Pi Günü Sözleri ve Mesajları

Pi Günü Sözleri ve Mesajları


Pi Günü, ünlü matematik sabiti π sayısının anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart tarihinin saat 1.59 itibariyle kutlanmaktadır. Pi sayısı virgülden sonra trilyonlarca basamağı olan özel bir sayı. En bilinen kısa hali 3.14 dür. Bunun bir uzun hali 3,14159 dur. Amerikan tarih formatında ay önce geldiği için 3.14 yani Martın 14. Günü ve saat 01.59 da pi günü kutlamaları başlamaktadır.

Daha önce Pi Günü olarak kutlanan 14 Mart, 26 Kasım 2019’da düzenlenen UNESCO’nun 40’ıncı Genel Konferansı’nda “Dünya Matematik Günü” ilan edilmiştir.

14 Mart 2021 tarihinde kutlanacak ikinci Dünya Matematik Günü’nün teması “Daha iyi bir Dünya için Matematik”. Tüm dünyanın COVID-19 salgınıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda, Matematik, virüsün yayılmasını anlamamıza, izlememize ve kontrol etmemize yardımcı olacak modeller ve araçlar sağlıyor.

Pi günü veya yeni adıyla Matematik günü ile ile ilgili söz ve mesajlardan bir demet hazırladık.

Dünya Pi Günü Kutlu Olsun

 

14 Mart Dünya Matematik Günü kutlu olsun!

 

Bugün Pİ’yi yuvarlak 3 almak yasak. Dünya Pi Günümüz kutlu olsun.

 

Matematikte en ünlü sayı Л (pi) dir. Doğadaki tüm sabitlerin şahıdır. Eğer sayı Oscar’ları olsaydı, ödülü her sene Л alırdı.

Tony Crilly

 

π sembolü Latincede çevre anlamına gelen περίμετρον (perimetier) kelimesinin ilk harfidir.

Bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel sayı günümüz kutlu mutlu olsun.

 

“Pi sayısı, tamamen rastlantısal olmakla mükemmel bir düzen arasında olmanın inanılmaz bir çekiciliğine sahip.” (Steven Strogatz) Dünya Pi Günü Kutlu Olsun.

 

Seni yeniden sevebileceğim günü sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Ama şimdi sıra bende değil.

O ayrıcalık bir başkasına ait.

Seni pi sayısı kadar seviyorum.

Karen Marie Moning

 

“Bir dairenin çevresinin çapına olan oranı, pi sayısı. Bunu çok iyi bilirsin kuşkusuz, ve pi’nin sonunun olmadığını da bilirsin. Evrende, ne kadar akıllı olursa olsun, pi sayısını son rakamına kadar hesaplayacak bir varlık yoktur. Sonsuz bir sayı dizisi yani.” Carl Sagan

Aceleyle bunları kaydedip, müzik ve matematik konusunu araştırmaya başladım. Bu konuda da bir bilgi sağanağına tutuldum. Fibonacci Dizisi ve müzik, pi sayısı ve müzik gibi maddeleri de okunacaklar sırasına yerleştirdim. Demek Scurla gerçekti ve müzikle çeşitli şifreler oluşturulabilirdi.  Zülfü Livaneli

 

 “Evrendeki her şey, biz de dahil atomlardan oluşuyoruz. Yani bir çekirdek etrafında dönen elektronlardan. Atomlarda gördüğümüz bu dönme hareketi, dünyada, galaksimizde, evrenin diğer her yerinde var. O halde dönmek mutlak bir gerçekliktir ve ben Pi sayısını düşündüğümde hayatımı bu hakikate uygun olarak yaşayabileceğime inanıyorum.”

(Akira Haraguchi- Pi sayısının 100.000 basamaktan fazlasını ezberinden sayabilen kişi-)

 

“Daire evrenin bir amaçla yapıldığını söylüyordu. Hangi galakside olursan ol, bir dairenin çevresini çapıyla böler de yeteri kadar hassasiyetle ölçersen bir mucizeyle karşılaşırsın — desimal noktanın kilometrelerce ötesine çizilmiş yeni bir daire. Daha ilerde daha dolu mesajlar olacaktı. Neye benzediğin, neden yapıldığın ya da nereden geldiğin önemli değildi. Bu evrende yaşıyorsan ve matematik için az bir yeteneğin varsa er geç bulacaktın bunu. O buradaydı şimdiden. Her şeyin içindeydi. Onu bulmak için gezegeninden uzaklaşmana gerek yoktu. Uzayın dokusunda ve maddenin içinde, büyük bir sanat eserinde olduğu gibi, küçük harflerle ressamın imzası vardır. “ (Carl Sagan)

 

 

Pi sayısının basamaklarındaki rakamlara göre yazılmış bir cümle:

“How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics.”


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?