Ramazan Orucu İle İlgili Ayet ve Hadisler

PAYLAŞ
Ramazan Orucu İle İlgili Ayet ve Hadisler
  • 0
  • 3686
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 13 Mayıs 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Ramazan Orucu İle İlgili Ayet ve Hadisler.
İslam’ın
5 şartından biri olan Oruç Tutmak ve Ramazan ile ilgili ayet ve hadislerden bir kısmı derlenerek sizlere sunulmuştur. Hayırlı Ramazanlar

Ramazan Orucu İle İlgili Ayet ve Hadisler

Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Bakara-183)

 

(Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara -184)

 

Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah’ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz. ( Bakara-185)

 

Ramazanın başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluştur. ( Hadis-i Şerif)

 

Ramazan Orucu

Bizim orucumuzla ehli kitabın orucunun arasını ayırıcı fasıla sahur yemeği yemektir. ( Hadis-i Şerif)

 

Sahur yemeği yiyiniz! Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır!’ buyurdu. ( Hadis-i Şerif)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elveda Ramazan Sözleri

Ramazan ayı, sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise, cennettir. Bu ay, hayır ve iyilik ayıdır, müminin rızkının arttığı bir aydır.  ( Hadis-i Şerif)

 

blank

Üç kişinin duası geri çevrilmez: Adaletle hükmeden hakimin, iftar edinceye kadar oruçlunun ve mazlumun.   ( Hadis-i Şerif)

 

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.  ( Hadis-i Şerif)

 

 Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.  ( Hadis-i Şerif)

 

Allah, Âdemoğlunun yaptığı her amel kendisi içindir, sadece oruç öyle değildir; o benim içindir; onun ecrini ancak ben veririm,’ buyurmuştur.   ( Hadis-i Şerif)

 

Oruçlunun sevineceği iki sevinci vardır. İlki, iftar ettiği zaman sevinmesi, diğeri, Rabbiyle karşılaştığı zaman sevinmesidir’ buyurdu. ( Hadis-i Şerif)

 

blank

 

Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!” desin (ve ona bulaşmasın). (Hadis-i Şerif)

 

Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucu arasında hudut, sahur yemeğidir. (Hadis-i Şerif)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri,orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur. (Hadis-i Şerif)

 

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. O kapıdan sadece oruç tutanlar girer. Ondan oruç tutanlardan gayrı hiç kimse giremez. Kıyamet günü oruç tutanlar nerededir? denilir. Oruç tutanlar ayağa kalkarlar ve o kapıdan içeri girerler ondan oruç tutanlardan gayrı hiç kimse giremez. Onlar girdiği zaman o kapı kapanır da artık o kapıdan hiç kimse içeri giremez’ buyurdu. ( Hadis-i Şerif)

 

blank

 

Ey insanlar! Size büyük bir ay belirmiştir. Bu ay (Ramazan), mübarek bir aydır. İçinde bin aydan daha hayırlı olan bir gecenin bulunduğu bir aydır. Allah ayda oruç tutmayı farz kıldı ve gecesini de nafile ibadetlerle değerlendirmenizi istemiştir.   

Kim bu ayda hayırlı bir hasletle/özellikle Allah’a yaklaşırsa (o hasleti vesile kılarsa), bu ayın dışında farzı yerine getiren kişi gibi olur. Kim bu ayda bir farzı yerine getirirse, bu ayın dışında yetmiş farzı yerine getirmiş kimse gibi olur. ( Hadis-i Şerif)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir