Rasim Özdenören Taziye Mesajları

PAYLAŞ
Rasim Özdenören Taziye Mesajları
  • 0
  • 206
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 27 Temmuz 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Rasim Özdenören Taziye Mesajları…
Rasim Özdenören (20 Mayıs 1940, Kahramanmaraş – 23 Temmuz 2022, Ankara), Türk öykü ve deneme yazarı. Alâeddin Özdenören’in ikiz kardeşi. 7 Güzel Adam’ın son çınarı…

Râsim, resmeden demektir. Arapça rsm “iz, işaret” kökünden gelen sözcük, rasama “iz bırakmak” ile akraba. Râsim, iz bırakandır.

Özdenören, ilk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş, Malatya, Tunceli gibi Güney ve Doğu illerinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdikten sonra Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak çalışan Özdenören, 1970 yılında araştırma amacıyla ABD’ye giderek çeşitli eyaletlerde iki yıl kadar kalmıştır. 1975 yılında Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevine getirilmiş; aynı Bakanlıkta bir yıl da müfettiş olarak çalışmıştır. 1978’de istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra geri dönmüştür.

İlk gençlik yıllarından itibaren edebiyata ilgili bir arkadaş grubuna dahil olan Özdenören, bu grubun içinde sonraki yıllarda şekillenecek edebî kişiliği için önemli bir zemin bulmuştur. Özdenören’in okumaları ve edebî ilgileri büyük oranda bu arkadaş grubunda şekillenmeye başlamış; sonraki yıllarda tanıştığı Sezai Karakoç’un etkisiyle de bir bütünlük kazanmıştır.

 23 Temmuz 2022’de tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti.

Cenaze namazı yarın (Pazar günü)  öğlen namazını müteakip Eyüp Sultan camiinden kaldırılacaktır.

Bu değerli yazarımızın vefat haberinden sonra yayımlanan taziye mesajlarından bir derleme hazırladık…

Rasim Özdenören Taziye Mesajları

Allah’tan başkasına kulluk edeni, Allah her şeye kul eder.

Gül yetiştiren adam, güzel insan Rasim Özdenören ağabey Hakk’a yürüdü. Mevla mekanını cennet, makamını âli eylesin.

 

“Gül Yetiştiren Adam” gül kokulu hayat yolculuğunu tamamladı. Ahireti de ömrü gibi gül koksun. Allah rahmet eylesin.

 

Yedi güzel adamın son temsilcisi Rasim Özdenören’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve edebiyat camiasına başsağlığı diliyorum.

 

“7 Güzel Adam’ın” son temsilcisi, Türk edebiyatının çınarlarından yazar, düşünür ve fikir insanı Rasim Özdenören’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun.

Rasim Özdenören Taziye Mesajları

Doğarken o da ağlamış ama Gül’e doğmuş, gül yetiştirmiş ve şimdi de Gül’e gitmiş.
Gül’e Gül’e…Rasim Özdenören
Mekanın gül cenneti olsun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rasim Özdenören Sözleri

Türk edebiyatının usta kalemlerinden, Yedi Güzel Adam’ın yaşayan son çınarı Rasim Özdenören Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Mekânı cennet, makam-ı âlî olsun.

 

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun… Gül yetiştiren adam, güzel insan Rasim Özdenören ağabey Hakk’a yürüdü. Mevla mekânını cennet, makamını âli eylesin.

 

Gül yetiştiren Adam Rasim Özdenören ağabey emaneti sahibine teslim etti… Rabbim menzilini açık makamını cennet eylesin. Güzel adamlar güzel atlara binip gidiyor…

 

Geçen baharın tüm gülleri soluyor. Artık yeni baharlar için toprağa yeni tohumlar atmaya mecburuz. Rabbim üstadın mekânını cennet eylesin, başımız sağ olsun…

 

Yedi Güzel Adam’ın son yolcusuna rahmet olsun. Çok değerli yazar ve güzel insan Rasim Özdenören’in ahiret yurdundaki yeri gül bahçesi olsun. Ailesine ve dostlarına sabırlar diliyorum

 

Zamanın zor, zeminin çöl olduğu ortamlarda gül yetiştirdi Rasim Özdenören Ağabey… Allah (cc) binlerce rahmet eylesin. Güller yurdu olan cennet mekânı, makamı âlî olsun…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajları

7 güzel adamın son temsilcisi, Türk edebiyatının çınarlarından, fikir dünyamıza yön veren isimlerden Muhterem Rasim Özdenören hakkın rahmetine kavuştu. Rabbimiz rahmet eylesin. Edebiyat dünyasının ve sevenlerinin başı sağ olsun.

 

“7 Güzel Adam” geçti bu dünyadan… Şiirleriyle, yazılarıyla, düşünceleriyle, Hakk’ı ve hakikati haykırışlarıyla “7 Güzel Adam” geçti… Bugün aramızdan ayrılan “7 Güzel Adam”ın son çınarı Rasim Özdenören’e Cenab-ı Allah’tan rahmet; ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum.

 

Fikirde, şiirde, hikmette, ilimde, irfanda ne kadar değerimiz varsa bir bir kaybediyoruz artık. Gül’ün ikliminde yetişmiş, dikenine katlanarak çileyle yoğrulmuş insanlar ayrılıyorlar aramızdan. Ve dünya her geçen gün biraz daha kararıyor. Üstad Rasim Özdenören’e rahmet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir