Preveze Deniz Zaferi Mesajları

PAYLAŞ
Preveze Deniz Zaferi Mesajları

Yazımız 2 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Preveze Deniz Zaferi Mesajları…Preveze Deniz Zaferi Türk denizcilik tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir. Yüz yirmi iki gemiden oluşan Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması, 27 Eylül 1538 tarihinde Andrea Doria komutasındaki iki yüz almış iki gemiden oluşan Haçlı Donanması’na Arta Körfezi’ndeki Preveze (Adriyatik Denizi’nin Arnavutluk sahilinde) önlerinde ustalıkla manevra yaparak, taarruz etmiştir.

 Taktik baskının yarattığı sürpriz etki Andrea Doria komutasındaki birleşik Haçlı Donanmasını şaşkına çevirmiş; Haçlı Donanması panik içerisinde dağılarak, büyük kayıplarla geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu deniz savaşı, Türk donanmasına mükemmel komuta eden ve denizcilik usullerine en üst seviyede vakıf kaptanlarımızın ve kahraman leventlerimizin muharebe yetenekleri ile kazanılmıştır.

Bu zafer, Akdeniz’deki Türk hakimiyetini tam anlamıyla pekiştirmiştir.

Preveze Deniz Zaferi, büyük bir şeref ve gurur abidesi olarak Türk denizcilerine ışık tutmakta ve zaferin kazanıldığı 27 Eylül günü her yıl Deniz Kuvvetleri Günü olarak coşku ve heyecanla kutlanmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Günü ve Preveze Deniz Zaferi mesajlarından bir derleme hazırladık.

Preveze Deniz Zaferi Mesajları

27 Eylül Preveze Deniz Zaferi Kutlu Olsun…

 

27 Eylül  Deniz Kuvvetleri Günü kutlu olsun

 

Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümünü kutlu olsun.

Preveze Deniz Zaferi Mesajları

“Preveze Deniz Zaferi”nin 485. yıl dönümü ve kahraman denizcilerimizin “Deniz Kuvvetleri Günü” kutlu olsun.

 

Akdeniz’i Türk Gölü haline getiren Preveze Deniz Zaferi mizin 485. yılı kutlu olsun. Barbaros Hayrettin Paşa ve askerlerini rahmetle anıyorum.

 

Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümünü ve kahraman denizcilerimizin ‘Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz

 

Preveze Deniz Zaferi ile Türk donanması, karşısına çıkılamayan bir deniz gücü olmuş ve Akdeniz bir Türk gölü haline gelmiştir. Preveze Deniz Zaferimiz kutlu olsun.

 

Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması’nın Andrea Doria komutasındaki Haçlı Donanması’na karşı kazandığı büyük zaferin yıldönümü kutlu olsun.

Preveze Deniz Zaferi

Deniz Kuvvetleri Günü

“Beni leb-i deryaya gömün.Ben leventlerimin sesini ve denizin hırçın dalgalarını duymak istiyorum.”(Barbaros Hayreddin Paşa)

Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kutlu olsun.

 

Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümünü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutluyor, vatanımız için can vermiş tüm bahriye şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Mekânları cennet, ruhları şad olsun.

 

Preveze Deniz Zaferi’nin yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nde vatan için mücadele eden bütün kahramanlarımızı ve şehitlerimizi şükranla anıyor, Deniz Kuvvetlerimizin tüm mensuplarını en kalbi duygularımla selamlıyorum..

 

Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümü ile Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, vatanı için mücadele eden bütün kahramanlarımızı ve şehitlerimizi şükranla anıyorum.

 

Preveze Deniz Savaşı’nı kazanarak Türk Denizcilik Tarihi’ne adını altın harflerle yazdıran Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kaptan-ı deryası; Barbaros Hayreddin Paşa’yı saygıyla anıyorum. 27 Eylül Preveze Deniz Zaferi ve Türk Deniz Kuvvetleri Günü Kutlu Olsun.

 

Bu anlamlı gün vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Preveze Deniz Zaferi’nin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa ve ebediyete intikal etmiş kahraman denizcilerimizi, aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum.

 

“Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor? Barbaros belki donanmayla seferden geliyor.”

Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümünü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutluyor, Osmanlı’nın Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayreddin Paşa’yı ve tüm kahraman leventlerimizi rahmetle anıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirblank