bir insan olarak bilinir. O kadar az konuşur ki talebeleri bunu espri şeklinde : 1 dirac = saatte ortalama bir kelime şeklinde ifade ederler.

 Kuantum mekaniğinin köşe taşlarından olan bu dahinin az sözlerinden bir demet sunuyoruz.

 

Tanrı kesinlikle büyük bir matematikçidir

 

Sanat bendir, bilim bizdir.Paul Dirac, Graham Farmelo

Tanrı dünyayı yaratırken, harika bir matematik kullandı.

(God used beautiful mathematics in creating the world.)

 

Fizik kanunlari matematiksel guzellige ve sadelige sahip olmalidir.

(Physical laws should have mathematical beauty and simplicity)

 

Matematiksel güzelliği olan bir teorinin, bazı deneysel verilere uyan çirkin bir teoriden doğru olma olasılığı daha yüksektir. /

blank

Bilim daha önce kimsenin bilmediği bir şeyi, herkes tarafından anlaşılabilecek bir şekilde anlatmaya uğraşır. şiir bunun tam tersidir.

 

 İyi bir teori olarak kabul ettiğimiz kuantum teorisinde sonsuzlukları ihmal ediyor olmamız beni çok rahatsız ediyor. Bu mantıklı değil. Mantıken matematikte bir değeri çok küçük olduğu için ihmal edersiniz, sonsuz büyüklükte olduğu ve onu istemediğimiz için değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank